Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

Dodany dnia2021-02-10

W co się bawić z dzieckiem w podróży?

Podróżowanie z dzieckiem nie należy do najprostszych. Maluchy zazwyczaj zaczynają się nudzić już po kilkunastu minutach spędzonych w samochodzie, autobusie lub pociągu. Aby podróż nie stała się dla nas oraz innych pasażerów udręką, warto zająć dziecko zabawą. W co możemy się bawić z naszą pociechą? Podpowiadamy sprawdzone, a zarazem proste rozwiązania. Okazuje się, że czasem nie trzeba wiele, aby podróż była naprawdę miła dla wszystkich jej uczestników.

 

Zabawy dla dzieci w pociągu

Pociąg to środek transportu, który dostarcza nam wielu możliwości, jeśli chodzi o gry i zabawy z dzieckiem podczas podróży. Po pierwsze, nie musimy prowadzić, tak, jak w przypadku podróżowania samochodem. Stąd też zdecydowanie łatwiej będzie nam zaaranżować zabawy. Po drugie, w pociągu stosunkowo łatwo możemy skorzystać z dostępnej przestrzeni, np. rozkładając stolik, na którym ustawimy grę planszową.

Pierwsza zasada podróżowania z dzieckiem brzmi: zawsze zabierajmy ze sobą książeczki i zabawki. Tutaj jednak nie dysponujemy obszernym bagażnikiem samochodu, a jedynie podręczną torbą. Dlatego dobór dziecięcych gadżetów musi być przemyślany. Nie zabierzemy ze sobą w podróż z pewnością wszystkiego, co byśmy chcieli i co mogłoby umilić czas naszemu maluchowi. Jakie więc zabawki sprawią, że podróż będzie dla dziecka przyjemniejsza?

W torbie podróżnej z pewnością powinny znaleźć się zabawki edukacyjne, które fantastycznie zatrzymują uwagę maluchów na dłuższy czas. O zaletach tego typu zabawek pisaliśmy m.in. w artykule Nauka przez zabawę – poznaj zabawki edukacyjne, które pokocha Twoje dzieckoW podróż warto zatem zabrać m.in. mniejszych rozmiarów tablicę znikopis, na której maluch będzie mógł rysować tak długo, jak tylko zechce, popularne karty Czuczu, także w wersji z suchościeralnym mazakiem, czy też tradycyjne karty do gry w Piotrusia. Inną propozycją będzie zabawa, w którą zaangażujemy się wraz z pociechą, np. losowa gra układanka. Tutaj gracze muszą ułożyć w ustalonej kolejności karty odpowiednio ze zwierzątkami lub owocami. Wygrywa ten gracz, któremu jako pierwszemu uda się ułożyć obrazek na wylosowanej karcie. 

Gra losowa Rotacyjne Puzzle

Sprawdzoną metodą na zajęcie uwagi malucha w pociągu jest obserwowanie tego, co za oknem (o ile dziecko nie ma choroby lokomocyjnej). Zabawa Kto pierwszy zobaczy? (krowę, dom etc.) lub spoglądanie na krajobraz przez lornetkę ułożoną z dłoni na pewno uatrakcyjnią taką obserwację.

Zabawy dla dzieci w autobusie

Wśród propozycji zabawek, które sprawdzą się podczas podróży w autobusie, znajdziemy m.in. niewielkich rozmiarów elektroniczną grę logiczną mini MEMORY. To jedna z najbardziej znanych na świecie gier, która tutaj nadaje się idealnie, ponieważ nie tylko zajmie pociechę na dłuższy czas, ale i występuje w wersji kieszonkowej. Będzie więc wygodną opcją w podróży. Gra polega na powtarzaniu sekwencji wyświetlających się kolorów. Dobrze wykonane zadanie sprawi, że kolejny poziom będzie już nieco trudniejszy. Pomyłka skutkować będzie z kolei koniecznością rozpoczęcia gry od nowa.

Elektroniczna gra logiczna mini MEMORY

Do autobusu warto z pewnością zabrać nową, jeszcze nieznaną dziecku książeczkę, czy tablicę magnetyczną. Z kolorowych figur dziecko będzie mogło swobodnie układać dowolne kształty.

Pomysły na zabawę z dzieckiem w podróży nie muszą jednak bazować na konkretnych zabawkach. W autobusie doskonale sprawdzi się:

 • opowiadanie / czytanie dziecku bajek,

 • rysowanie na plecach,

 • głuchy telefon,

 • zabawa w "coś w pobliżu na literę...",

 • teatrzyk (nie trzeba zabierać pacynek, sprawdzą się rękawiczki lub nawet skarpetka naciągnięta na dłoń; scenariusz łatwo stworzyć spontanicznie, może np. dotyczyć podróży: "Dokąd jedziesz?" "Nad morze" "Oj to daleko" etc.).

Zabawy dla dzieci w samochodzie

Podróżując własnym samochodem, nie musimy troszczyć się o komfort większego grona współpasażerów. Dlatego zabawy z dzieckiem mogą być np. nieco głośniejsze. Jedną z propozycji podczas jazdy autem jest zabawa w śmieszne rytuały. Wystarczy ustalić, co robią wszyscy uczestnicy podróży, np. w momencie, gdy samochód wjedzie do tunelu lub zobaczymy wiadukt / stację paliw / dom. Przyjętym rytuałem może być np. wykrzyczane przez wszystkich "Uuuuuu".

Kolejne sprawdzone metody, aby zająć malucha podczas jazdy samochodem to:

 • wspólne śpiewanie,

 • zabawa "zgadnij, co wiezie ta ciężarówka" (wymyślamy wraz z maluchem domniemany ładunek),

 • zabawa w kierowanie (tutaj musimy jednak zaopatrzyć pociechę w zabawkową kierownicę, którą zabierze ze sobą w podróż),

 • naśladowanie głosów zwierząt,

 • zabawa ciastoliną (w przeciwieństwie do plasteliny, ciastolina nie przywiera do podłoża, zatem tapicerka naszego samochodu jest bezpieczna),

 • skorzystanie z pomocy audiobooka,

 • oglądanie kreskówek,

 • opieka nad misiem (to miś, a nie dziecko jest tutaj najmłodszym uczestnikiem podróży, zatem nasza pociecha może się nim zaopiekować, karmiąc, opowiadając bajki, czy pokazując krajobraz za oknem). 

Pamiętaj, że stawiając na urozmaicenie podróży swojego dziecka, sprawiasz, że wszyscy współpasażerowie czują się bardziej komfortowo! 

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się