Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawy zabawkami a rozwój motoryczny maluchów - praktyczne porady

Dodany dnia2023-12-11

Znaczenie rozwoju ruchowego u dzieci jest naprawdę duże, o czym doskonale wiedzą wszyscy doświadczeni rodzice. Dzieci zazwyczaj nie trzeba zachęcać do poruszania się. Istotne jest jednak to, by prowokować w tym zdrowe nawyki i stymulować rozwój motoryczny w tych obszarach, które tego właśnie rozwoju najbardziej wymagają. Jak się okazuje, jednym z najlepszych sposobów na wspieranie rozwoju maluszka jest postawienie na odpowiednie zabawki. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wykorzystać je w tym właśnie celu i na które tak właściwie postawić, by być w tym wszystkim najbardziej efektywnym.

Jak wykorzystać zabawki do rozwoju motorycznego maluchów?

Stymulacja rozwoju motorycznego przynosi fenomenalne efekty. Aby to stwierdzić, nie trzeba żadnych badań oprócz tych empirycznych, pochodzących od samych w sobie rodziców. Nie jest wszak tajemnicą, że motoryka w okresie dojrzewania jest bardzo "elastyczna" i podatna na działania, które w późniejszym czasie - gdy wcześniej zostaną zaniedbane - mogą być niemożliwe do wykonania. Aby nie zanudzać dziecka ćwiczeniami, które będzie wykonywało z konieczności, warto tutaj posłużyć się zabawkami. Koniecznie takimi wspomagającymi w dążeniu do konkretnego celu (tym może być chociażby rozwój postawy), ale jednocześnie atrakcyjnymi. Takimi, które naukę i rozwój będą ukrywały pod płaszczem dobrej zabawy. Co zatem zrobić, by z zabawy zabawkami uczynić coś przydatnego dla rozwoju motorycznego? Poniżej publikujemy kilka naszych porad.

1. Zacznij od najmłodszych lat z prostszymi zabawkami wspierającymi rozwój motoryczny

Wielu rodziców odkłada stymulację rozwoju własnego dziecka na później. Brak pewnych odruchów, zachowań, a nawet nieprawidłowości w zakresie motoryki tłumaczy się wtedy młodym wiekiem. Często też mówi się, że dziecko "z czegoś wyrośnie". Nie polecamy takiego podejścia. Rozwój psychofizyczny warto trenować już od najmłodszych lat - w ten sposób dziecko będzie w stanie rozwijać się szybciej również w innych sferach swojego życia. Oczywiście nie musisz od razu forsować skomplikowanych ćwiczeń czy też zmuszać do czegokolwiek. Najważniejsze w tym wszystkim jest właściwe podejście, zawsze adekwatne do wieku Twojego dziecka. Oczywiście w trakcie najmłodszych lat musisz też postawić na właściwe zabawki. Takie, z których Twoja pociecha będzie w stanie korzystać, a które będą dla niej czymś nowym i po prostu atrakcyjnym. Jeśli chodzi o zabawki dla najmłodszych, my polecamy postawić na te dostępne już od osiemnastego miesiąca życia. Interaktywny tańczący garnuszek z sorterem znacząco usprawni rozwój maluszka pod względem motoryki, a kolorowe cymbałki dodatkowo wplotą w to wszystko muzykę. Pole do popisu masz tutaj naprawdę duże - pamiętaj, że w najmłodszych latach życia dziecko chłonie najwięcej. To wtedy możesz w nim więc chociażby zaszczepić nową pasję.

2. Wpleć do zabawy nutkę sportu - rozwój motoryczny przez jego uprawianie

W rozwoju motorycznym malucha znacząco pomagają ćwiczenia usprawniające oraz szerzej pojęta aktywność sportowa. Nic więc dziwnego, że wplecenie tych dwóch rzeczy do zabawy jest świetnym pomysłem dla rodziców chcących poprawić zdolności ruchowe swojej pociechy. Oczywiście w tym przypadku będziesz musiał poprawić atrakcyjność sportu poprzez dobór odpowiednich, koniecznie jak najbardziej atrakcyjnych dla najmłodszego zabawek. Takich, dzięki którym wychowanie fizyczne będzie się dobrze kojarzyło. Oczywiście wiele w tym wszystkim zależy od Twoich możliwości. Jednym ze sprawdzonych pomysłów na wprowadzenie nutki sportu do życia dziecka jest zakup trampoliny do ogrodu. Ta jednak wymaga przestrzeni (choć sprawdza się wyśmienicie) i nie zawsze jest opcją idealną. Zwłaszcza dla osób mieszkających w mieszkaniach. Zabawki sportowe to jednak nie tylko trampoliny. Świetnie w towarzystwie dziecka sprawdza się niewielki stół do gry w piłkarzyki, który ćwiczy rączki dziecka. Zawsze polecaną opcją są też różnego rodzaju rolki dla dzieci. Są one znakomitym sprzymierzeńcem w walce o większą ilość ruchu, ale też w opanowywaniu równowagi, koordynacji i po prostu pasji do sportu.

3. Oddaj dziecku kontrolę nad zabawą przez zdalne sterowanie

Dzieci lubią mieć pełnię kontroli nad swoją zabawą. Gdy im coś narzucasz, szybko się nudzą, irytują, a zabawa przestaje im się podobać. Jeśli zaś to one są jej kreatorami i czują się za coś odpowiedzialne, będą też w to znacznie bardziej zaangażowane. Właśnie tutaj do akcji mogą wejść zabawki zdalnie sterowane, nad którymi to dziecko (przy użyciu specjalnego kontrolera) może mieć pełną kontrolę. Wszelkiego rodzaju pojazdy zdalnie sterowane, w tym zarówno auta, jak i traktory lub czołgi, niosą ze sobą wiele wartości związanych ze wspomaganiem rozwoju na polu tak "zwykłej", jak i małej motoryki. Dziecko musi umiejętnie operować palcami, by wskazywać ruch pojazdów, ale też podążać za nim, by nie zgubić go z pola widzenia. Jeśli chodzi o pojazdy zdalnie sterowane, tutaj wyróżnić można całe mnóstwo ciekawych modeli. Dla nieco młodszych dzieci warto postawić na wolniejsze pojazdy budowlane pokroju wywrotki czy wózka widłowego. Dzieci nieco starsze z pewnością ucieszą się bardziej z modeli szybszych, jak chociażby BMW 18 Roadster.

4. Postaw na konika na biegunach - on nie wyszedł z mody!

Prawie każdy z nas kojarzy ze swojego dzieciństwa klasycznego konia na biegunach. Swojego czasu była to zdecydowanie najpopularniejsza zabawka, obecna w praktycznie każdym domu. Aktualnie nieco się od niej odeszło - naszym zdaniem zupełnie niesłusznie. Zabawki na biegunach znakomicie sprawdzają się jako wspomagacze rozwoju motorycznego u dziecka - w dodatku już od najmłodszych jego lat. Z niektórych modeli (jak z tego konika na biegunach) można korzystać już od osiemnastego miesiąca życia! Same w sobie konie na biegunach w doskonały sposób radzą sobie z trenowaniem zachowywania równowagi, a także stanowią świetny "wstęp" chociażby do jazdy na rowerze (o której wspomnimy za chwilę). Wszystko dlatego, że dziecko musi nauczyć się wsiadać na nie i z nich zsiadać. Aktualnie na rynku łatwo znaleźć można koniki mniej standardowe, wyposażone w dodatkowe funkcje. Ten łaciaty konik na przykład potrafi wydawać dźwięki. Pamiętaj, że zabawka tego typu wcale nie musi przybrać postaci konia. Dość podobnie działają wszelkiego rodzaju jeździki - z tym, że one umożliwiają poruszanie się do przodu. My od siebie możemy polecić jeździk w postaci czołgu lub spychacza. Oba wyposażone w klaksony oraz ruchome elementy, dzięki którym dziecko będzie się bawiło jeszcze lepiej. Przez to zaś będzie się uczyło w jeszcze przyjemniejszych warunkach.

5. Gdy jest ciepło, postaw na rowerki lub ich odpowiedniki

Możliwości jeśli chodzi o zabawki promujące rozwój motoryki są jeszcze większe, gdy na zewnątrz panują warunki atmosferyczne sprzyjające przebywaniu poza domem. Właśnie wtedy możesz postawić na klasykę w postaci rowerków. Umiejętność jazdy na rowerze jest jedną z tych, które na pewno chciałbyś przekazać swojemu dziecku. Dziś nie musisz tego robić dopiero wtedy, gdy będzie ono dorosłe. Masz bowiem szereg innych możliwości - także tych dla najmłodszych. Wystarczy wspomnieć o świetnym 3-kołowym rowerku dla dzieci, który jest szalenie łatwy w obsłudze, nie stwarza żadnego zagrożenia w czasie używania, a przy okazji zmusza dziecko do pedałowania, a zatem tej czynności, która wymaga od niego aktywnego zaangażowania się w jazdę. Dla Ciebie, rodzica, model ten zawiera też specjalny uchwyt z tyłu, pozwalający mieć pełną kontrolę nad jeżdżącym dzieckiem. Jest to wygodne rozwiązanie, które na pewno docenisz przy codziennym użytkowaniu. Bardzo dużą popularnością cieszą się dziś rowerki biegowe - w tym ten świetny, licencjonowany rowerek BMW Rastar. Jak sama nazwa sugeruje, rowery te nie zostały wyposażone w pedały. Dziecko porusza się na nich odpychając się nogami od ziemi (lub po prostu "biegnąc"). Każda inna część roweru została zachowana. Całość sprawdza się znakomicie i stanowi świetny wstępniak dla dzieci, które w przyszłości będą jeździły rowerami. Należy jednak mieć tutaj na uwadze, że jest to opcja przeznaczona dla nieco starszych pociech. Również dla nich możesz zakupić wszelkiego rodzaju pojazdy na akumulator. Dziecko kontroluje je dokładnie tak, jak prawdziwe pojazdy (w przypadku samochodu, wykorzystuje do tego kierownicę), a Ty w większości przypadków posiadasz kierownicę do zdalnego sterowania. Pojazdy tego typu stanowią świetną, rozwijającą i naprawdę atrakcyjną zabawkę, którą z całą pewnością docenisz. Taką, która będzie wykorzystywana naprawdę często.

Podsumowanie - rozwój motoryczny przez zabawę

Umiejętnie dobrane zabawki wspierające rozwój motoryczny są w stanie znacząco przyczynić się do Twoich prac z dzieckiem właśnie w kontekście jego motoryki. Zachęcą do tego, by podejmować angażujące zabawy ruchowe, ale też by ruszać się - w sposób najbardziej pożądany w kontekście rozwoju. Właśnie dlatego nie powinieneś bagatelizować kwestii ich wyboru, ani też oszczędzać na nich. Choć bowiem wiele na etapie szkolnym weźmie w tej kwestii na siebie wychowanie fizyczne, najlepiej tutaj zacząć tak wcześnie, jak tylko możliwe. Stymulacja rozwoju motorycznego potrafi czynić cuda - i lepiej przekonać się o tym na własnej skórze. Jeśli zastanawiasz się, które zabawki wspierające rozwój motoryczny sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojej pociechy lub po prostu potrzebujesz porady na tym polu, koniecznie skontaktuj się z nami. Jesteśmy doświadczeni na polu zabawek i potrafimy doradzić Ci te egzemplarze, które pozwolą Ci wycisnąć maksimum w Twoim konkretnym przypadku. Skontaktuj się więc z nami już dziś. Nie tylko pomożemy w wyborze, ale też przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy. Tak, abyś mógł jak najszybciej zająć się wspomaganiem rozwoju swojego maluszka.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się