Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki edukacyjne vs. zabawki rozrywkowe - balans między nauką a zabawą

Dodany dnia2023-09-25

Kupując zabawki dla swoich dzieci, jako rodzic masz naprawdę duże pole do popisu. Różnorodność współczesnego rynku sprawia, że bez problemu możesz znaleźć zabawki odpowiadające potrzebom, wymaganiom oraz oczekiwaniom. Nie tylko tym Twojego dziecka, ale i Twoim własnym. Wybierając dziś zabawki, nie musisz jednak celować wyłącznie w modele nastawione na dostarczanie rozrywki. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem zabawki rozwojowe, które stymulują naukę dziecka, bez utraty atrakcyjności w jego oczach. Czym jednak one dokładnie są, jakie są ich zalety i czy warto skupiać się właśnie na nich? Jak wyglądają zabawki edukacyjne przy porównaniu ich z tymi rozrywkowymi? Te wszystkie tematy zamierzamy poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie są zabawki edukacyjne?

Zabawki rozwojowe, zwane również edukacyjnymi, to zabawki, które powstały z myślą o tym, by wspomagać rozwój pociechy. Zazwyczaj są zatem silnie powiązane z wiekiem odbiorcy docelowego. Z uwagi na zupełnie inne wymagania i możliwości, całkowicie różne od siebie są zatem zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka od zabawek dla 3 latka. W przypadku każdej z nich tożsame jest jednak to, że starają się nauczyć czegoś poprzez zabawę. Nie chodzi tu przy tym wyłącznie o praktyczne i widoczne gołym okiem umiejętności. Prawda, zabawki naukowe mogą uczyć czynności czysto manualnych (jak chociażby zabawki do raczkowania). W wielu przypadkach jednak skupiają się na rozwoju dziecka w sferze zmysłów - wzroku, refleksu, bystrości umysłu. Dziecko uczy się zatem podstawowych rzeczy szybciej niż robiłoby to bez tej formy wspomagania.

Zabawki edukacyjne - główne rodzaje

  • zabawki sensoryczne - tego typu zabawki bazują na zmysłach dziecka, starając się nieco je pobudzić i wpłynąć na ich rozwój. Chodzi tu o dotyk, wzrok, słuch, węch i inne. Zabawki sensoryczne angażują i zachęcają do wykorzystania każdego z nich,
  • zabawki interaktywne -w przypadku tych zabawek, dzieci mają szansę na wchodzenie w pewnego rodzaju interakcję z nimi. Zabawki reagują na to, co z nimi się robi, wysyłając wiadomość zwrotną zależną od działań najmłodszego. Pozwala to dzieciom rozwijać się na polu zależności między działaniami a ich konsekwencjami,
  • klasyczne zabawki edukacyjne - w ofercie sklepów z zabawkami (w tym również i naszego) z łatwością znajdziesz również bogatą selekcję bardziej klasycznych opcji, w tym świetnych drewnianych zabawek rozwojowych. Tego typu zabawki najczęściej starają się wykorzystać kreatywność malucha. Są to też świetne zabawki edukacyjne dla starszego dziecka, szybko nudzącego się prostszymi produktami.

Pamiętaj: poza zabawkami edukacyjnymi, na rynku znajdziesz również te skupiające się wyłącznie na dostarczaniu rozrywki.

Zabawki edukacyjne czy zabawki rozrywkowe - na które postawić?

Jeszcze do niedawna nie rozróżniało się zabawek czysto rozrywkowych od tych edukacyjnych. Przedmioty tego typu były bowiem uważane wyłącznie za źródło zabawy. Dziś jednak coraz częściej dostrzega się potencjał edukacyjny w zabawkach, z miesiąca na miesiąc coraz chętniej sięgając po opcje wspomagające rozwój dziecka oraz pobudzające je do tego, by szybciej, lepiej i bardziej dogłębnie poznawało otaczający je świat. Zasada dla wielu osób jest prosta: skoro zabawka może pozytywnie wpływać na rozwój najmłodszego, dlaczego miałaby tego nie robić? Takie podejście sprawia, że zabawki edukacyjne powoli wypierają te nastawione wyłącznie na dostarczanie rozrywki. Zastanawiając się nad tym, na który z głównych rodzajów zabawek postawić, powinieneś przede wszystkim starać się znaleźć zdrowy środek. Z jednej strony zatem warto, abyś kupił dziecku zabawkę, która da mu jak najwięcej frajdy. Takie jest w końcu główne założenie tego typu przedmiotów. Z drugiej zaś idealnie byłoby, gdybyś połączył to z możliwością rozwoju, nauki oraz pobudzania zmysłów.

Jaką zabawkę edukacyjną kupić dziecku?

Chcąc kupić dziecku wspaniałą zabawkę, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jej atrakcyjność. Jaka zabawka edukacyjna będzie najciekawsza? Najlepsze zabawki to takie, którymi dziecko chce się bawić. Rozwój dziecka poprzez zabawę jest rozwojem skutecznym, o ile samo ono jest nią zainteresowane. W czasie podejmowania swojej decyzji zakupowej, powinieneś uzależnić ją również od wieku dziecka. Zakup zabawki nieadekwatnej do niego może się wiązać z szybką strata zainteresowania nią. Czy to przez zbyt wysoki poziom trudności, czy też przeciwnie - nadmierną prostotę. Aby rozwój był też stymulowany, zabawka musi uczyć czegoś nowego i starać się odkryć coś, z czym dziecko jeszcze nie miało okazji mieć do czynienia. Kupując zabawki edukacyjne, musisz tez zwrócić uwagę na te elementy rozwoju swojej pociechy, które wymagają pewnego rodzaju pracy. Jeśli więc dziecko ma problemy z koordynacją ruchową, powinieneś celować w zabawki poprawiające ją - na przykład w pojazdy na akumulator. Jeżeli zaś czujesz, że dziecko potrzebuje czegoś działającego na jego wyobraźnię, zawsze możesz zaopatrzyć się w zestaw kreatywny, który pozwoli ją pobudzić. Patrząc na różnorodność zabawek dostępnych na rynku, kryterium może być dla Ciebie również ich cena. Posiadając mniejszy budżet, będziesz miał oczywiście nieco mniejszy wybór. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz w stanie kupić zabawki dla dzieci, które sprostają ich oczekiwaniom, a które przyniosą wiele dobrego w kontekście ich rozwoju.

Zalety zabawek edukacyjnych dla dzieci

Zabawki rozwijające zdolności i zmysły dzieci nie bez powodu cieszą się dziś tak dużą popularnością. Wynika ona z tego, co można osiągnąć właśnie za pomocą zabawek edukacyjnych - zwłaszcza w długofalowej perspektywie. Do ich głównych zalet zaliczyć można to, że:

  • wzbudzają ciekawość świata - zabawki tego typu pozwalają dzieciom odkrywać otaczający je świat, ale też ze znacznie większą ciekawością obserwować
  • wzmagają kreatywność - mające dostęp do zabawek edukacyjnych dziecko częściej stara się znaleźć mniej standardowe wyjścia z konkretnych sytuacji.
  • uczą nowych umiejętności - niektóre zabawki edukacyjne uczą dziecka poprzez zabawę umiejętności, których wcześniej nie posiadało, a które mogą mu pomóc w przyszłości,
  • nie nudzą się - większość zabawek edukacyjnych jest na tyle angażująca, że z powodzeniem służy pociesze przez naprawdę długi czas. To więc opcja ekonomiczna, która nie będzie Cię zmuszała do częstych zakupów zabawkowych,
  • dają dużo frajdy - odpowiednio wybrana zabawka edukacyjna da dziecku równie dużo frajdy co ta nastawiona wyłącznie na to,
  • przygotowują na przyszłość - zabawki naukowe sprawiają, że dziecku łatwiej będzie w przyszłości - zwłaszcza w momencie, kiedy pójdzie ono do szkoły. Nie będzie ono w wielkim szoku, jeśli już wcześniej będzie miało okazję obcować z tym, co będzie w niej przekazywane. Nawet w formie zabawy.

Edukacyjne zabawki dla starszych dzieci, ale i te skierowane do pociech młodszych (nawet niemowlaków) stanowią bardzo skuteczny sposób na wspomaganie rozwoju dziecka. Uczą tylko mimochodem, najmłodszemu pokazując się wyłącznie ze strony atrakcyjnego kompana do odkrywania świata przez zabawę. Posiadające dostęp do zabawek edukacyjnych dziecko nie wie zwykle o tym, że się uczy. To właśnie ten fakt pozwala mu to robić efektywniej i bez zniechęcenia powodowanego chociażby przez nudne dla niego książki.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci - nasze propozycje

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie zabawki edukacyjne kupić swojemu dziecku, powinieneś spojrzeć na ofertę prezentowaną przez nasz sklep. Mamy też dla Ciebie kilka propozycji, które być może zainspirują Cię do zakupu. Może będą też w stanie spełnić oczekiwania Twoje i Twojej pociechy. Dla dzieci młodszych polecamy zabawki edukacyjne, które pomogą w rozwoju ich podstawowych zdolności poznawczych i motorycznych. Takie, które nie będą przy tym zbyt skomplikowane, a z których będą w stanie korzystać w pełni samodzielnie. Już od osiemnastego miesiąca życia dziecko może sięgnąć po świetny bębenek z mikrofonem, będący fantastycznym przedstawicielem kategorii zabawek interaktywnych. Atrakcyjna dla najmłodszych dziewczynek będzie z kolei interaktywna toaletka 2w1. Zwłaszcza że pozwoli dziecku szykować się na dzień razem z jego mamą. Opcją sprawdzoną, uniwersalną i bezpieczną dla najmłodszych będzie również świetny konik na biegunach (jeździk). Mówi się, że jest on jednym z elementów podstawowych w domach z dziećmi. Jeśli chodzi o dzieci nieco starsze, w ich przypadku polecamy zabawki edukacyjne o nieco większym poziomie skomplikowania, wpływające przede wszystkim na ich umiejętności manualne i koordynacyjne, ale też poszerzające ich wiedzę na temat otaczającego ich świata. Doskonałą zabawką tego typu są drewniane klocki "Moje Miasto", które stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości zabawy. Głównie przez bazowanie na wyobraźni dziecka. Pamiętaj też, że świetnymi zabawkami edukacyjnymi są również zabawki muzyczne. O ile oczywiście chcesz stymulować rozwój dziecka właśnie w kierunku umuzykalniania go. W tej kategorii znajdziesz zarówno zabawki przeznaczone dla starszych dzieci (jak 7-bębnowa perkusja, która stanowi świetne odwzorowanie prawdziwego instrumentu muzycznego), jak i dla tych młodszych (zestaw muzyczny keyboard + werble, z którego mogą korzystać również najmłodsi). Pamiętaj, że w tym przypadku musisz zwrócić uwagę tak na wiek dziecka, jak i jego budzące się już zainteresowania. U dziecka w każdym wieku doskonale sprawdzą się tak zwane zabawki interaktywne, które reagują na to, co dziecko to robi. Popularne zabawki dla niemowląt mówią po naciśnięciu na nie. Często wydają też określone dźwięki po wejściu z nimi w interakcję w odpowiedni sposób.

Podsumowanie - zabawki rozwojowe świetną opcją dla dzieci

Chcąc kupić swojemu dziecku zabawki, dzięki którym nie tylko będzie się ono dobrze bawiło, ale też rozwijało, wręcz musisz postawić na najwyższej jakości zabawki edukacyjne i rozwojowe. Są one bowiem tworzone właśnie z myślą o uczeniu się przez zabawę i zaprojektowane w taki sposób, by tylko stymulować tę naukę. Oczywiście swój wybór konkretnej zabawki powinieneś warunkować wieloma rzeczami. Chodzi bowiem nie tylko o wspieranie rozwoju, ale też o dostarczanie dziecku rozrywki. Na tyle interesującej, by to wspieranie było efektywne i popierane przez samą pociechę. Nasz sklep internetowy oferuje bardzo szeroki wybór zabawek edukacyjnych przyczyniających się do rozwoju dziecka, a przy okazji zapewniających mu wspaniałą zabawę. W naszym sklepie znajdziesz zabawki, które pokochają małe dzieci, ale i takie doskonale sprawdzające się w rękach starszych dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem. Masz problem w wyborze? Nie wiesz, które zabawki dla rocznego dziecka sprawdzą się najlepiej, a które zabawki dla dwulatka okażą się dla niego najciekawsze i najefektywniejsze w kwestii rozwoju? Koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie pomóc Ci w wyborze zabawki idealnej. W razie potrzeby zaś chętnie przeprowadzimy Cię przez proces zakupowy. Tak, abyś otrzymał ją tak szybko, jak tylko się da.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się