Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki DIY: jak stworzyć kreatywne zabawki razem z dziećmi?

Dodany dnia2023-11-18

Rynek zabawek już od wielu lat oferuje różne zestawy umożliwiające samodzielne przygotowanie własnej zabawki. Podczas gdy kiedyś w niszy tej istniały wyłącznie klocki, dziś zabawki DIY to również wiele innych gadżetów, które angażują dziecko do wykorzystania wyobraźni, kreatywności, a często również współpracy z rodzicem celem stworzenia środka do dalszej zabawy. Czym jednak dokładnie są zabawki DIY? Dlaczego to właśnie one powinny stanowić dla Ciebie priorytet? Jakie tego typu zabawki warto kupić własnej pociesze? Odpowiedzi na te wszystkie, ale i wiele innych pytań znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Zabawki DIY - czym one tak właściwie są?

Kreatywne zabawki DIY (z angielskiego do it yourself, czyli "zrób to sam") powstały z myślą o tym, by pozwolić dziecku tworzyć własne zabawki - samodzielnie, przy wykorzystaniu ich elementów składowych. Każda z tego typu zabawek została doskonale przemyślana - tak, aby po montażu każdego z elementów możliwa była dalsza zabawa, już stworzoną zabawką. Dzięki zestawom DIY możliwe jest pobudzenie w najmłodszym kreatywności, rozwój wyobraźni. Przede wszystkim jednak kreatywne zestawy DIY gwarantują długie godziny zabawy, która nie nudzi. Zestawy DIY zawierają w sobie dokładne instrukcje, dzięki którym można mieć pewność, że będzie się z nich korzystało w prawidłowy sposób. Same w sobie potrafią też nauczyć czytania wskazówek i umiejętnej ich interpretacji. Ta sztuka zaś z całą pewnością przyniesie korzyści w przyszłości.

Dlaczego warto postawić na zabawki typu zrób to sam dla dzieci?

Zestawy DIY cieszą się coraz większą popularnością tak wśród dzieci, jak i ich rodziców. Nie wzięła się ona znikąd. Są one bowiem jednymi z najbardziej wartościowych zabawek dostępnych na rynku. Każda tego typu zabawka rozwija kreatywność, wyobraźnię i sztukę samodzielnego myślenia. Co więcej, ćwiczy również zdolności manualne. Jako że zestawy zrób to sam dla dzieci składają się zwykle z wielu mniejszych elementów, które trzeba złożyć w całość w odpowiedni sposób, dziecko musi wykazać się nie tylko pomysłowością, ale i umiejętnością realizacji swoich pomysłów. W przypadku zestawów DIY, dziecko poprzez zabawę uczy się wielu nowych rzeczy. Zabawki tego typu prowokują również do wspólnej zabawy. Mogą zatem budować relacje na linii rodzic-dziecko. Wspólne stworzenie przedmiotu, którym najmłodszy później będzie się bawił umacnia więź i na pewno pomaga w dogadywaniu się. Na szczycie wszystkich zalet płynących z postawienia na tego typu zabawki jest oczywiście fantastyczna zabawa. Dzięki zestawom DIY nie ogranicza się ona oczywiście do bawienia się gotowym produktem. Zaczyna się już na etapie jego tworzenia. Po przejściu przez niego zaś jest jeszcze większa. Dziecko znacznie bardziej przywiązuje się do zabawek, które stworzyło samo. Jak też się okazuje, znacznie bardziej o nie dba. Można więc też dojść do wniosku, że zabawki tego typu uczą szacunku do ciężkiej pracy oraz do rzeczy materialnych.

Zalety zabawek DIY - w punktach

  • Rozwój kreatywności - kreatywne zestawy zrób to sam zmuszają dziecko do myślenia. Również tego mniej szablonowego.
  • Dostarczanie mnóstwa zabawy innej od tej serwowanej przez popularne aktualnie urządzenia elektroniczne.
  • Angażowanie dziecka w tworzenie - dzieci nie nudzą się zabawą tego typu zabawkami. Również po ich złożeniu, chcą się nimi bawić i uznają je za swoje dzieło.
  • Poprawa zdolności manualnych - zestawy DIY zawierają w sobie dużo elementów, które trzeba połączyć ze sobą ręcznie. W ten sposób dziecko może ćwiczyć swoje zdolności manualne.
  • Rozwój wyobraźni - każda zabawa pozwalająca dziecku tworzyć bazuje na jego wyobraźni. Ta z pewnością przyda mu się w dalszym życiu.
  • Możliwość wspólnej zabawy, czy to z rodzicem, czy też z rodzeństwem. Buduje ona więzi i na pewno wpływa na otwartość. Także względem pomysłów innych.

Pomysły na zabawki DIY - zestawy zrób to sam

Współczesny rynek zabawek jest naprawdę bardzo różnorodny i rozbudowany. Nic więc dziwnego, że obfituje również w zabawki zrób to sam, zmuszające do wykorzystania kreatywności, pomyślenia oraz przede wszystkim włożenia wysiłku intelektualnego i manualnego w to, by mieć się czym bawić w późniejszym czasie. Poniżej przedstawiamy świetne zestawy kreatywne DIY, które przypadną do gustu nie tylko Twojej pociesze, ale i Tobie samemu. Takie, które (w związku z powyższym) będą po prostu udanym zakupem.

Roboty DIY

Absolutnym hitem ostatnich lat w kontekście zabawek DIY są roboty do samodzielnego złożenia. Każda tego typu zabawka sprawdza się nie tylko w kontekście dostarczania kreatywnej, wymagającej wykorzystania wyobraźni zabawy, ale też zaznajamiania najmłodszego ze światem nowoczesnych technologii. Doskonałym przykładem tego typu zabawki jest inteligentny robot sterowany zegarkiem. Jego złożenie jest stosunkowo proste, ale przy okazji kształtujące pewną wiedzę techniczną. Wymaga umiejętności manualnych i cierpliwości, które później są nagradzane interaktywnością samej zabawki. Samo sterowanie nią z kolei trenuje koordynację na linii oko-ręka. Robot tego typu to zabawka pozwalająca dziecku rozwijać się - na każdym etapie obcowania z nią. Ty zaś docenisz fakt, że nie jest on czymś drogim. Warto wspomnieć, że roboty DIY są przeznaczone przede wszystkim dla nieco starszych dzieci. Wiek rekomendowany przez producenta to 6 lat. Młodsi odbiorcy mogą uznać proces składania, ale i samej w sobie zabawy gotową zabawką za zbyt skomplikowany, a przez to i mało atrakcyjny.

Kolorowanki 3D

Świetny pomysł na tanią, a zarazem bardzo ciekawą zabawkę DIY dla dziecka stanowią kolorowanki 3D, które sprawdzą się zarówno w przypadku najmłodszego, jak i nieco starszego dziecka. Korzystanie z nich można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest samo w sobie kolorowanie, w którym dziecko pokrywa białą kartkę z liniami kolorem. Późniejszy etap zakłada takie zagnanie kartki, by ta stworzyła formę trójwymiarowej zabawki. Wiele zestawów zawiera w sobie kilka elementów do złożenia i późniejszego połączenia. Zaletą kolorowanek 3D jest to, iż w całości bazują one na zdolnościach dziecka. To nie dostaje zatem gotowych elementów do złożenia, a samo tworzy całą zabawkę. Później może ona posłużyć do dalszej zabawy. Kartonowe cuda jednak doskonale sprawdzają się również w roli dekoracji. Jeśli chodzi o kolorowanki 3D, ich wybór jest naprawdę ogromny. Same w sobie różnią się tak tym, co przedstawiają, jak i poziomem trudności, jaki prezentują (choć większość jest relatywnie uniwersalna). My z naszej strony polecamy świetną papugę, królika, tyranozaura, ale też bardziej skomplikowanego brontozaura lub pterodaktyla. Wiele kolorowanek posiada ruchome elementy, które sprawiają, że ostateczna forma tworzonych za ich pośrednictwem zabawek jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

Klocki konstrukcyjne

Klocki to istniejąca zdecydowanie najdłużej, a zarazem najprostsza zabawka typu DIY, zapewniająca praktycznie nieograniczone możliwości dawania upustu swojej własnej kreatywności. Występują w bardzo wielu formach i choć często powstają z myślą o umożliwieniu dziecku złożenia konkretnej rzeczy (lub pojazdu, budowli i czegokolwiek innego), dają przy tym swobodę w działaniach mniej standardowych. W skład zestawu klocków może wchodzić różna liczba elementów. To pozwala dostosować klocki (i poziom trudności złożenia ostatecznej konstrukcji) do wieku dziecka. Małe dzieci z całą pewnością ucieszą się z prostego zestawu klocków Zwierzątka ZOO, składającego się z zaledwie 68 elementów o dość dużej wielkości. Ta ostatnia ma znaczenie w kontekście ograniczonych możliwości manualnych maluszków. Chcąc sprezentować klocki najmłodszemu, możesz również postawić na świetne klocki magnetyczne. Sposób ich składania jest zgoła odmienny (kolejnych elementów nie wkłada się w siebie - same się przyciągają) i przyjazny dzieciom o mniej sprawnych palcach. W tym przypadku wybór masz ogromny - możesz od razu kupić mega zestaw klocków, albo też postawić na mniejszy zestaw. Co ciekawe, klocki tego typu są ze sobą kompatybilne. Części z jednego zestawu zrób to sam dla dzieci możesz zatem wykorzystać przy tworzeniu innego - na przykład celem opracowania mniej standardowych, a za to bardziej kreatywnych konstrukcji. Starsze dzieci z całą pewnością ucieszą się z bardziej rozbudowanych zestawów. Tutaj możemy zasugerować klocki Bolid Formuła E (1667 elementów), Speed Cowboy (1120 elementów) czy zestaw 6 pojazdów kaskaderskich (509 elementów). Wszystkie te zabawki doskonale sprawdzają się w dostarczaniu zabawy. Tak na etapie samego ich składania, jak i w swojej gotowej formie.

Podsumowanie - zabawki DIY

Na rynku istnieje wiele zabawek, które rozwijają kreatywność dziecka, a jednocześnie zachęcają je do mniej szablonowej, a wymagającej wyobraźni zabawy. Doskonałym wyborem dla pociechy szukającej wyzwań, a jednocześnie wymagającej angażujących zabaw są kreatywne zestawy zrób to sam. Dzięki nim zabawa rozpoczyna się już na etapie przygotowywania zabawki. Jest nie tylko angażująca, ale też rozwijająca, a przy tym szalenie atrakcyjna dla najmłodszych. Właśnie z tego powodu to właśnie zabawki DIY powinny stanowić dla Ciebie drogę, którą powinieneś zmierzać przy wyposażaniu pokoju swojego dziecka. Jeśli celujesz w zestawy zrób to sam dla dzieci, ale nie do końca wiesz, na który konkretnie postawić, nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Z radością przedstawimy Ci nasze propozycje, dostosowane do Twoich wymagań i oczekiwań, ale i preferencji Twojego dziecka. Pamiętaj, że zestawy kreatywne dla dzieci są naprawdę różne, a wybór tego właściwego może przynieść całe mnóstwo korzyści. Tak dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Właśnie dlatego staraj się go nie bagatelizować i po prostu się do niego przyłożyć.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się