Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawy w role - akcesoria związane z zawodami dla małych aktorów

Dodany dnia2023-08-07

Wcielanie się w role dorosłych praktycznie od zawsze stanowi jedną z ulubionych zabaw tak najmłodszych, jak i starszych dzieci. Każdy rodzic może to zresztą potwierdzić z własnego doświadczenia. Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu narzędzia do odgrywania ról stanowiły przedmioty codziennego użytku (oraz, oczywiście, wyobraźnia), dziś jest zgoła odmiennie. Na rynku obecne jest całe mnóstwo zabawek, dzięki którym świat odgrywania ról oraz naprawdę kreatywna zabawa stają otworem. To właśnie na nich postaramy się skupić w dzisiejszym wpisie, przedstawiając tak nasze propozycje tych najlepszych, jak i pokrótce opisując, jakie korzyści mogą one mieć dla dziecka. Jeśli więc zastanawiasz się, co przyniosą Twojemu dziecku zabawki do odgrywania ról, czytaj dalej!

W jaki sposób realistyczne zabawki do odgrywania ról wpływają na rozwój dziecka?

Jedną z najbardziej zauważalnych zalet, jakie towarzyszą zabawkom służącym do odgrywania różnego rodzaju ról jest ich pozytywny wpływ na rozwój dziecka. To właśnie z uwagi na niego możesz zresztą rozważać zakup zestawu tego typu. Dzieci i wyobraźnia to dwie rzeczy silnie ze sobą związane. Ta bowiem często okazuje się decydująca w kontekście rozwoju kreatywności. Nie tylko pod względem artystycznym, ale i czysto praktycznym. Liczne badania udowodniły, że osoby za dziecka używające wyobraźni później lepiej radziły sobie z rozwiązywaniem problemów. To zaś wartość nieoceniona w poważniejszym życiu. Poprzez udawanie dorosłych dziecko rozwija się oczywiście również na polu zawodu, w przedstawiciela którego się wciela. Poznaje podstawowe narzędzia (często z pomocą rodzica) i buduje w sobie zainteresowanie, które później może dowolnie zgłębiać. Odgrywanie ról społecznych, jakie tego typu zabawki promują, pozwala dziecku wyrobić sobie prawidłowe nawyki i zachowania. Dzięki temu lepiej poradzi sobie ono w interakcjach z otoczeniem i innymi ludźmi. Zwłaszcza tymi, których nie zna, a które - dzięki wcielaniu się w ich role - jest w stanie poznać. Od "zaplecza", jak to kolokwialnie można powiedzieć. Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci to coś, co zostanie docenione w przyszłości - rozwój pod kątem samodzielności doskonale przygotowuje do odkrywania świata takim, jakim jest. Bez uproszczeń i uogólnień.

Inne zalety płynące z postawienia na tego typu zabawki

To, że zabawki związane z odgrywaniem ról wpływają na rozwój dziecka i mogą mieć kluczowe znaczenie w przypadku ich decyzji podejmowanych w przyszłości to jedno. Tak naprawdę zalet płynących z postawienia na nie jest wiele więcej. Spośród tych bardziej istotnych warto wspomnieć między innymi o:

  • świetnym sposobie na spędzanie wolnego czasu - zabawki tego typu to praktycznie nieograniczone możliwości zabawy - w dodatku niekoniecznie w pojedynkę. Dzięki zestawowi majsterkowicza na przykład dziecko może wcielić się w rolę naprawiającego, ale i osoby potrzebującej tej naprawy,
  • możliwości zabawy w kilka osób - zestawy zabawek do odgrywania ról doskonale sprawdzają się również w przypadku kilkuosobowych zabaw. Rodzice mogą bawić się z dziećmi, a te ostatnie - ze swoimi rówieśnikami. To buduje relacje i sprawia, że dziecko lepiej czuje się w kontakcie z innymi,
  • walorach edukacyjnych - choć wszystkie zabawki umożliwiające odgrywanie ról zawierają w sobie elementy zaledwie zbliżone do ich realnych odpowiedników, doskonale je odwzorowują. To sprawia, że dziecko może nauczyć się je wykorzystywać i oswoić się z nimi. Nawet tak okrojona ich wersja pozwoli im między innymi przezwyciężać słabości - w zestawie lekarza na przykład znajduje się strzykawka, dzięki której najmłodszy może przestać bać się jej rzeczywistego odpowiednika,
  • promowaniu zdrowszej zabawy - poprzez udawanie dorosłych dziecko może odciągnąć się od ekranu telefonu czy komputera. To z kolei posunie za sobą całą lawinę pozytywów zdrowotnych, w tym między innymi rozwój motoryki, lepszą kondycję oczu czy poznawanie świata takim, jakim jest - nie jakim kreuje go Internet.

Wcielanie się w rolę przede wszystkim przynosi dzieciom całe mnóstwo frajdy. Walory edukacyjne osiągane poprzez naśladowanie dorosłych to zatem efekt uboczny. Można go oczekiwać, ale dziecko w żadnym punkcie zabawy nie odczuje, że kładziony jest na niego nacisk. To sprawia, że zabawki umożliwiające odgrywanie ról społecznych można nazwać ambitnymi i po prostu wartymi zakupu.

zabawki do odgrywania ról okiem rodzica

Choć zdecydowanie najwięcej korzyści płynących z zastosowania zabawek do odgrywania ról odczują dzieciaki, wiele spośród nich zauważą też ich rodzice. Przede wszystkim są to zabawki angażujące - również dzieci, które wykazują się dużą energią i te, nad którymi ciężko zapanować. To również zabawki bardzo uniwersalne, stanowiące świetny pomysł na zabawę w momencie, gdy dziecko odwiedzą jego znajomi. Sprawdzą się również wtedy, gdy posiada się w domu mniej lub bardziej liczne rodzeństwo. Zabawy w role doskonale integrują. Umożliwiające je zabawki dzieci są w stanie z powodzeniem wykorzystywać w pełni samodzielnie. Rodzice są jednak w stanie uczestniczyć w każdej z zabaw. To poprawia więzi i wzmaga sympatię na linii dziecko-rodzic. Co istotne, zabawki do odgrywania ról są też tanie. Nie musisz się więc martwić, że wydasz na nie fortunę. Wręcz przeciwnie. Z całą pewnością chętnie będziesz sięgał po kolejne zestawy.

Zestaw lekarski, ogrodniczy i inne - który wybrać?

Znając już wszystkie główne zalety zabawek otwierających przed dzieckiem świat odgrywania ról, z całą pewnością zastanawiasz się, które z nich wybrać, by dać swojej pociesze maksimum frajdy. Nie ma tutaj uniwersalnej i jedynej prawidłowej odpowiedzi. Dla jednego dziecka bowiem idealna zabawka z odgrywaniem ról będzie pozwalała mu wcielić się w mechanika. Inne zaś preferować będzie odgrywanie roli lekarza. W wyborze priorytet należy więc nadawać zainteresowaniom i upodobaniom samego dziecka. W wielu przypadkach wystarczy zadać proste pytanie - "kim chciałbyś zostać w przyszłości?". Odpowiedź na nie może być dla Ciebie cenną wskazówką dotyczącą właśnie tego, która zabawka z odgrywaniem ról sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego dzieciaka. Oczywiście w czasie wyboru powinieneś zwrócić uwagę również na bardziej techniczne aspekty. Zabawki tego typu zazwyczaj sprzedawane są w zestawach - i w tym przypadku warto spojrzeć na zawartość (elementy) konkretnego zestawu. Istotna jest również cena, ale i zalecany przez producenta wiek dziecka. Zabawki dla dzieci 3-5 lat na pewno różnią się funkcjonalnościami i wyglądem od tego, co prezentują sobą zabawki dla dzieci 6-8 lat. Te dla młodszych będą naturalnie nieco prostsze i mniej wymagające. Pamiętaj, że tego typu akcesoria to zaledwie narzędzia do odgrywania ról. Tak naprawdę zabawa wciąż polega na wykorzystaniu wyobraźni i inwencji twórczej dziecka. Zabawki tylko to wspomagają i pozwalają jeszcze lepiej wcielić się w role dorosłych. Dzięki nim można znacznie realistyczniej inscenizować odgrywanie roli lekarza, mechanika, policjanta, ogrodnika i kogokolwiek innego.

Podsumowanie

Zabawy w role to jedne z tych, które powinieneś promować i do których powinieneś zachęcać własne dziecko. Poprzez naśladowanie dorosłych jest w stanie rozwijać swoje umiejętności społeczne, zyskiwać na pewności siebie. Ponadto może kształtować nowe pasje i zainteresowania, które mogą okazać się niesamowicie cenne w przyszłym życiu. Przede wszystkim jednak pobudzają one wyobraźnię i zachęcają do kreatywności - a te dwie cechy z całą pewnością przydają się w życiu. Niezależnie od tego, czy ostatecznie będzie się wykonywało zawód, który był przedmiotem zabawy. Nasz sklep internetowy oferuje naprawdę bogatą selekcję zabawek pozwalających na odgrywanie ról. Polecamy zobaczyć każdy oferowany przez nas zestaw lekarski, zapoznać się z zestawami pozwalającymi bawić się w majsterkowanie lub też zainwestować w zestaw pozwalający na zabawę w ogrodnika. Opcji u nas masz naprawdę dużo. Masz problem i nie wiesz, który konkretnie zestaw wybrać dla swojego dziecka? A może nie wiesz, jak przebrnąć przez proces zakupowy, by jak najszybciej cieszyć się swoją nową zabawką? Nie wahaj się i skontaktuj się z nami, a z całą pewnością pomożemy Ci z Twoim problemem.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się