Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki matematyczne dla dzieci: rozwijanie umiejętności liczenia

Dodany dnia2023-11-13

Choć jeszcze kilkanaście lat temu zabawki kojarzyły się niemal wyłącznie z rozrywką, dziś ich rynek jest znacznie szerszy. Bardzo łatwo jest spotkać na nim edukacyjne zabawki rozwijające najróżniejsze umiejętności - zawsze w przyjemny sposób, bo właśnie z założeniem dostarczania wspomnianej rozrywki. Umiejętnie dobrane, są w stanie nauczyć chociażby matematyki. W dzisiejszym wpisie zamierzamy wyjaśnić, dlaczego warto postawić właśnie na zabawki matematyczne. Podpowiemy też, które z nich zakupić, by dziecko zyskało na nich jak najwięcej - mimochodem, bo podczas dobrej zabawy.

Czemu warto wybrać zabawki matematyczne dla dziecka?

Na wielu polach każde dziecko rozwija się mimochodem, wraz z przechodzeniem przez proces dojrzewania. Tak jest również w przypadku zdolności matematycznych, w tym umiejętności liczenia, która w końcu jest przez nie pojmowana - nie tyle z obowiązku, co z praktycznej potrzeby. Należy przy tym powiedzieć, że każde dziecko jest na tym polu inne - w różnym tempie opanowuje nowe umiejętności i w inny sposób radzi sobie z ich późniejszym wykorzystaniem. Ty możesz to wszystko stymulować, właśnie poprzez odpowiednie pomoce matematyczne. Odpowiedni wybór pomocy matematycznych pozwala Twojemu dziecku rozwijać się szybciej, a przy okazji zdejmuje z Twojej głowy dużą część odpowiedzialności za jego postępy właśnie na tym polu. Co więcej, każda plastikowa i drewniana zabawka matematyczna stwarza przed dzieckiem pewnego rodzaju wyzwanie. Dzięki temu jest dla niego atrakcyjna i przyciąga do siebie. Matematyczne pomoce dydaktyczne, zwłaszcza liczydła matematyczne i innego rodzaju zabawki (szczególnie te wykonane z drewna) są również ponadczasowe. Podczas gdy na polu innych zabawek możemy zaobserwować stałe zmiany w trendach, a dzieci szybko zmieniają swoje gusta, w przypadku zabawek matematycznych ich forma od lat się nie zmienia. Dla Ciebie to oznacza jedno - nie będziesz musiał kupować nowych zabawek co kilka miesięcy.

Czym kierować się kupując zabawki matematyczne?

Jeśli chcesz kupić zabawkę matematyczną, która sprosta oczekiwaniom, wymaganiom oraz planom związanym z jej wykorzystaniem (tak Twoim, jak i Twojego dziecka), swój wybór musisz przemyśleć. Tylko w ten sposób postawisz na przedmiot przydatny, funkcjonalny, angażujący. Taki, po który dziecko będzie chętnie sięgało. Podstawą w tym wszystkim wydaje się być określenie aktualnych umiejętności dziecka. Jeśli to nie miało jeszcze do czynienia z matematyką, będziesz musiał postawić na zabawkę nieco prostszą - chociażby taką pozwalającą trenować rozróżnianie kształtów (podstawy geometrii to również matematyka). W przypadku młodszych dzieci, nauka poprzez zabawę to priorytet. Bardziej skomplikowane zabawki (w tym liczydła drewniane) będziesz mógł wdrożyć w przypadku dziecka posiadającego już pewne umiejętności na polu matematyki. W tym wszystkim musisz mieć też na uwadze wiek dziecka. Istotne jest to, byś nie wybrał dla niego zabawki zbyt prostej, ale też nazbyt skomplikowanej. W obu tych przypadkach może to działać na nie zniechęcająco. Kupując zabawkę matematyczną, zwróć uwagę na jej uniwersalność i konieczną wytrzymałość. Solidna zabawka tego typu może posłużyć wielu pokoleniom dzieci chcących nauczyć się liczenia i pozyskać podstawowe zdolności manualne. Najlepiej postawić tutaj na sprawdzone i zaufane zabawki drewniane, które są w stanie przetrwać wiele lat - bez utraty swoich podstawowych funkcjonalności.

Zabawki matematyczne - nasze najlepsze propozycje

Współczesny rynek zabawek jest naprawdę szeroki, a zabawki matematyczne dla dziecka - szalenie zróżnicowane. Nic dziwnego, że możesz być zdezorientowany i nie wiedzieć, na który produkt postawić. Poniżej przedstawiamy kilka naszych sugestii i inspiracji. Takich, które nie tylko dadzą dziecku najwięcej walorów dydaktycznych, ale też będą dla niego angażujące i po prostu atrakcyjne.

1. Drewniana plansza edukacyjna - zegar

Matematykę możesz wprowadzić do życia dziecka bardzo szybko, już od pierwszego roku jego życia. Umożliwi Ci to właśnie drewniana plansza edukacyjna z zegarem, dzięki której możliwa jest nauka figur geometrycznych, ale też uczenie się koncepcji czasu i czytania zegara. Wszystkie te umiejętności uchodzą za kluczowe i naprawdę ważne. Zestaw ten zawiera w sobie wiele kolorowych elementów, a z uwagi na bazowanie na drewnie, jest naprawdę wytrzymały - również na najmniej standardową eksploatację. Jego zadaniem jest również rozwijanie zdolności logicznego myślenia. Dziecko może tutaj układać ponumerowane klocki według odpowiedniego kształtu, układać godziny, a także uczyć się oznaczeń pogodowych. To wszystko na specjalnym sorterze. Każdy element jest tutaj bezpieczny i pozbawiony ostrych krawędzi. Ten zestaw stanowi świetną opcję dla wszystkich rodziców, których pociechy nie miały jeszcze okazji obcować ze światem matematyki. Zawiera w sobie wszystkie podstawowe elementy, a także jest bardzo atrakcyjny. Wspomoże naukę - również tę samodzielną.

2. Drewniany zestaw do nauki liczenia z sorterem

Jeśli w uczeniu dziecka chciałbyś skupić się na rozwoju umiejętności liczenia, ten zestaw będzie świetnym wyborem właśnie dla Ciebie. Wykonany z solidnego drewna, uczy na kilka różnych sposobów. Poza planszą, na której rozgrywa się "akcja" zabawy, zawiera w sobie trzy różnokolorowe zestawy elementów - liczb, kształtów oraz specjalnych kółek. Każdy z nich może nauczyć liczenia. Same liczby uczą rozpoznawania ich w graficznej formie, natomiast odpowiadające im kolorem kółka pozwalają na samo w sobie liczenie. Dziecko nakłada je w odpowiednie miejsca po kolei, przy okazji licząc. To doskonała zabawka do tego, by wprowadzić u dziecka pojęcia liczbowe. Dzięki niej możliwe jest też rozwijanie zdolności motorycznych - tych najprostszych i najbardziej podstawowych. Zestaw ten polecamy w szczególności przedszkolakom, do szlifowania wszystkiego tego, czego uczą się w przedszkolu. Mnogość kolorów i atrakcyjna forma podania z pewnością przyciągną jednak również dzieci nieco młodsze. W ich przypadku jednak polecamy wspólną naukę.

3. Zestaw "Morski Świat" - 4 w 1

Kolejną z naszych propozycji jest szalenie atrakcyjny dla dziecka sorter o tematyce morskiej, stworzony z myślą o dzieciach powyżej 3 roku życia. Zawiera w sobie aż 84 klocki w kształcie rybek, pierścieni, figur geometrycznych, znaków działań i cyfr. Nie dość więc, że może służyć do nauki liczenia, pozwala też na naukę prostych równań. To wszystko w bardzo ciekawy i angażujący sposób. W zestawie znajduje się również wędka ze sznurkiem i magnesem, która w znakomity sposób uatrakcyjnia naukę poprzez zabawę. W zestawie tym najmłodsi mogą wykonywać aż cztery różne ćwiczenia. Mogą dopasowywać kształty, uczyć się wyglądu liczb, a także liczyć po kolei, poprzez nakładanie kolorowych kółek w miejsca, które są im przeznaczone. To kompletny zestaw, który może z powodzeniem stać się jedyną zabawką matematyczną, jakiej będziesz potrzebował.

4. Zabawki matematyczne - Drewniany zestaw edukacyjny do nauki matematyki

Jedną z najciekawszych propozycji dla dzieci nieco młodszych jest drewniany zestaw edukacyjny, zawierający w sobie atrakcyjne wizualnie liczydło, zegar oraz zestaw liczb i znaków arytmetycznych. To wysokiej klasy drewniana zabawka matematyczna dostarczana w solidnym drewnianym pudełku, mogącym służyć jako plansza do zabawy. Dzięki niej z łatwością rozplanujesz proste ćwiczenia matematyczne. To zabawka angażująca, jednak przeznaczona przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym (3+). Każdy element został tutaj wykonany w sposób przyjazny dla dzieci i bezpieczny (bez jakichkolwiek ostrych krawędzi), ale też bardzo atrakcyjny (ładny wygląd elementów połączony z jaskrawą kolorystyką). Zachęca do wspólnej zabawy z dzieckiem oraz namawiania go do wspomagania się liczydłem. Zabawka ta stanowi uniwersalny zestaw, który będziesz mógł zastosować w wielu różnych zabawach. Nie tylko tych związanych z rozwiązywaniem prostych równań, ale też tych polegających na rozpoznawaniu liczb (na przykład przez zachęcanie dziecka do ich ułożenia) czy też oswajaniem ze znakami arytmetycznymi.

5. Walec matematyczny

Jeżeli chcesz kupić swojemu dziecku nieco prostszą, niemniej jednak bardzo dobrze sprawdzającą się w codziennym użytkowaniu zabawkę, walec matematyczny jest czymś dla Ciebie. To zabawka urzekająca swoją prostotą. Jej zasadniczą funkcją jest nauka dodawania, odejmowania, mnożenia oraz dzielenia. Odbywa się ona przy przesuwaniu kolejnych liczb właśnie na walcu (czymś na kształt kostki rubika). To doskonała zabawka ucząca nie tylko matematyki, ale też prostych zdolności manualnych. Jako gra edukacyjna sprawdza się świetnie, będąc czymś nietypowym, niewielkim i atrakcyjnym (również ze względu na różnokolorowość). Dla Ciebie to też opcja najtańsza, która na pewno nie nadszarpnie Twojego budżetu.

6. Kasa sklepowa dla dzieci

Matematyka może zostać wprowadzona do życia dziecka nie tylko poprzez zabawki edukacyjne o oczywistym charakterze. Możesz ją wpleść również w zabawy, których głównym założeniem jest odgrywanie ról. Doskonałym pomysłem właśnie na tym polu może być zabawa w sklep, która zmusza dziecko do korzystania ze zdolności matematycznych. Robi to jednak w sposób użytkowy - dziecko nie czuje się zmuszone do ich pozyskania, ale zaczyna odczuwać potrzebę ich posiadania. To z kolei sprawia, że nauka liczenia w tym przypadku jest po prostu skuteczna. Drewniana kasa sklepowa, będąca jedną z ciekawszych propozycji jeśli chodzi o zabawki edukacyjne, zawiera w sobie wysuwaną szufladę, specjalne liczydło, ale też zestaw monet i banknotów. To jedna z najbardziej praktycznych zabawek, podnosząca użytkowe kompetencje matematyczne. Takie, które przydadzą się dziecku nie tylko w teorii, ale i w życiu codziennym. Uczy samodzielności oraz stanowi wspaniały dodatek do ćwiczenia z dzieckiem zachowań "z życia wziętych".

Podsumowanie - najlepsze zabawki do nauki matematyki

Rozwijanie umiejętności liczenia jest jedną z podstaw u każdego dziecka. Jest też tą rzeczą, na którą nacisk powinieneś kłaść już od najmłodszych lat jego życia. Dzisiejszy świat oddaje Ci do dyspozycji różnego rodzaju zabawki edukacyjne uczące liczenia w sposób zabawny i - co najważniejsze - skuteczny. Wybierając odpowiednie pomoce dydaktyczne na tym polu jesteś w stanie znacząco ułatwić dziecku wejście na kolejny szczebel dojrzewania, a przy okazji usprawnić jego pierwsze szkolne lata, w których to kładziony jest nacisk właśnie na podstawowe umiejętności matematyczne. Nie wiesz, które zabawki matematyczne sprawdzą się najlepiej w Twoim domu? Potrzebujesz pomocy w dobraniu zabawki do nauki matematyki pod kątem wieku, upodobań i możliwości swojej pociechy? A może chcesz, aby sortowanie, liczenie i inne zdolności były pozyskiwane przez dziecko w bardziej efektywny sposób? W każdej z tych sytuacji możesz skontaktować się z nami. Wspólnie wybierzemy zabawki edukacyjne uczące tych sfer matematyki, na które chciałbyś położyć nacisk. W razie potrzeby zaś, pomożemy Ci przebrnąć przez proces zakupowy - tak, abyś jak najszybciej mógł cieszyć się swoim nowym zakupem.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się