Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Kącik zabaw dla dzieci - jak go urządzić w ciekawy sposób?

Dodany dnia2023-10-23

Zabawa jest niesamowicie istotną częścią życia każdego dziecka. Ono samo zazwyczaj samodzielnie wybiera sobie jej miejsce, korzystając przy tym z własnej wyobraźni, ale też przedmiotów, które po prostu ma w nim pod ręką. Tymczasem jednak możesz z łatwością nad tym zapanować, tworząc we własnym domu czy mieszkaniu specjalny kącik zabaw dla dzieci. Czy jest on jednak dobrym pomysłem? W jaki sposób możesz go urządzić i wyposażyć, byś skorzystał na tym tak Ty, a zatem rodzic, jak i Twoje dziecko? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.

Kącik zabaw dla dzieci - jak powinien wyglądać?

Sam koncept kącika zabaw dla dzieci zakłada powstanie takiego miejsca w domu czy mieszkaniu, które będzie przeznaczone wyłącznie dziecku, a w którym - z samego założenia - będą zamykać się wszystkie jego zabawy. Nawet mały kącik zabaw powinien być zaprojektowany tak, by dziecko miało w nim do wszystkiego dostęp. Wiele do powiedzenia mają tutaj odpowiednio dobrane (zwłaszcza pod względem wysokości) meble dla dzieci. Spędzanie czasu przez dzieci w takim kąciku powinno być przyjemne - zadbaj więc o przyjemne kolory ścian w kąciku zabaw, jak również odpowiednie pokrycie podłogi. Najlepiej miękkim dywanem, który przy okazji zwiększy bezpieczeństwo dzieci. Kącik musi obfitować w atrakcje - nawet jeśli nie jest to osobny pokój, a zaledwie strefa zabaw dla dziecka (w wielu przypadkach jest to nawet... kącik kuchenny). Zadbaj więc o odpowiedni dobór dających dzieciom mnóstwo zabawy, a także bliskość telewizora czy radia (muzyka pełni istotną rolę w życiu pociechy). Rozmiary kącików zabaw powinny być zawsze adekwatne do przestrzeni oferowanej przez dom czy mieszkanie. Jeśli planujesz stymulować u dziecka rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, tego miejsca automatycznie powinno być nieco więcej. Aranżacja kącika zabaw musi zależeć od indywidualnych potrzeb, wymagań, oczekiwań i własnej wizji. Aby dobrze urządzić kącik zabaw, trzeba też zwracać uwagę na gusta dziecka i to, czego ono tak właściwie od niego oczekuje. Tworząc własny kącik zabaw, zwróć uwagę na to, jak takie miejsca zostały przygotowane gdzieś indziej. Kąciki dla dzieci w przestrzeni publicznej występują coraz częściej - znajdziesz je w restauracjach, aptekach czy sklepach. Kącik zabaw pasujący do pokoju jest zawsze czymś, w co celują rodzice. Nie zawsze jednak wizualne aspekty mają w jego przypadku największe znaczenie. Liczy się funkcjonalność, dobre wyposażenie zabawkami oraz intuicyjność w jego rozplanowaniu.

Gdzie zlokalizować kącik zabaw dla dzieci?

Lokalizacja kącika zabaw jest w pełni uzależniona od indywidualnych możliwości konkretnego rodzica. W większych domach idealnie byłoby stworzyć osobny pokój zabaw dla dziecka. Osoby zamieszkujące mieszkania muszą zadowolić się mniejszą strefą, na przykład tworząc kącik zabaw w salonie. Warto przy tym pamiętać, że kącik zabaw dla małych dzieci będzie musiał być bardziej przemyślany niż ten dla dzieci starszych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to mniejszym dzieciom lepiej jest wyznaczyć jedno miejsce zabaw. Starsze i bardziej ułożone, będą w stanie bawić się grzecznie również poza wyznaczoną strefą (choć kącik dla dziecka w ich przypadku również ma rację bytu). Gdzie zatem umiejscowić swój kącik zabaw? Opcji jest kilka, a tą zdecydowanie najpopularniejszą jest kącik zabaw dla dzieci w salonie. Takie jego usytuowanie pozwala Tobie, rodzicowi, mieć pełną kontrolę nad tym, jak dziecko się bawi (na przykład wtedy, gdy oglądasz telewizję). Tego typu kącik daje też możliwość wchodzenia w stałą interakcję z dzieckiem (na przykład przez rozmowę). Kącik zabaw dla dzieci w pokoju innym niż salon jest też świetną opcją, bo daje dziecku nutkę prywatności. Zwiększa też poczucie samodzielności i zmusza do pewnego rodzaju odpowiedzialności.

Dlaczego warto mieć w domu kącik zabaw dla dzieci?

Posiadanie kącika dla dzieci we własnym domu jest w stanie przynieść Tobie i Twojemu dziecku naprawdę wiele korzyści. Tematyczne kąciki zabaw pozwalają stymulować jego pasje i rozwijać zainteresowania. Stwarzają też idealne i bezpieczne warunki do zabawy. Dzięki temu dziecko nie naraża się przez zabawę w miejscach stwarzających owe zagrożenie. Dzieci uwielbiają mieć swoją przestrzeń, którą w całości kontrolują. Dobrze wyposażone kąciki zabaw tworzą ją, oddając w ręce dziecka sporo samodzielności. Kącik zabaw dla dzieci pozwala trzymać wszystkie zabawki w jednym miejscu. Dla Ciebie więc stanowi szansę na to, by w Twoim domu panował większy porządek. Dziecko nauczy się dzięki temu odkładania rzeczy na miejsce. Co więcej, kącik pozwoli mu na zdobywanie umiejętności niemożliwych do pozyskania w przypadku bardziej "standardowej", a mniej zorganizowanej zabawy. Kącik zabaw dla dzieci w domu działa dokładnie tak, jak tego typu kącik w przedszkolu. Pozwala rozgraniczyć strefę życia codziennego od zabawy i pokazuje dziecku, że nie każda chwila musi być poświęcana tej ostatniej. Kącik tego typu z czasem może ewoluować. Podczas gdy na początku może (i powinien) być poświęcony tylko zabawie, później może być traktowany chociażby jako kącik edukacyjny czy kącik z książkami. W każdym przypadku jednak musi to być kolorowe miejsce zachęcające do przebywania w nim. Takie, w którym opieka rodziców jest opcjonalna, a rozwój kreatywności - swobodny i stymulowany.

Czym powinien odznaczać się bezpieczny kącik zabaw?

Niezależnie od tego, czy planujesz zorganizować kącik dla dziecka w salonie, czy też gdziekolwiek indziej, zawsze powinieneś nadawać priorytet bezpieczeństwu. Salon z kącikiem dla dziecka pozwoli Ci mieć nad nim kontrolę - dobrze jednak byłoby, gdybyś mógł spuścić je z oka i dać mu nieco swobody w zabawie. Właśnie dlatego planując bezpieczny kącik zabaw, powinieneś zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim meble dziecięcego kącika zabaw. Muszą one być nie tylko wytrzymałe i solidnie przytwierdzone do ziemi, ale też dostępne. Jeśli dziecko będzie mogło sięgnąć każdą znajdująca się na nich rzecz, nie będzie kombinowało i narażało się w żaden sposób. Drugą sprawą jest odpowiedni dobór zabawek. Te powinny być adekwatne do wieku pociechy, ale przede wszystkim nieprowokujące do nieprawidłowego ich wykorzystania. Kilka naszych propozycji przedstawiamy w dalszym fragmencie dzisiejszego wpisu. Kącik zabaw dla dzieci z zabawkami powinien być też odpowiednio duży. To sprawi, że dziecko będzie miało odpowiednią swobodę w czasie zabawy, a przy okazji nie będzie się potykało o rzeczy zlokalizowane zbyt blisko siebie. Tutaj właśnie wychodzi znaczenie, jakie ma odpowiednia aranżacja kącika zabaw. Nawet przy stosunkowo ograniczonym metrażu, można sprawić, by wydawał się on przestronny i duży. To do Ciebie należy sprawienie, by tak rzeczywiście było.

Najlepsze zabawki do kącika zabaw

Odpowiednio dobrane, angażujące i atrakcyjne zabawki stanowią podstawę dobrze zorganizowanego kącika zabaw dla małego dziecka, ale też dla dziecka nieco starszego. Nie powinieneś tutaj przesadzać z ich ilością. Znacznie ważniejszy jest odpowiedni ich wybór. Które zabawki to prawdziwy must-have w przypadku tego typu kącika? Poniżej - kilka naszych propozycji.

Klocki

Praktycznie każdy kącik zabaw dla dziecka powinien zawierać w sobie jak najwięcej klocków. To one stanowią najbardziej uniwersalną, kreatywną, a przy okazji bezpieczną zabawkę, gwarantująca nieograniczoną liczbę scenariuszy zabawy. Nieco młodszym dzieciom z całą pewnością spodobają się klocki magnetyczne (na przykład ten świetny zestaw). Ze względu na sposób działania i przyciąganie do siebie, są prostsze do układania. Starsze dzieci z kolei polubią się z bardziej skomplikowanymi klockami, na przykład tymi pochodzącymi od renomowanej firmy CaDA. Mniej skomplikowany ruchomy wózek widłowy czy też szalenie funkcjonalny, 3067-elementowy pojazd zdalnie sterowany to tylko niektóre z nich. Swoistym kompromisem pomiędzy klockami magnetycznymi a tymi do składania z większych elementów są z kolei klocki drewniane. Dają one wiele radości tak młodszym, jak i starszym użytkownikom. W ich przypadku prostota łączy się z atrakcyjnością. Oprócz tego, że same w sobie są atrakcyjne i mogą stanowić samodzielny element zabawy, potrafią stać się elementami wielu innych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Ich uniwersalność jest ich zdecydowanym i największym atutem.

Pluszaki

Jeśli planujesz jak najlepsze wyposażenie kącika zabaw dla dzieci, nie możesz zapomnieć o kolejnej z podstaw, jaką są pluszaki. Te potrafią stać się najlepszymi przyjaciółmi dzieci już od ich najmłodszych lat. Są nie tylko bezpieczne i miłe, ale też mogą towarzyszyć dziecku w praktycznie każdej zabawie. Ich uniwersalność, połączona z niską ceną oraz dostępnością sprawia, że kącik zabaw dla dzieci z zabawkami nie może się bez nich obyć. My z naszej strony sugerujemy postawienie na pluszowego misia w bluzie. Z pewnością doskonale wpisze się on w Twoją koncepcję kącika dla dziecka.

Zestawy do odgrywania ról

Kącik zabaw to fantastyczne miejsce na to, by wprowadzić dziecko w świat odgrywania ról. W tym przypadku możliwości są naprawdę duże. Możesz pozwolić dziecku na zabawę w sklep, majsterkowanie, w lekarza, ogrodnika, służby mundurowe czy stylistę. Kącik dziecka możesz opracować w taki sposób, by zabawa przybrała jak najbardziej realistyczny charakter. Jeżeli na przykład zawrzesz w nim miejsce na drewnianą kasę sklepową, wprowadzisz zabawę w sklep na zupełnie inny poziom, pozwalając dziecku na uwolnienie wyobraźni i lepszą obsługę klientów. To samo tyczy się innego rodzaju zestawów. Co istotne, kupując zaledwie jeden z nich, jesteś w stanie wyposażyć kącik w wiele różnych elementów. Dziecko będzie je mogło wykorzystywać również w innych zabawach. nawet tych niepowiązanych bezpośrednio z odgrywaniem konkretnej roli.

Podsumowanie - idealne miejsce zabaw dla najmłodszych

Zaledwie kilka kroków dzieli Cię od tego, by urządzić kącik zabaw w swoim domu czy mieszkaniu. Jak się okazuje - i jak widać po powyższym, wcale nie jest to tak trudne i czasochłonne. Wystarczy odpowiednio przemyśleć cały proces, wygospodarować nieco miejsca i właściwie wyposażyć go we wszystko to, co dziecko lubi. Nasz sklep internetowy jest w stanie w tym pomóc, oferując najważniejsze elementy kącika zabaw. Tak zabawki, jak i dodatki, które będą w stanie go stworzyć. Już teraz zachęcamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem. Mimo lektury powyższego wpisu nie wiesz, jak zabrać się za urządzanie kącika zabaw? A może potrzebujesz pomocy w tym, by wyposażyć tego typu miejsce zabaw dla najmłodszych? Nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy Ci w doborze zabawek, rozplanowaniu przestrzeni (lokalizacja kącika zabaw jest szalenie istotna) i wszystkim, co jest wymagane do powstania tego typu miejsca. Jesteśmy pewni, że wspólnie wypracujemy rozwiązanie, które po prostu będzie działać!

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się