Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Technologia w zabawkach - jak nowe gadżety wpływają na rozwój dzieci?

Dodany dnia2023-11-06

Niezależnie od tego, jakie jest postrzeganie rodziców na ten temat, świat idzie do przodu, a wraz z tym dokonuje się postęp technologiczny, obejmując swoim zasięgiem praktycznie każdą gałąź życia codziennego. Nowoczesne technologie już dawno przestały być kojarzone wyłącznie ze światem informatycznym. Dziś spotkać je można wszędzie - również w przedmiotach, z którymi na co dzień obcuje dziecko. Technologia w zabawkach już teraz czyni je zupełnie innymi od tych, które królowały na półkach sklepowych zaledwie kilka lat temu. Jak jednak wpływa na same w sobie dzieci? Czy przyczynia się do ich rozwoju? A może przeciwnie? Czytaj nasz dzisiejszy artykuł, a dowiesz się tego wszystkiego.

Technologie wykorzystywane w zabawkach

Nowe technologie w zabawkach nie są czymś nowym. Już od wielu lat na ich polu przodują tak zwane zabawki kreatywne, podchodzące do zabawy w nieco mniej szablonowy sposób. Choć jednymi z głównych nowoczesnych rozwiązań, jakie stosuje się w przemyśle zabawkarskim są te związane z wykorzystaniem ruchu (automatycznego) i mowy (zabawki wydające dźwięk), dziś idzie się o krok dalej. Nie dziwi już to, że w sklepach można znaleźć mniej i bardziej skomplikowane tablety dla dzieci, a gry komputerowe (i konsolowe) są już niemalże oczywistością i czymś, czego również nie trzeba nikomu przedstawiać. Technologie idą jednak do przodu, co jest widoczne zwłaszcza na polu wchodzenia w interakcję z zabawkami. Te już dawno przestały chociażby zaledwie wydawać głos po wciśnięciu przycisku - wybrane modele są już w stanie rozpoznawać głos i udzielać odpowiedzi adekwatnych do tego, co się do nich mówi. Jest to oczywiście jedynie przykład, gdyż nowoczesne technologie znajdują swoje zastosowanie na wielu różnych polach oraz w zabawkach skierowanych do różnych grup dzieci. Pewne jest jedno - są one przyszłością i warto być na bieżąco w sprawie technologii dla dzieci. Zwłaszcza jeśli ma się w domu naprawdę młodego człowieka, przed którym prawdziwa zabawa dopiero będzie się pokazywać.

Jak zabawki technologiczne wpływają na rozwój dziecka?

Korzystanie z mediów to w dzisiejszych czasach podstawa - i można się spodziewać, że w przyszłości kładziony na to nacisk będzie tylko większy. Taki stan rzeczy może prowadzić do pytania związanego z tym, jak zabawki z wykorzystaniem technologii mogą wpłynąć na rozwój dziecka. Okazuje się, że robią to na wiele sposobów, a zalet płynących z obcowania z nimi może być naprawdę dużo. To, jak w przypadku zabawek technologicznych wygląda pomoc w rozwoju dziecka zależy oczywiście od konkretnego modelu zabawki. Wszystkie jednak łączy jedno - dawanie pociesze możliwości obcowania z namiastką czegoś, z czym będzie miała do czynienia w przyszłości. Można w ten sposób nie tylko rozwinąć zdolności manualne i umysłowe ukierunkowane na korzystanie z nowoczesnego sprzętu, ale też stymulować rozwój pasji, które w przyszłości mogą zaowocować. Już dziś możesz dostrzec coraz większy udział technologii w codziennym życiu - i można śmiało zakładać, że będzie on tylko rósł. Stymulacja dziecka pod tym kątem na pewno wpłynie na to, jak będzie ono radziło sobie w przyszłości. Zapewni mu tym samym lepsze i płynniejsze wejście w dorosłe życie. Nawet jeśli to wydaje się jeszcze być odległe, warto pomyśleć o tym zawczasu.

Technologia w zabawkach - najlepsze przykłady zabawek technologicznych

Choć ultrainteligentne zabawki są jeszcze melodią przyszłości, coraz wyraźniej widoczną na horyzoncie, technologia zabawek już teraz pozwala wybrać takie, które są zaawansowane pod jej kątem, a które jednocześnie pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych i zapewniają im angażującą zabawę. Poniżej wyselekcjonowaliśmy kilka tych produktów (rodzajów i konkretnych modeli), na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Technologia w zabawkach - Roboty DIY

Zabawkowy robot można nazwać zabawką, która najbardziej kojarzy się z nowoczesną technologią. Zwłaszcza że wiele osób to właśnie roboty uważa za prawdopodobny krok ku przyszłości ludzkości. Inteligentna zabawka w formie robota może posiadać w sobie rozmaite funkcje. Ta konkretna na przykład potrafi podążać za ruchem ręki, na której znajduje się specjalny zegarek. Samodzielny jej montaż promuje kreatywność i zdolności manualne dziecka, natomiast sama w sobie zabawka jest w stanie zaszczepić pasję do matematyki, inżynierii oraz samej w sobie technologii. Prowokuje też do zadawania pytań związanych z tym, jak działa każdy sprzęt i co tak właściwie go zasila. Robot potrafi być wspaniałą zabawką edukacyjną, która rzeczywiście zbuduje młodego człowieka. Musisz jednak pamiętać, że w swojej najbardziej optymalnej formie najlepiej będzie sprezentować ją pociesze nieco starszej (przynajmniej 6-latniej). Dla młodszych pociech zaleca się postawienie na innego rodzaju zabawki, o których powiemy za chwilę.

Technologia w zabawkach - Zabawki interaktywne

Nowoczesne technologie doskonale odnajdują się w kategorii zabawek interaktywnych, a zatem takich, które w pewien sposób reagują na działania najmłodszych. Doskonałym przykładem takiej zabawki jest mata do gry w klasy, która wydaje odgłosy po stanięciu na każdym z pól. Świetnym pomysłem dla dzieci jest też interaktywna kasa fiskalna, która rzeczywiście działa i posiada w sobie funkcjonalność kalkulatora. Fantastycznie sprawdza się przez to podczas zabawy, nie stanowiąc zaledwie atrapy, a prawdziwy element wyposażenia sklepu, który dziecko może wykorzystać. Kasa ćwiczy wyobraźnię (zachęca do odgrywania roli sklepikarza). Pozwala też przyswoić sobie tak umiejętności liczenia, jak i korzystania z kalkulatora. Obie są szalenie istotne w życiu człowieka. Oczywiście przykładów zabawek interaktywnych jest wiele więcej. Chłopcy mogą zainteresować się świetną piłą łańcuchową, której atrakcyjność znacząco podnosi obrotowy łańcuch, a która dodatkowo wydaje dźwięki. Mniejsze dzieci zaciekawi z kolei wielofunkcyjna sowa, angażująca i naprawdę atrakcyjna. Wszystkie tego typu zabawki powstały z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

Technologia w zabawkach - Tablety i znikopisy

Znakomitą opcją na wdrożenie w życie najmłodszego nowoczesnej technologii i pokazanie mu, co ona tak właściwie potrafi będzie zainwestowanie czy to w tablet, czy tez w znikopis - oczywiście w formie zabawki. Znikopisy pokroju tego lub tego w znakomity sposób pomagają w trenowaniu kreatywności dziecka, a jednocześnie mogą rozwinąć talent artystyczny. W ich przypadku dziecko samodzielnie decyduje o tym, co stworzy. Znikopisy doskonale sprawdzają się również w czasie nauki pisania lub liczenia, tolerując każdy błąd i zachęcając do próbowania. Co więcej, mogą stanowić pierwsze "poważniejsze" urządzenie w rękach dziecka. Również tego najmłodszego. Starsze pociechy warto zbliżać ku "pełnoprawnym" tabletom, kupując ich przeznaczone do rysowania odpowiedniki. Ten tablet do rysowania na przykład doskonale odzwierciedla prawdziwe urządzenia, z których dziecko może w przyszłości korzystać. To sprawia, że będzie ono po niego chętniej sięgało - zwłaszcza jeśli któryś z dorosłych domowników korzysta już z tabletu. Wszystkie zabawki tego typu są świetnym wyborem dla dzieci chcących dać upust swojej kreatywności. Ich, ale i tych, które bardzo interesują się urządzeniami z większymi ekranami.

Technologia w zabawkach - Pojazdy zdalnie sterowane

Zdalnie sterowane auta i innego rodzaju pojazdy można śmiało nazwać prekursorami nowoczesnych technologii w przemyśle zabawkowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty jako rodzic miałeś już z nimi styczność za czasów swojego dzieciństwa. Dziś tego typu zabawki oferują znacznie więcej, oddając w ręce dziecka absolutną kontrolę nad każdym aspektem swojej zabawy. Dziś wybór na polu pojazdów zdalnie sterowanych jest naprawdę ogromny. Możesz postawić na samochody pokroju Range Rovera Evoque czy Mercedesa AMG F1 Performance, ale tez na traktory (jak ten z koparką i przyczepą) czy równie popularne auta budowlane (na przykład wywrotka) lub czołgi (Leopard). W przypadku pojazdów zdalnie sterowanych musisz pamiętać o tym, że są one przeznaczone przede wszystkim dla nieco starszych dzieci, które mają już pewne poczucie przestrzeni i odpowiedzialności, a także są w stanie zrozumieć sposób sterowania (i opanować go). Pojazdy tego typu świetnie rozwijają zdolności manualne, ale i uczą roztropności. Są szalenie angażujące, gdyż w ich przypadku to dziecko ma pełną kontrolę nad swoją zabawą. Ta zaś jest po prostu pożądana.

Podsumowanie - technologia w zabawkach

Nowe technologie w zabawkach są coraz częściej wykorzystywane przez ich producentów, ale i oczekiwane przez ich odbiorców docelowych. Zabawki interaktywne, zabawki edukacyjne i wszelkie inne są dziś wyposażane w nowoczesne funkcjonalności. Takie, które nie tylko angażują i czynią z nich atrakcyjny dla najmłodszego przedmiot, ale też wpływają na rozwój pociechy. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że w ich przypadku - jak w każdym innym - niezbędna jest rozsądna kontrola rodzicielska (na przykład taka limitująca czas przy ekranie) oraz po prostu rozsądek. Zabawki stymulujące rozwój dziecka to nie tylko te z nutkami nowoczesnych technologii. W pokoju najmłodszego powinno się znaleźć miejsce również dla ich klasycznych odpowiedników. Podczas gdy świat urządzeń elektronicznych jest fascynujący, bywa też męczący - i warto zapewnić mu pewną alternatywę. Przeraża Cię kupowanie zabawek dla dzieci, a chcesz wybrać tę najbardziej odpowiednią? Skontaktuj się z nami, a z chęcią pomożemy. Jesteśmy doświadczeni w dostarczaniu dzieciom radości, a rodzicom - oszczędności. Z nami więc masz pewność, że spełnisz oczekiwania najmłodszego, a przy okazji nie ucierpisz na tym pod względem finansowym. Jeśli zaś będziesz potrzebował pomocy w przejściu przez proces zakupowy, jesteśmy w stanie ją zagwarantować. Pomożemy od A do Z, dbając o Twoją satysfakcję jeszcze zanim zdecydujesz się na skorzystanie z naszej oferty.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się