Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki bez plastiku: ekologiczne alternatywny dla dzieci

Dodany dnia2023-09-18

W obliczu kryzysu ekologicznego, o którym na całym świecie mówi się coraz częściej, każdego dnia na popularności zyskują rozwiązania określane jako ekologiczne. Przez to słowo rozumieć trzeba takie przedmioty (i dowolne inne zjawiska), które powstały w sposób jak najbardziej bliski naturalności. Bez użycia sztucznych materiałów, często odbijających się negatywnie właśnie na środowisku. Czy to na etapie ich powstawania, czy też podczas ich użytkowania albo już po nim. Dziś na rynku oferowane są świetne ekologiczne zabawki, którymi jak najbardziej warto się zainteresować. Czym jednak one tak właściwie są? Dlaczego są godne uwagi i na jakie konkretne postawić, by zapewnić swojej pociesze mnóstwo zabawy? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Ekologiczne zabawki dla dzieci - czym są i jak powstają?

Ekologicznych zabawek edukacyjnych jest na polskim rynku coraz więcej. Są one produktami, które powstają na bazie naturalnych materiałów, które z kolei mają neutralny wpływ na otaczające nas środowisko. Nie są więc dla niego szkodliwe - w dalszej i krótszej perspektywie. Ekologiczność może też dotyczyć samego pozyskiwania materiałów używanych do ich produkcji. Zabawki z recyklingu to także eko zabawki dla dzieci, pozwalające dbać o planetę w nieco mniej standardowy, ale za to równie skuteczny sposób. Wytrzymałe zabawki również można uznać za "ekologiczne". W przeciwieństwie bowiem do tych, które nie są w stanie wytrzymać miesiąca lub dwóch w otoczeniu dziecka, te mogą posłużyć pociesze nawet przez cały okres jego dziecięcego rozwoju. Co więcej, zapewne i Ty znasz przypadki, w których klocki z drewna, drewniane pojazdy i innego rodzaju zabawki były z daną rodziną od pokoleń. Nie generowały sztucznych odpadów i nie musiały być zastępowane nowymi produktami. Właśnie tego typu drewniane zabawki dla dzieci (ale nie tylko one) są idealną definicją zabawek ekologicznych.

Dlaczego warto kupować eko zabawki?

Kupowanie zabawek ekologicznych w dzisiejszych czasach uchodzi nie tylko za modne, ale wręcz konieczne. Podstawową pobudką do niego jest oczywiście dbanie o planetę i klimat, które z roku na rok mają się coraz gorzej. Ekologiczne zabawki spełniają swoje funkcje doskonale, a przy tym nie generują zbędnych odpadów i nie powstają w niepożądany sposób. Jeden zakup stanowi zatem cegiełkę stawianą z myślą o przyszłości własnych dzieci. Eko zabawki często są znacznie bardziej wytrzymałe od tych standardowych (tutaj można znów przywołać przykład, jakim są klocki drewniane i innego rodzaju zabawki z drewna). Na dobrą sprawę zatem stanowią dla Ciebie również pewien sposób na to, by zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nie będziesz zmuszony do tego, by zbyt wcześnie zastępować je innymi zabawkami. Wybór ekologicznych zabawek edukacyjnych (ale też tych nie nastawiających się na rozwój dziecka) jest aktualnie bardzo duży. To sprawia, że praktycznie dla każdej zabawki mogącej zostać uznaną za nie-eko można znaleźć alternatywę, w przypadku której troska o ziemię stanie się nieco łatwiejsza. Musisz przy tym pamiętać, że ekologiczne zabawki najwyższej jakości to niekoniecznie te określane takim mianem. Tak właściwie wiele w tej kwestii mają do powiedzenia jakość wykonania, wykorzystane materiały.

Kreatywne zabawki ekologiczne - najlepsze propozycje

Bogata selekcja zabawek ekologicznych dostępnych na rynku sprawia, że wybranie tych najlepszych może stanowić duży problem. Zwłaszcza u rodziców, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tą gałęzią zabawek. W ich przypadku wszelkiego rodzaju zabawki drewniane mogą być doskonałą opcją na początek. Świetnym pomysłem są na pewno klocki drewniane, które są jednocześnie zabawkami po prostu uniwersalnymi. Bardzo wytrzymałe i intuicyjne w użytkowaniu, dają pole do popisu również najmłodszym. Możesz tutaj postawić na proste układanki (jak te puzzle), które docenią najmłodsi, albo też zainwestować w zestaw drewnianych klocków "gospodarstwo", dający znacznie więcej możliwości, niemniej jednak nieco bardziej wymagający. Zabawki ekologiczne to jednak nie tylko takie, które powstały na bazie naturalnych materiałów lub pochodzą z recyklingu. To również te, które promują podejmowanie aktywności uważane za zdrowe - tak dla człowieka, jak i planety. Już od dziecka można uczyć swoją pociechę korzystania z rowerów - od najmłodszych lat doskonale sprawdzi się w tym zadaniu rowerek biegowy (na przykład BMW Rastar). Dziecku nieco starszemu możesz z kolei zakupić rowerek 3-kołowy - na przykład rowerek dla dzieci Słonik. Oczywiście musisz pamiętać, że ekologiczne zabawki najwyższej jakości nie zamykają się w obrębie wyżej przez nas wymienionych propozycji. Warto jednak brać pod uwagę wpływ konkretnych modeli na otoczenie i środowisko, starając się wybierać opcje obiektywnie zdrowsze dla nich. Niezależnie od tego, czy tak właściwie są one określane jako te zdrowe.

Jakie ekologiczne zabawki warto kupować?

W dzisiejszych czasach określenie "ekologiczne" stało się na tyle modne, że wiele firm stara się go używać - niekoniecznie mając wiele wspólnego z ekologią i niekoniecznie sprzedając zabawki bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Właśnie dlatego wybór konkretnego produktu zawsze powinieneś dokładnie przemyśleć, by wybrać prawdziwie ekologiczne zabawki. Nie tylko z samej ich nazwy. Na co powinieneś przy tym zwrócić uwagę? Jakie ekologiczne zabawki warto kupować? Przede wszystkim takie, które:

  • odznaczają się odpowiednim poziomem wytrzymałości - solidne zabawki (pod względem wykonania) to też trwałe zabawki, które posłużą Ci przez długi czas, nie zmuszając Cię do generowania odpadów zanieczyszczających planetę,
  • pochodzą z recyklingu - choć nie jest to oczywiście konieczne, zabawki pochodzące z recyklingu nie generują odpadów, a wręcz przeciwnie - pomagają w pozbywaniu się tych już wygenerowanych,
  • są atrakcyjne dla dziecka - ekologiczne zabawki drewniane i nie tylko muszą być interesujące dla ich głównego odbiorcy. Tylko wtedy będą miały sens w kontekście dbania o środowisko,
  • wspierają jego rozwój - nie jest obecnie trudno znaleźć zabawki, które wspierają rozwój dzieciaka, a także poprawiają jego świadomość dotyczącą otaczającego go świata. Właśnie w tego typu zabawki powinieneś celować.

Idealna zabawka to taka, która przede wszystkim sprawdzi się w rękach konkretnego dziecka. Kupując więc model dla niego zadbaj o to, by naprawdę mu na niej zależało oraz by spełniała jego oczekiwania. Wtedy też nie rzuci jej w kąt i będzie się bawiło nią tak długo, jak to tylko możliwe. Zabawki z drewna (klocki drewniane, ale i inne ręcznie robione zabawki) oraz pozostałe eko zabawki nie jest tak łatwo zepsuć i zniszczyć. Z całą pewnością pozytywnie wpływa to na planetę.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze zabawki ekologicznej?

Jeśli planujesz zakup zabawki naprawdę ekologicznej, powinieneś szukać na jej opakowaniu (lub w opisie w miejscu w sieci, w którym ją kupujesz) specjalnego oznaczenia i atestów. Choć oczywiście nie są one wymagane (a ekologiczne zabawki drewniane, z uwagi na materiał powstawania, nie zawsze je mają), na pewno gwarantują bezpieczny skład oraz ekologiczność w każdym ich aspekcie. Pamiętaj też, że nie każda zabawka ekologiczna jest bezpieczna dla wszystkich dzieci. Nawet jeśli często ludzie uznają te dwie rzeczy jako takie zawsze idące w parze. Mimo wszystko więc, zawsze zdawaj się na swój własny rozum i wybieraj zabawki w pełni świadomie - nie tylko biorąc pod uwagę ich wpływ na środowisko. Duże znaczenie dla Ciebie właśnie przy wyborze powinien mieć również materiał wykonania. Naturalne zabawki drewniane zawsze będą świetną alternatywą dla wszystkich tych, które powstają z plastiku. Postawić możesz też na papier i kauczuk. Nie dość, że zwykle są one zdrowsze dla dziecka to jeszcze ulegają biodegradacji. Zabawki wykonane z plastiku działają wprost przeciwnie. Nie tylko nie rozkładają się, ale i szybko się psują, co zmusza ich właścicieli do jak najszybszej ich utylizacji. W przypadku ekologicznego aspektu zabawek, warto też zwrócić uwagę na specjalne zestawy DIY (do it yourself). Pozwalają one samodzielnie tworzyć zabawki (na przykład z papieru). Doskonałym przykładem takowym mogą być kolorowanko-składanki - takie, jak oferowana w naszym sklepie Sowa 3D. Wybór masz naprawdę duży, a jeśli poświęcisz mu odpowiednio dużo czasu, z całą pewnością uda Ci się znaleźć zabawkę idealną. Taką, która będzie atrakcyjna dla dziecka, a jednocześnie nie będzie miała negatywnego wpływu na otaczający je świat.

Podsumowanie - ekologiczne zabawki dla dzieci

Ekologiczne zabawki dla dzieci są opcją, która fantastycznie uzupełnia ofertę prezentowaną przez nasz sklep z zabawkami. Dla Ciebie z kolei stanowią doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu możesz dostarczyć swojemu dziecku zabawy na najwyższym poziomie - bez potrzeby zatruwania planety. Aby nieco bardziej zadbać o ekologię, pamiętaj o tym, by praktykować odpowiedzialne zakupy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy konkretne zabawki edukacyjne oferowane w naszym sklepie są ekologiczne, skontaktuj się z nami. Z chęcią udzielimy Ci informacji i pomożemy przebrnąć przez cały proces zakupowy. Pamiętaj, by w tym wszystkim zachować umiar. Nie wszystkie zabawki muszą być ekologiczne, a wiele tutaj ma do powiedzenia jakość zabawek. Wysoka jakość materiałów, z których powstają ma większe znaczenie, gdyż pozwala cieszyć się nimi znacznie dłużej. Bez potrzeby ich wyrzucana i czynienia z nich odpadów.  

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się