Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki bezpieczne dla dzieci - co rodzice powinni wiedzieć o standardach bezpieczeństwa?

Dodany dnia2023-11-27

Bardzo wielu ludzi współcześnie uważa, że zabawki dla dzieci z samego swojego założenia muszą być bezpieczne. Jest to błędne założenie sugerujące, że absolutnie każdy producent przestrzega z góry określonych norm i tego, co powszechnie uważa się za rozsądne w zakresie praktyk wytwarzania zabawek. Rzeczywistość pokazuje, że wcale nie jest tak kolorowo, a nie wszystkie zabawki dla dzieci okazują się być tymi bezpiecznymi. Co powinieneś wiedzieć o standardach bezpieczeństwa? Co jest kluczowe w naprawdę bezpiecznych zabawkach i na co powinieneś zwracać uwagę? Czytaj nasz dzisiejszy wpis, a postaramy się wszystko wyjaśnić.

Czym tak właściwie są zabawki bezpieczne dla dzieci?

Każdy rodzic jako priorytet traktuje bezpieczeństwo swojego dziecka. Zwłaszcza podczas zabawy, w czasie której nie zawsze ma możliwość w pełni kontrolować najmłodszego i to, co ten tak właściwie robi. Właśnie z tego powodu istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na zabawki, które są w stanie być atrakcyjne dla dziecka, ale jednocześnie nie stwarzają dla niego jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Również w przypadku mocno niestandardowego i odbiegającego od przeznaczenia zastosowania. W końcu dzieci nie zawsze podążają za zasadami i zdrowym rozsądkiem. Bezpieczne zabawki to zatem takie, które dziecko może wykorzystywać w każdy możliwy sposób. Bez narażania się przy tym na zagrożenie dowolnego rodzaju. Czy to takie związane z połknięciem małych elementów, czy też to mające związek ze skaleczeniem się lub innymi nieprzyjemnościami. Warto zawsze dobierać zabawki do wieku dziecka. To bowiem, że zabawka posiada chociażby niewielkie elementy nie czyni z niej niebezpieczną dla każdego. Nie sprawdzi się co prawda w formie zabawki dla niemowlaków, ale nie będzie stwarzać zagrożenia dla dzieci nieco starszych. Bezpieczne zabawki dziecka będą zatem takimi, które ono konkretnie będzie w stanie używać bez narażania się na niebezpieczeństwo. Ich definicja jest zatem dość płynna i zależna od co najmniej kilku czynników.

Co jest kluczowe w bezpiecznych zabawkach?

Kupowanie zabawek dla dzieci w dzisiejszych czasach stanowi spore wyzwanie - zwłaszcza jeśli celuje się w produkty bezpieczne, zawierające prostą i czytelną instrukcję używania, ale też pochodzące z godnych zaufania i pewnych źródeł. Na co musisz zatem zwrócić uwagę chcąc kupić zabawkę dla swojej pociechy?

Materiał wykonania

Wybór bezpiecznych zabawek warto rozpocząć od sprawdzenia materiału, z jakiego zostały one wykonane. Bardzo ważne jest to, by był on maksymalnie naturalny. Nietoksyczne materiały są nie tylko przyjazne skórze dziecka (delikatnej i wymagającej opieki), ale też po prostu trwałe i wytrzymałe. Tutaj na tle innych zdecydowanie wyróżniają się zabawki drewniane, w przypadku których znacznie łatwiej dba się o bezpieczeństwo. Po pierwsze bowiem, zazwyczaj ich rozmiar jest odpowiednio duży. Po drugie zaś, nie uchodzą one za "łakomy kąsek" dla dzieci, które koniecznie chcą włożyć coś do buzi. W przypadku materiału, warto zwrócić szczególną uwagę na obecność ostrych krawędzi (normy zabawki rzadko kiedy biorą je pod uwagę). Ważne jest też stosowanie farb zawierających szkodliwe substancje (je z kolei normy dotyczące bezpieczeństwa zazwyczaj biorą pod uwagę).

Brak małych elementów składowych

Małe elementy składające się na większą zabawkę mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla najmłodszych dzieci, które zazwyczaj biorą wszystko do ust. Choć uczenie dzieci tego, że nie jest to dobra praktyka jest konieczne, warto nie prowokować ich do tego. Aby mogły się bawić bezpiecznie, należy więc zadbać o to, by części zabawki były odpowiednio duże. Można też kupić zabawkę w spójnej całości. Zabawka z małymi elementami stwarza też innego rodzaju zagrożenia. W zależności od konkretnego modelu, może na przykład powodować przytrzaskiwanie języka. Na tego typu rzeczy musisz zwracać uwagę, biorąc też poprawkę na dość nieprzewidywalne zachowanie dziecka. W przypadku pociech mniejszych, postaw zatem na prostszy zestaw drewnianych klocków z sorterem, a nie na bardziej skomplikowane klocki techniczne. Te sprawdzą się bowiem znacznie lepiej w rękach starszych dzieci. Warto wiedzieć: w przypadku tego typu zabawek, warto skorelować je z wiekiem odbiorcy docelowego, a zatem dziecka. Małe elementy nie będą w końcu stwarzały zagrożenia bezpieczeństwa dla dziecka w wieku, który nie prowokuje go do wkładania do ust wszystkiego, co stanie mu na drodze. W przypadku małych elementów więc ważniejsza niż atesty bezpieczeństwa jest świadomość co do zachowania własnej pociechy.

Zabawki bezpieczne dla dzieci - znane pochodzenie

W dbaniu o bezpieczeństwo zabawek bardzo ważne jest również wybranie tych, które pochodzą od znanego producenta. Najlepiej tego działającego na terenie Europy. W takiej sytuacji wiesz, że musi on przestrzegać przepisów i trzymać się odpowiednich norm. Oprócz producenta, powinieneś też zwrócić uwagę na sklep, w którym zaopatrujesz się w zabawki. Jeśli istnieje on na rynku od wielu lat i cieszy się poważaniem ze strony klientów, możesz być przekonany, że proponuje tylko godne zaufania zabawki. Z pewnością bowiem nie narażałby się na nieprzychylność ze strony klientów.

Zalecany wiek dziecka

Praktycznie każdy producent zabawek publikuje na ich opakowaniu zalecany wiek minimalny, od którego stosowanie konkretnej zabawki jest bezpieczne. Zabawki drewniane bezpieczne dla niemowląt będą więc tymi z oznaczeniem "0+" na opakowaniu. Jeżeli zaś zobaczysz oznaczenie 6+, możesz mieć pewność, że konkretna zabawka nie jest przeznaczona dla najmłodszych (a za to dla nieco starszych) dzieci. Pamiętaj przy tym, że choć zalecany wiek to zaledwie sugestia ze strony producenta, zazwyczaj jest ona adekwatna do rodzaju zabawki i tego, jak wymagająca ona tak właściwie jest. Jest to zatem jeden z najważniejszych i pierwszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę w czasie wybierania zabawki dla swojego dziecka.

Zabawki bezpieczne dla dzieci - atesty i certyfikaty bezpieczeństwa

Bezpieczne zabawki to przede wszystkim takie, które zostały przebadane właśnie pod tym kątem. Na rynku istnieje wiele firm certyfikujących zabawki właśnie w kontekście bezpieczeństwa. Są też instytucje państwowe, które sprawdzają konkretne produkty pod kątem spełniania norm określonych przez prawo danego państwa (lub całej Unii Europejskiej). Atesty i certyfikaty są czymś, na co warto zwracać uwagę - powinny jednak pochodzić od znanych i szanowanych na rynku instytucji. Co więcej, muszą być rzeczywiście przyznane konkretnej zabawce. Wiele produktów z Chin jest opatrzonym logo wskazujące na posiadanie konkretnego certyfikatu, jednak w rzeczywistości go nie posiada. Właśnie dlatego i tutaj zalecana jest czujność. Można jednak połączyć patrzenie na certyfikaty ze zwracaniem uwagi na firmę, która jest producentem konkretnej zabawki. Jeśli brzmi ona "egzotycznie", warto zachować czujność pod tym względem. Tylko wtedy istnieje możliwość, że coś na tym polu jest nie tak.

Oznakowanie bezpiecznych zabawek

Jeśli nieco dłużej posiedzisz w świecie zabawek, z pewnością zauważysz rozmaite oznaczenia bezpieczeństwa zabawek, wskazujące na normy bezpieczeństwa zabawek i to, czy konkretny produkt radzi sobie z ich spełnianiem. Oznakowanie nie jest czymś koniecznym. Daje jednak pewność, że dana zabawka spełnia standardy i pozwala z większym przekonaniem stwierdzić, że jest ona bezpieczna. Wiele w tym wszystkim zależy jednak od konkretnego certyfikatu. Firm wydających takowe jest bowiem sporo. Tylko te najpopularniejsze i najbardziej renomowane mogą dać Ci pewność do do jakości produktów, które zamierzasz kupić. Co do jakich oznaczeń możesz zatem mieć pewność? Chodzi między innymi o znaki:

  • CE - zdecydowanie najważniejsze oznaczenie i certyfikat, który świadczy o spełnianiu wszystkich wymogów bezpieczeństwa nakładanych przez Unię Europejską. Z uwagi na tę specyfikę, znajduje się wyłącznie na zabawkach z UE,
  • EN71 - to tak właściwie norma europejska, która określa wymogi bezpieczeństwa zabawek. Najczęściej współegzystuje z wyżej wspomnianym przez nas certfikatem,
  • TUV - przyznawany przez niemiecką organizację certyfikat wskazujący na to, że substancje wykorzystywane podczas produkcji konkretnej zabawki były w pełni bezpieczne (i można nazwać je takowymi również w ostatecznej formie, w jakiej są serwowane dzieciom),
  • Safe Toys - ten certyfikat jest przyznawany przez działający niezależnie instytut Testów i Certyfikatów. Jego przyznanie sugeruje, że konkretna zabawka jest bezpieczna dla dzieci w określonym wieku. Ten musi być podany na opakowaniu (w przypadku tego certyfikatu). Ponadto certyfikat ten jest gwarantem jakości wykorzystanych przy produkcji konkretnej zabawki materiałów.

Spełnianie norm przez zabawki to sprawa kluczowa, a oznaczenia widniejące na zabawkach mogą je sugerować. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty będą oznaczone tak samo. Zwłaszcza że nie wszystkie pochodzą z Unii Europejskiej i nie wszystkie są zobowiązane do utrzymywania odpowiednich standardów. Właśnie dlatego nie polegaj wyłącznie na oznakowaniu, a również na cechach, o których powiedzieliśmy już wcześniej. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że postawisz na produkt rzeczywiście bezpieczny.

Podsumowanie - zabawki bezpieczne dla dzieci

Kupowanie zabawek dla dzieci w dzisiejszych czasach potrafi być niesamowitym wyzwaniem. Nie tylko ze względu na ich olbrzymi wybór, ale i z uwagi na obecność na rynku firm, które proponują rodzicom nie do końca bezpieczne dla ich pociech produkty. W takim środowisku musisz znać normy bezpieczeństwa zabawek i mieć świadomość co do tego, jak wygląda produkt spełniający normy bezpieczeństwa i jak rozpoznać go na tle innych. Nasza firma z radością pomoże Ci w wyborze bezpiecznych, ale jednocześnie doskonale dopasowanych do potrzeb, wymagań i oczekiwań Twojego dziecka zabawek. Sprzedajemy wyłącznie produkty bezpieczne, certyfikowane i pewne. Dajemy Ci gwarancję tego, że przy zabawie nimi Twoje dziecko nie będzie narażone na jakiekolwiek zagrożenie. Jeśli więc chcesz kupować bezpiecznie, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się