Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Naucz swoje dziecko gospodarowania pieniędzmi – zobacz, jak wykorzystać do tego skarbonkę

Dodany dnia2019-10-22

Wszyscy znamy powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie (...)” , prawda? No właśnie. Jeśli chcemy, aby nasza pociecha dobrze radziła sobie w przyszłości z pieniędzmi, musimy zadbać o odpowiednią edukację w tym zakresie już od najmłodszych lat. Najlepiej zrobić to za pomocą skarbonki. Nasze dziecko nauczy się liczyć i szanować pieniądze, wyrobi sobie nawyk oszczędzania i ... uniknie problemów finansowych w dorosłym życiu.

Oswój dziecko z pieniędzmi i naucz je liczyć

Niby zwyczajna świnka skarbonka, a może naprawdę wiele. Jak się okazuje, skarbonki to sposób nie tylko na gromadzenie pieniędzy. 

Skarbonka pomoże nam m.in. oswoić dziecko z pieniędzmi. To bardzo istotne, ponieważ maluchy muszą nauczyć się, że pieniądze są cenne, mają konkretną wartość i dzięki temu możliwe jest np. płacenie w sklepie za wybrane produkty. Dla dzieci to ważna lekcja, ponieważ mimo iż obserwują nas każdego dnia, kiedy płacimy pieniędzmi, to nie do końca rozumieją ich sens i wartość. Skarbonka i gromadzone w niej pieniądze najlepiej zobrazują to zagadnienie. 

Gdy do skarbonki wrzucimy monety i banknoty o różnych nominałach (najlepiej będzie wrzucić do skarbonki reprezentatywną próbę, czyli np. banknoty 10 zł, 20 zł i 50 zł oraz monety 1 zł, 2 zł, 5 zł i o drobniejszych nominałach), możemy je wyciągnąć i ułożyć na stole od „najsłabszego" do „najmocniejszego" (najcenniejszego, „najlepszego"). W ten sposób pokażemy, że papierek w tym przypadku jest bardziej wartościowy od złotego pieniążka.

 Dobrym pomysłem jest także usypanie stosu pieniędzy wysypanych ze skarbonki i powiedzenie dziecku, co może za zgromadzone pieniądze kupić (oczywiście musi być to coś, co przemówi do wyobraźni malucha, np. tylko ulubione lody, a może i lody i nowa zabawka). W ten sposób pokażemy dziecku, że pieniądze mają konkretną wartość.

Skarbonka to także świetny sposób na naukę liczenia. Ta tradycyjna – w zeszycie, na kartce – może być dla dzieci nudna. Liczenie prawdziwych pieniędzy i sprawdzanie, czy uzbierała się już suma potrzebna na wymarzony zakup, z pewnością dostarczy dzieciom więcej frajdy i przyniesie lepsze efekty. Proponujemy zacząć od nauki liczenia ilości monet / banknotów, a potem przejść do nominałów.

Dziewczynka przy laptopie

Wykształć w dziecku nawyk oszczędzania

Zapędy konsumpcyjne dzieci są dzisiaj ogromne. W zasadzie każda posiadana złotówka mogłaby zostać przez dziecko szybko przepuszczona\ na cokolwiek. Np. na napoje i słodycze w szkolnym sklepiku lub podczas szkolnej wycieczki. Oczywiście część kieszonkowego powinna pozostać do dyspozycji naszej pociechy, która w ten sposób nauczy się samodzielnie dokonywać drobnych zakupów, podejmować decyzje i doświadczy w tym zakresie nieco swobody. To bardzo ważna lekcja. Jednak warto nauczyć dziecko, że część kieszonkowego, czy też większe sumy pieniędzy otrzymane np. z okazji urodzin, najlepiej odkładać. Dobrze, jeśli dziecko określi cel swojego oszczędzania. Np. zakup wymarzonego zestawu klocków Lego, czy nowej hulajnogi. Dzięki temu łatwiejsze będzie zrozumienie idei oszczędzania oraz samo oszczędzanie, które wymaga przecież cierpliwości, systematyczności i konsekwencji. A jak wiadomo, regularne działania zamieniają się w nawyk. W tym przypadku w pozytywny nawyk oszczędzania.

Skarbonka bankomat

EDUKACYJNA SKARBONKA - BANKOMAT POLSKIE NOMINAŁY ZIELONY

 

Skarbonka dla dziecka – dlaczego warto?

Podsumowując – skarbonka czy to tradycyjna świnka, czy np. nowoczesna skarbonka w kształcie bankomatu, zawsze jest doskonałym pomysłem na prezent dla dzieci. Ponieważ oszczędzając, najmłodsi mogą nauczyć się naprawdę wiele, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości (i to dosłownie!). Kupując dziecku skarbonkę:

  • Pomagasz mu pojąć sens i wartość pieniędzy. Dziecko łatwiej zrozumie, że pieniądze nie biorą się tak po prostu z portfela, czy z bankomatu i że na większy, droższy zakup trzeba nieco dłużej oszczędzać.

  • Pomożesz mu w nauce liczenia.

  • Wykształcisz w dziecku cenny nawyk oszczędzania, a także cierpliwość, systematyczność, konsekwencję w działaniu.

  • Wspomożesz rozwój jego motoryki i zdolności manualnych. Świetnie służą temu zabawy z monetami.

  • Nauczysz dziecko szacunku do pieniędzy, a także do posiadanych rzeczy.

Wszystkie wymienione argumenty przemawiające na korzyść zakupu skarbonki. Pozwolą dziecku także uniknąć problemów w pieniędzmi w przyszłości. Tego typu edukację finansową warto rozpocząć od najmłodszych lat!

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się