Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki edukacyjne dla dzieci z ADHD: pomoc w koncentracji

Dodany dnia2023-10-30

Bardzo wiele dzieci w Polsce i na świecie zmaga się na co dzień z zaburzeniami uwagi oraz nadpobudliwością psychoruchową. W skrócie - z ADHD. Mając w domu takie dziecko, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wymaga ono odpowiedniego podejścia, dzięki któremu będziesz w stanie zapanować nad jego impulsywnością i nadmierną ruchliwością, a jednocześnie będziesz w stanie skupić jego uwagę na uczeniu się nowych rzeczy i prawidłowym rozwoju. W tym wszystkim mogą Ci pomóc odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne dla dzieci z ADHD. Ale na co powinieneś zwrócić uwagę przy korzystaniu z nich? Jak podejść do zabawy z dzieckiem i wreszcie które zabawki sensoryczne dla dzieci z ADHD sprawdzą się najlepiej? To wszystko i wiele więcej postaramy się przedstawić w naszym dzisiejszym wpisie.

Jak podejść do zabawy z dziećmi z ADHD?

Każdy, kto choć trochę zna objawy ADHD doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do dziecka cierpiącego na nie trzeba podejść odpowiednio. Tak, aby nie zniechęciło się ono, a zamiast tego zaangażowało w zabawę i było w stanie wykonywać wszystko to, co jest w niej podstawą. Każda zabawa z dzieckiem ADHD to tak naprawdę trening skupienia - i z góry należy powiedzieć, że nie zawsze zakończy się on pożądanym efektem. Mimo wszystko jednak, między innymi poprzez zabawki dla dzieci z zaburzeniami koncentracji, można osiągać zadowalające i coraz lepsze rezultaty. Bez konieczności udawania się do specjalisty. Zabawki terapeutyczne w wielu przypadkach nie różnią się znacząco od tych, które można kupić dziecku niecechującemu się nadpobudliwością. Stanowią jedynie kategorię takich, które doskonale skupiają na sobie uwagę, angażują w zabawę i nie tracą na atrakcyjności w czasie. To wszystko składa się na większe zainteresowanie nimi ze strony dziecka z ADHD. Jeśli zdecydujesz się na zabawki dla dzieci ADHD, wciąż będziesz musiał odpowiednio podejść do wspólnej zabawy z dzieckiem. Podstawą w tym wszystkim jest odpowiednia doza cierpliwości. W czasie zabawy trzeba też ćwiczyć z dzieckiem kontrolę emocji i odczuć. Ważne jest, aby zabawka stawiała przed nim wyzwania - najlepiej mało przewidywalne oraz wymagające myślenia. Konieczność zastanowienia się zawsze pomaga w zachowaniu zimnej głowy. Jako że dzieci z ADHD zazwyczaj są chaotyczne, warto postawić na pomoce i zabawki dla ADHD, które będą wymagały porządku (lub też po prostu dadzą jego poczucie). W czasie zabawy trzeba też reagować adekwatnie do sytuacji. Gdy dziecko stanie się rozdrażnione lub nadmiernie pobudzone, należy odpowiednio ukierunkować jego zachowanie.

Na co zwrócić uwagę w czasie zabawy?

Dzieci z ADHD nie należą do najłatwiejszych kompanów do zabawy. Ważne jest jednak, aby w tej zabawie im towarzyszyć - zawsze wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. W skrócie można więc powiedzieć, że podczas tejże zabawy należy zwrócić uwagę na:

  • wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka zmagającego się z ADHD,
  • adresowanie konkretnych problemów (tymi najczęstszymi są problemy z koncentracją oraz kontrolowaniem emocji),
  • zachowanie cierpliwości i spokoju - dziecko często czerpie je właśnie od swojego opiekuna,
  • jak najszybsze reagowanie na wszystkie niepokojące zachowania w czasie zabawy,
  • dobór odpowiednich metod, zabaw i zabawek względem aktualnej sytuacji, a zatem humoru, pobudzenia i zachowania dziecka.

Dlaczego terapia dzieci z ADHD musi brać pod uwagę zabawki?

Podstawą terapii dzieci z ADHD jest stymulacja zmysłów dziecka przy jednoczesnym angażowaniu je w to, co robi. Odpowiednio dobrane ciekawe zabawki (maskotki sensoryczne, gry zręcznościowe czy też wszelkiego rodzaju zabawki manualne) są świetnym narzędziem do jej przeprowadzania. Wszystko ze względu na to, że dzieci z ADHD nie różnią się niczym w podejściu do zabawy od dzieci bez ADHD. One również ją uwielbiają - z tym jednak, że znacznie szybciej się nudzą, trudniej utrzymują koncentrację i prędzej szukają nowych wrażeń. Umiejętnie dobrane specjalne zabawki dla dzieci z ADHD są w stanie temu wszystkiemu przeciwdziałać. Terapia już z samej swojej nazwy może kojarzyć się z pewnego rodzaju leczeniem oraz koniecznością sięgania po utarte i szablonowe rozwiązania, które niekoniecznie muszą się podobać głównemu zainteresowanemu - dziecku. Zabawki dla dzieci cierpiących na ADHD doskonale kamuflują terapię, ukrywając ją pod płaszczem świetnej i angażującej zabawy. Takiej, do której dziecko samo będzie garnąć - bez konieczności przymuszania go do tego. Zabawki więc stanowią furtkę do pracy z dzieckiem - na jego zasadach i w towarzystwie tego, co lubi. Większość z tych dostępnych na rynku działa w prosty sposób - angażuje, ale jednocześnie wycisza, pozwala opanować emocje i nieco ograniczyć

Zabawki edukacyjne dla dzieci z ADHD - nasze propozycje

Wybór odpowiednich zabawek, które pozwoliłyby tłamsić, a nawet wycofywać objawy zaburzenia koncentracji to podstawa w radzeniu sobie z ADHD u dzieci. Niezależnie od tego, jaką formę terapii obierzesz, to one zawsze będą w jej centrum, jako podstawowe pomoce dydaktyczne oraz środki do tego, by rozwiązać podstawowe problemy dzieci. Pamiętaj, że nie musisz od razu koniecznie celować w specjalistyczne zabawki dla dzieci z ADHD (takie, które mają wyraźne przeznaczenie, zaznaczone przez producenta). Zabawa dla dzieci z ADHD polega na tym samym, co zabawa dzieci niecierpiących na to schorzenie - z tym jednak, że zmusza do zachowania pewnych reguł, o których wspominaliśmy już powyżej. Poniżej - nasze propozycje kilku zabawek dla dzieci nadpobudliwych, które mogą stać się dla Ciebie inspiracją. Mieszaj je ze standardowymi zabawkami i nie bój się eksperymentować. W ten sposób będziesz w stanie osiągnąć świetne efekty, nie nudząc dziecka i nie będąc zmuszonym do tego, by przekonywać go do zabawy.

Zabawki ruchowe

Jedną z kategorii zabawek przeznaczonych dla dzieci zmagających się z ADHD są te, które zachęcają je do ruchu i wyładowywania swojej nadpobudliwości. Zabawki tego typu są szczególnie lubiane - zwłaszcza jeśli dziecko ma bardzo dużo energii, która negatywnie odbija się na życiu innych domowników, a która przeszkadza mu w skoncentrowaniu się wtedy, gdy jest to niezbędne. W tym przypadku wyróżnić trzeba zabawki sportowe, na których można zyskać podwójnie. Po pierwsze, jest się w stanie spalić energię dziecka, a tym samym finalnie je uspokoić. Po drugie zaś, potrafią zaszczepić w nim pewną pasję - właśnie do sportu. Doskonałym przykładem takiej właśnie zabawki jest bramka dmuchana z piłką dla dzieci młodszych oraz zestaw bramek do piłki nożnej 2w1 dla dzieci nieco starszych. Obie te propozycje skupiają się na piłce nożnej, która stanowi doskonałe ujście dla emocji i stwarza możliwość wyładowania energii. Pośrednio zaś, uczą dziecko koncentracji w dążeniu ku osiągnięciu konkretnego celu. Znakomitą opcją dla dzieci z ADHD może być też interaktywny zestaw bokserski. Jego działanie jest podobne, a on sam w sobie nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Właśnie przez to może być stosowany we wnętrzu nawet nieco mniejszego mieszkania. Tego typu zestaw uczy skupiania się na jednym celu - poprawia koncentrację i na pewno wpływa na zachowanie dziecka w codziennym życiu. Zabawki ruchowe to jednak również wszelkiego rodzaju rowerki, w tym te biegowe. W ich przypadku jednak Twoim sprzymierzeńcem musi być pogoda (choć je warto posiadać w swoim garażu).

Kreatywne zabawki edukacyjne dla dzieci z ADHD

Do dziecka z ADHD można podejść nie tylko w sposób angażujący jego ciało, ale i umysł. Właśnie taką rolę pełnią kreatywne zabawki, które rzucają mu wyzwanie i nie pozwalają na rozpraszanie się. Pomagają tym samym w ćwiczeniu koncentracji, a w wielu przypadkach również uczą nowych umiejętności. Wiele spośród nich może się okazać przydatne w dalszym życiu dziecka. Dla dziecka młodszego możesz tutaj postawić na matę wodną, która umożliwi mu wykazanie się kreatywnością, a jednocześnie zaangażuje je ruchowo. Świetną opcją dla nieco starszych dzieci będzie z kolei bardziej skomplikowany zestaw klocków (na przykład wyścigówka od firmy CaDA). Taki, który będzie od nich wymagał nie tylko skupienia, ale i logicznego myślenia. W końcu każdą z części będą musiały ułożyć w odpowiedni sposób - ale tylko w celu finalnego utworzenia świetnej zabawki. Kreatywne zabawki skupiające uwagę dziecka potrafią być świetną pomocą i uzupełnieniem tych ruchowych, o których mówiliśmy już wcześniej.

Zabawki wyciszające

Inspirujące zabawy wyciszające stanowią świetną formę terapii dla dzieci nie radzących sobie z własną nadpobudliwością. Zabawki dla dzieci nadpobudliwych wyciszają, a w konsekwencji poprawiają koncentrację i skupienie. Przede wszystkim jednak uczą powściągliwości w wyrażaniu emocji oraz, w skrócie, bycia cicho wtedy, gdy jest to bardzo pożądane. W tym przypadku można postawić chociażby na zabawki pluszowe, które koją nerwy i są w stanie stać się przyjaciółmi dziecka. Występują one również w wersjach sensorycznych, uspokajających pociechę przez wydawane przez siebie dźwięki.

Podsumowanie - zabawki edukacyjne dla dzieci z ADHD

Dzieci cierpiące na ADHD należą do tych najbardziej wymagających - zwłaszcza w kontekście angażowania ich w zabawę. Dzisiejszy świat jednak oddaje Ci do dyspozycji różnego rodzaju zabawki dla dzieci cierpiących na ADHD, które są w stanie pomóc Ci w wychowaniu nadpobudliwego najmłodszego. Musisz jednak pamiętać, by dobierać je z myślą o jego indywidualnych potrzebach, możliwościach oraz codziennym zachowaniu. Koniecznie przejrzyj nasz asortyment. Jesteśmy pewni, że znajdziesz w nim produkt na miarę oczekiwań. Tak Twoich, jak i Twojego dziecka. Nie masz pojęcia, które zabawki dla ADHD sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojej pociechy? A może potrzebujesz pomocy z tym, by wybrać sensoryczne zabawki dla dzieci z ADHD tak, by te sobie z nimi poradziły? Służymy naszą pomocą. Sięgnij po kontakt z nami! Z radością spojrzymy na Twoją sytuację i pomożemy Ci dobrać zabawki, dzięki którym trening koncentracji, ale też radzenie sobie z niesfornością będą przebiegały tak efektywnie, jak tylko się da.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się