Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków: jak przygotować dziecko do szkoły?

Dodany dnia2024-01-01

Udanie się do przedszkola to dla każdego dziecka moment przełomowy w życiu. Po raz pierwszy rozstaje się ono wtedy z rodzicem, ucząc się samodzielnego radzenia sobie w każdej sytuacji. Przedszkole to jednak kolejne wyzwania, które muszą przygotować je do dalszych etapów edukacji - już w szkole. Jak możesz pomóc w tym, by dziecko było gotowe na ich podejmowanie? Jak wesprzeć przygotowania do szkoły i jakie zabawki mogą w tym pomóc? To wszystko postaramy się wyjaśnić w naszym dzisiejszym wpisie.

Jakie są idealne zabawki dla przedszkolaków?

Dzieci przedszkolne szybko chłoną nowe umiejętności i rozwijają te, które już udało im się posiąść. Idealnie więc byłoby wspierać obie te rzeczy, by maksymalnie wykorzystać najlepszy czas do nauki i uczynić dalszy jej proces znacznie efektywniejszym. W tym wszystkim mogą pomóc zabawki. Muszą one być dostosowane do wieku dziecka. Warto więc stawiać na zabawki edukacyjne do przedszkola, a zatem takie, w które (lub w ich alternatywne wersje) wyposażają się same placówki. W poszukiwaniu zabawki idealnej warto też zwrócić uwagę na wartości dydaktyczne i to, co tak właściwie rozwijają. Oczywistym jest, że należy promować rozwój tych cech, które są nieco słabiej rozwinięte u konkretnego dziecka. Idealna zabawka dla przedszkolaka to też taka, która trafi w jego gusta. Musi więc łączyć swoją subiektywną atrakcyjność z walorami czysto dydaktycznymi. Nie możesz postawić na coś nudnego, ale rozwijającego, ani też bardzo ciekawego, ale nie wpływającego na rozwój. Wypośrodkowanie obu tych wartości jest rzeczą kluczową w kontekście tego typu zabawek.

Zalety zabawek dla przedszkolaków

Inwestując w odpowiednie zabawki, jesteś w stanie znacząco pomóc swojemu dziecku w przygotowaniach do wyzwań, jakie w przyszłości będzie przed nim stawiała szkoła. Zabawki dla przedszkolaków mają wiele pozytywnych stron. Należy zwrócić uwagę między innymi na to, że:

  • pomagają w opanowywaniu podstawowych umiejętności - wszystkie zabawki do przedszkola są stworzone z myślą o tym, by uczyć dziecko czegoś nowego. Jedne skupiają się na czytaniu lub pisaniu, inne - na czymś zgoła odmiennym. Walory edukacyjne są nieocenione w przypadku każdej z nich,
  • uczą samodzielności w radzeniu sobie z wyzwaniami, ale i współpracy - zabawki do przedszkola (zależnie od wyboru) mogą uczyć samodzielności, ale też pracy w grupie. Obie te rzeczy będą istotne na dalszych etapach edukacji,
  • przygotowują do tego, co czeka dziecko w szkole - zabawki edukacyjne do przedszkola powstały z myślą o przygotowywaniu dziecka do radzenia sobie z tym, z czym będzie musiało sobie radzić w szkole. Stanowią więc wstęp do poważniejszej nauki,
  • ćwiczą zdolności manualne - zabawki przynoszą również korzyści czysto "techniczne", rozwijając dziecko pod kątem motoryki oraz manualnych zdolności.

Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków a rozrywka

Choć zabawki dla przedszkolaków możesz kupować wyłącznie z myślą o wspomożeniu dziecka w rozwoju, nie możesz zapominać, że wciąż są one pełnoprawnymi zabawkami. Nadal zatem muszą spełniać swoje pierwotne zadanie - bawić. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, że każde dziecko ma swoje gusta, zainteresowania. Każde bawi też coś innego. Podczas gdy jedne zabawki kreatywne zdobędą uwagę jednego dziecka, inne może preferować innego rodzaju zabawki interaktywne. Zawsze czynnikiem determinującym zainteresowanie będzie szeroko pojęta atrakcyjność. Nie ta biorąca pod uwagę wartości dydaktyczne, a te czysto rozrywkowe. idealna dla dziecka zabawka edukacyjna to zatem taka, która rozwija i uczy.

Zabawki dla przedszkolaków - nasze propozycje

Na rynku zabawek dla dzieci istnieje całe mnóstwo zabawek przeznaczonych dla przedszkolaków. Zabawki kreatywne, zabawki interaktywne - jakkolwiek by je nazwać, są bardzo zróżnicowane. Aby łatwiej Ci było wybrać tę wartościową, przygotowaliśmy kilka naszych propozycji. Być może któraś zainspiruje Cię do zakupu lub dalszych, aczkolwiek bardziej sprecyzowanych poszukiwań. Przy wyborze polecamy spojrzeć na to, jakimi zabawkami dziecko interesuje się już teraz w przedszkolu. Zabawki do przedszkola często wybiera się również na podstawie ich walorów edukacyjnych. Można, a nawet wypadałoby mieć to na uwadze.

Zabawki do odgrywania ról

Jedną z najbardziej lubianych przez dzieci, a przy okazji szalenie popularnych w przedszkolach kategorii zabawek są te przeznaczone do odgrywania ról. W wielu przedszkolach wyznacza się nawet specjalne strefy właśnie dla tego typu zabaw. W tym przypadku szczególnie polecamy najbardziej uniwersalne zabawki do zabawy w sklep. Świetnie sprawdza się interaktywna kasa fiskalna, która stanowi podstawę tego typu zabawy. Sprawia frajdę, ale też uczy liczenia oraz obsługiwania urządzań elektronicznych. Zwłaszcza że jest interaktywna, posiada kalkulator i w pełni działający terminal z czytnikiem kart. Dla lepszej zabawy, warto zainwestować również w większy zestaw supermarket dla dzieci, który da Twojemu dziecku pełnię akcesoriów do tego typu zabawki. Najlepsze zabawki do odgrywania ról to takie, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka. Możesz zatem postawić również na takie, które pozwolą na zabawę w lekarza, ogrodnika, służby mundurowe czy też w majsterkowanie. W każdym z tych przypadków dasz dziecku duże pole do rozwoju wyobraźni, ale i poznawania świata z punktu widzenia różnych osób. Nauczysz je również zachowania w wielu różnych sytuacjach - prawidłowego i takiego, które jest uznawane za niepożądane. Każda rola to możliwość rozbudowy kolekcji zabawek celem zwiększenia realizmu zabawy i znacznego jej urozmaicenia. Nie bez powodu ulubione zabawki wielu dzieci to właśnie te do odgrywania ról.

Gry zręcznościowe i planszówki

Niesamowicie angażującymi, a przy okazji doskonale sprawdzającymi się w kontakcie z przedszkolakami zabawkami są również wszelkiego rodzaju gry zręcznościowe. Tutaj na wyróżnienie zasługuje gra zręcznościowa Dżenga, która uczy zdrowej rywalizacji. Doskonale ćwiczy zdolności manualne dziecka, a przy okazji wykształca cierpliwość - coś, co w szkole będzie szalenie istotne. Doskonałym pomysłem na zabawki dla przedszkolaków są wszelkiego rodzaju gry planszowe. Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie miało z nimi styczności, warto postawić na któryś z zestawów - ogromny zestaw magnetycznych gier (18w1), albo też mega zestaw gier planszowych (16w1). Oba gwarantują dostęp do całego mnóstwa gier - od znanych klasyków (szachy, warcaby), aż po nowocześniejsze ich wariacje. Co istotne, gry planszowe uczą współpracy lub rywalizacji, ale też wspólnego spędzania czasu z innymi. Pokazują, jak wygrywać i przegrywać, trenują logiczne myślenie. Płynących z nich korzyści jest całe mnóstwo, a każda z nich znajduje swoje przełożenie w tym, jak dziecko radzi sobie później w szkole. Gry planszowe zachęcają do wchodzenia w interakcję z rówieśnikami. Dziecko może zapraszać ich do wspólnej gry, a przez to nawiązywać nowe relacje.

Inne pomysły na zabawki dla przedszkolaków

Wyżej wspomniane przez nas propozycje zabawek nie są jedynymi, które można skierować do przedszkolaków. W ich przypadku doskonale sprawdzą się również chociażby klocki konstrukcyjne, które uchodzą za jedne z najbardziej lubianych zabawek. Ich podstawą jest nauka i frajda, a same w sobie nadadzą się dla dziewczynek i chłopców. Tutaj wybór masz ogromny - możesz postawić na zdalnie sterowaną terenówkę lub też auto sportowe. W przypadku obu tych propozycji dziecko najpierw będzie ćwiczyło swoje zdolności manualne (ale też cierpliwość czy też umiejętność czytania instrukcji), by później móc bawić się, sterując stworzonym przez siebie pojazdem. Sama zabawa może z kolei dostarczyć mu wiedzy z zakresu poruszania się po drodze. Co jednak najważniejsze, zaznajomi go nieco z tematyką nowoczesnych sprzętów elektronicznych. To zaś w dzisiejszych czasach klucz do rozwoju. W rękach przedszkolaków znakomicie sprawdzą się również zabawki muzyczne. Możesz tutaj postawić na mikrofon karaoke, który uchodzi za bardzo uniwersalny sprzęt, albo też zainwestować w bogaty zestaw perkusji 5-bębnowej czy gitarę elektryczną. Wszystkie te zabawki umuzykalniają. Wyczulają słuch dziecka i sprawiają, że jest ono bardziej świadome otoczenia. Wiele ćwiczy również zdolności manualne (zarówno perkusja, jak i gitara wymagają sprawnego korzystania z rąk). To sprzęty, które przygotują również do zajęć z muzyki, które przyszłych uczniów, a obecnych przedszkolaków w przyszłości czekają.

Podsumowanie

Dzieci chodzące do przedszkola stają przed dwoma podstawowymi wyzwaniami. Po pierwsze, muszą odnaleźć się w zupełnie nowym dla siebie środowisku. Po drugie zaś, będą musiały pracować nad przygotowaniem się do "dojrzalszej" nauki w szkole. W tym ostatnim możesz im pomóc, inwestując w odpowiednie zabawki dla maluchów w tym właśnie wieku. Dla dziecka zabawka edukacyjna musi być przede wszystkim atrakcyjna. Właśnie dlatego swój wybór musisz odpowiednio przemyśleć. Tak, aby rzeczywiście przysłużyć się nim do rozwoju dziecka oraz wspomóc je na dalszej drodze kształcenia. Atrakcyjne, bezpieczne i rozwijające zabawki oferujemy w naszej hurtowni internetowej. W naszym asortymencie znajdziesz bogatą selekcję najciekawszych zabawek, dzięki którym dziecko rozwija umiejętności, a przy okazji cieszy się angażującą, ciekawą oraz wciągającą zabawą. Potrzebujesz pomocy w wyborze konkretnej zabawki? A może masz problemy z przejściem przez proces jej kupowania? Nie wahaj skontaktować się z nami. Nasi eksperci z chęcią pomogą Ci w wyborze i złożeniu zamówienia - tak sprawnie, jak tylko się da. To sprawi, że markowe zabawki szybko do Ciebie trafią, a Ty będziesz mógł szybciej wykorzystać je do kształcenia swojej pociechy.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się