Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki Montessori: wprowadzenie do metodologii Montessori poprzez wybór odpowiednich zabawek

Dodany dnia2023-09-25

Jeśli interesujesz się wychowaniem swojego dziecka w sposób właściwy, bezproblemowy i maksymalnie wykorzystujący jego potencjał, w czasie zgłębiania jego sztuki z pewnością natknąłeś się na nazwisko Montessori, bardzo istotne właśnie w kontekście wychowania dziecka. Lekarka, od której wzięła się nazwa tej metodologii, opracowała świetne podejście do dzieci, które do dziś jest cenione i szeroko wykorzystywane. Dziś pomożemy Ci poznać podstawy jej metodologii oraz podpowiemy, jakie zabawki Montessori sprawdzą się najlepiej w jej wdrażaniu we własnym domowym zaciszu. Zachęcamy do czytania.

Metoda Montessori w skrócie

Najwięksi i najsłynniejsi pedagogowie na świecie już od przeszło stu lat opierają swoje działania na tym, by były zgodne z zasadami pedagogiki Montessori, którą aktualnie można uznać za jedną z najpopularniejszych. Za jej powstanie odpowiedzialna jest Maria Montessori, która była jedną z pierwszych kobiet lekarzy. Jej nastawienie do dzieci polegało przede wszystkim na bardzo indywidualnym podejściu do każdego uczonego dziecka. W związku z taką filozofią, używane do tego zabawki Montessori od zawsze zachęcały dziecko do odkrywania świata - w jego własnym tempie. Dokładnie tak, jak lubi. Zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori, zabawki mają stymulować aktualne zainteresowanie dziecka przy jednoczesnym wprowadzaniu do zabawy wielu elementów dydaktycznych, budujących samodzielność, pewność siebie oraz koncentrację. Metoda Montessori pozwala na bardzo precyzyjne podejście do własnej pociechy i dostarczenie jej tego, czego ona sama oczekuje i potrzebuje. W rytm jej zasad, nie stosuje się schematów i nie sięga się po zabawki bardzo ogólnie uznawane za skuteczne. Zabawki sensoryczne Montessori są zatem dobierane pod kątem konkretnego dziecka - jego umiejętności, możliwości, predyspozycji, ale i chęci, zainteresowań oraz nastawienia.

Podejście do świata dzieci w różnym wieku a zabawki Montessori

Wiele umiejętności, które rozwijają zabawki Montessori zależy przede wszystkim od wieku, w którym znajduje się konkretne dziecko. Sama w sobie metodologia zwraca dużą uwagę na różnice w podejściu do świata dzieci z różnych kategorii wiekowych. Oczywistym jest, że niemowlaki zupełnie inaczej postrzegają swoje otoczenie niż pięcio- czy ośmiolatki. Skutkiem tego jest też fakt, że zabawki Montessori dla niemowląt i dla dzieci starszych znacząco się od siebie różnią. Metoda Montessori zabawki traktuje dokładnie tak, jak sposoby uczenia oraz podejście wychowawcze. Wszystkie te aspekty koniecznie muszą być dostosowane do aktualnego poziomu rozwoju pociechy. Metodę Montessori w domu można praktykować bez problemu, inwestując właśnie w odpowiednie zabawki i pomoce Montessori, ale i - a może przede wszystkim - zdając sobie sprawę z konieczności wyrobienia w sobie odpowiedniego podejścia do pociechy. Na różnych jej fazach rozwoju, będzie ona potrzebowała nieco innych bodźców do rozwoju. Powinna też brać pod uwagę zgoła odmienne rzeczy. Tak to wygląda w przypadku podstawowych etapów rozwoju:

  • dzieci do 6 roku życia są odkrywcami, dla których najważniejsze jest eksplorowanie świata. Zabawki drewniane (i nie tylko) doskonale dobrane powinny pozwalać na naturalne odkrywanie wszystkiego, co ma on do zaoferowania (w tym także umiejętności motorycznych),
  • pomiędzy 6 a 12 rokiem życia poznawanie świata jest świadome - naturalne odkrywanie zostaje zastąpione przez to kierunkowe. Dziecko uczy się, co lubi, a umiejętności dzieci bazują na wyobraźni,
  • między 12 a 18 rokiem życia dziecko stara się odnaleźć się w społeczeństwie. Poprzez wybór odpowiednich zabawek, powinieneś stymulować wchodzenie z nim w interakcje.

Większość zabawek Montessori sprawdza się wyłącznie w jednym z tych etapów rozwoju, z oczywistych względów. To, jakie umiejętności rozwijają zabawki Montessori musisz wziąć pod uwagę przy ich dopasowywaniu do wieku pociechy oraz tego, na jakim etapie rozwoju się obecnie znajduje.

Zalety zabawek Montessori

Dziecko uczy się praktycznie każdego dnia - i nie jest to taka nauka, jaką kojarzy każdy dorosły (czytanie książek, świadome pozyskiwanie nowych umiejętności). Ta w wersji dziecięcej sprowadza się przede wszystkim do empiryzmu i do poznawania otaczającego świata. W rozwoju dzieci na każdym etapie w świetny sposób pomagają umiejętnie dobrane zabawki. Pozwalają dzieciom znacznie chętniej opanowywać nowe zdolności czy pozyskiwać nieznaną im dotychczas wiedzę. Ty możesz to wykorzystać na "swoją" korzyść, dobierając te zabawki edukacyjne, które pchną ten rozwój w odpowiednim kierunku. Zgodnie z zasadą Montessori, dopasowany do wieku dziecka i jego indywidualnych predyspozycji. Sięgając po uroki pomocy edukacyjnych sygnowanych nazwiskiem Montessori, możesz liczyć na:

  • świetne wprowadzenie do metodologii - zabawki nurtu Montessori doskonale wprowadzają do całej metodologii i stanowią świetny pierwszy krok ku jej głębszemu wdrażaniu,
  • duże zaangażowanie dziecka w zabawę - oprócz wszystkiego tego, co rozwijają zabawki Montessori, są one zawsze dostosowane do aktualnego wieku i możliwości dziecka. Przez to właśnie nie męczą zbyt wysokim poziomem trudności, ale też nie nudzą nadmierną prostotą. Dzieci kochają zabawki Montessori, a przez to znacznie chętniej po nie sięgają, uzależniając od nich zabawne eksplorowanie świata,
  • doskonałe walory edukacyjne - Montessori rozwija dziecko na wielu różnych płaszczyznach. Dobrane w rytm tej metodologii zabawki pozwalają dzieciom pozyskiwać nowe umiejętności, rozwijać wyobraźnię, zdobywać nową wiedzę. W swoim tempie, w ramach swoich aktualnych umiejętności i możliwości,
  • brak zniechęcenia - zabawki Montessori zachęcają dzieci do zabawy. Stosując rozwijającą metodę Montessori masz pewność, że nie będziesz musiał przekonywać ich do zabawy,
  • duży wybór - bardzo łatwo jest znaleźć obecnie na rynku akcesoria i pomoce Montessori. To sprawia, że praktykowanie tej metodologii jest naprawdę proste. Metodologia Montessori pozwala dzieciom wybierać akcesoria Montessori idealne względem ich potrzeb i zainteresowań. Nie ogranicza ich na tym polu.

Aby czerpać maksimum z wszystkich zalet, jakimi odznacza się metodologia włoskiej lekarki, wybierz zabawki Montessori najwyższej jakości. Pamiętaj, że to do Ciebie należy wybór. Znając założenia tego nurtu i wiedząc, czego potrzeba do rozwoju dzieci w konkretnym momencie ich życia będziesz mógł wycisnąć z nich maksimum. Właśnie poprzez wybór właściwych zabawek.

Zabawki edukacyjne Monterssori - nasze propozycje

Zabawki Monstessori przeznaczone dla dzieci w różnym wieku dość łatwo jest dziś kupić. Rynek na plu tej branży jest naprawdę zróżnicowany, a sklepy internetowe stale ścigają się ze sobą z myślą o tym, by zdobyć Twoją uwagę i przekonać Cię do zakupu. My również posiadamy szeroki asortyment produktów, które z pewnością są w stanie trafić w Twoje gusta. Mogą też być świetnym pierwszym krokiem ku temu, by wprowadzić metodologię Montessori we własnym domu. Przykłady zabawek Montessori, które uznajemy za najlepsze na start i idealnie dostosowane do potrzeb ich odbiorców przedstawiamy poniżej.

Zabawki Montessori na pół roku

W przypadku najmłodszych pociech, zdecydowanie najlepiej jest postawić na zabawki sensoryczne, które zaangażują ich zmysły i będą zachęcać do zabawy nie tylko swoim wyglądem i działaniem, ale też innymi funkcjonalnościami (w tym między innymi wydawanymi przez siebie dźwiękami). Doskonałą propozycją mogą tu być chociażby edukacyjne gry 4w1 z drewna dla dzieci. Sprawdzą się tak u najmłodszych, jak i u dzieci nieco starszych. Dobrym pomysłem może też być świetna drewniana układanka sensoryczna dla dzieci, która występuje w dużym i gwarantującym mnóstwo zabawy zestawie. Zabawki Montessori dla niemowląt powinny być przede wszystkim proste, atrakcyjne, angażujące i możliwie jak najbardziej pomagające w odkrywaniu świata. Różne zabawki Montessori będą to oczywiście robić na różne sposoby.

Zabawki Montessori dla 3- latka

Zabawki Montessori dla 3-latka - w idealnym świecie - są takimi, które będą w stanie pobudzić jego wyobraźnię. Jednocześnie wciąż będą promować u niego bardziej aktywne odkrywanie otaczającego go świata. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku zabawki muzyczne. Świetną propozycją okazuje się być drewniany zestaw instrumentów muzycznych. Doskonale pokazuje on, jak wiele dobrego mają do zaoferowania zabawki Montessori dla dzieci. Przy okazji zapewniają dziecku dużą różnorodność w zabawie. Dla nieco starszych dzieci polecamy z kolei przestrzenne puzzle 3D, wymagające myślenia, ale i zręczności. Pominęliśmy opisywanie tego, jakie są zabawki Montessori dla 2-latka, gdyż są one bardzo podobne do tych opisanych powyżej. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać te dostosowane do możliwości Twojego dziecka.

Zabawki Montessori dla 5- latka i starszego dziecka

Jeśli masz w domu 5-latka lub dziecko nieco starsze, koniecznie wybierz zabawki Montessori, które będą adekwatne do jego większych możliwości. Tak manualnych, jak i poznawczych. W tym przypadku możesz już zacząć stawiać nawet na nieco bardziej skomplikowane gry logiczne. Doskonałym wyborem w tym przypadku może być chociażby świetna kula 3D z labiryntami. Świetne zabawki Montessori dla 5-latka i dziecka starszego to takie, które przede wszystkim nie będą dla niego zbyt proste i nie znudzą go. Zabawki nurtu Montessori z samego swojego założenia mają być dostosowane do indywiduum. Z uwagi na ten etap rozwoju dziecka, musisz zwrócić uwagę na jego możliwości, umiejętności, pasje, zainteresowania czy też ciągoty. Wtedy też zabawki sensoryczne Montessori będą nie tylko atrakcyjne, ale i skuteczne w realizacji swoich założeń.

Podsumowanie - zabawki Montessori dla dzieci

Zabawki Montessori w domu sprawdzają się doskonale - o ile zostaną odpowiednio wybrane. Adekwatnie do wieku, oczekiwań i możliwości danego dziecka, ale i do tego, jaki plan jego wychowania sobie założyłeś. Zabawki Montessori doskonale pomagają w stymulacji rozwoju pociechy, czyniąc go przyjemnym i postępującym mimochodem, w czasie świetnej zabawy. Właśnie dlatego powinieneś skupić się na tym, by zakupić zabawki mogące odpowiednio wykorzystać jej pełen potencjał. Metoda Montessori pozwala na naprawdę wiele. Zmusza Cię jednak zwykle do bardzo gwałtownych zmian w Twoim podejściu do wychowania. Często bowiem jej zasady znacząco różnią się od tych przyjętych w dzisiejszym świecie. Zwłaszcza że dziś każdy żyje w biegu i wciąż niewielki odsetek osób zwraca uwagę na to, jakie umiejętności rozwijają zabawki. Nie musisz być tą właśnie osobą. Nasz sklep oferuje naprawdę bogatą selekcję zabawek zgodnych z każdą zasadą metody Montessori. Nie wiesz, jakie umiejętności rozwijają zabawki oferowane w naszym sklepie? Zastanawiasz się, którą z nich wybrać? Koniecznie skontaktuj się z nami. Postaramy się ukierunkować Twój wybór na zabawki, które doskonale rozwijają umiejętności dzieci. Takie, które okażą się strzałem w dziesiątkę również w przypadku Twojej pociechy. Gwarantujemy profesjonalizm w doradztwie odnośnie tego typu pomocy edukacyjnych, ale też odpowiedź na wszystkie pytania, które mogą Cię nurtować.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się