Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki i rola rodzica podczas zabawy: jak wspierać dziecko podczas zabawy?

Dodany dnia2024-02-19

Spędzanie czasu z rodzicem jest jedną z tych rzeczy, których pragnie tak dziecko, jak i rodzic. Nic tak nie integruje, jak wspólna zabawa - a w dzisiejszych czasach jest ona znacznie łatwiej dostępna. Wszystko przez fantastyczną dostępność różnego rodzaju zabawek, które zachęcają do współpracy, a które przynoszą frajdę wszystkim osobom biorącym udział w zabawie. Wspólne spędzanie wolnego czasu to jednak nie tylko gry stworzone z myślą o nim. To również zabawki wyłącznie dla dziecka, w których używaniu może je wspomóc rodzic. Dziś wyjaśnimy, jak możesz z nich korzystać, by przynieść mnóstwo korzyści. Dziecku oraz Twojej relacji z nim.

Dlaczego warto wspierać dziecko w czasie zabawy?

Wielu rodziców uważa, że kupując zabawki dostosowane do wieku dziecka tak właściwie niweluje się konieczność uczestniczenia w zabawie, a zabawa rozwija dziecko mimochodem. Choć w wielu aspektach jest to prawdziwe, wspieranie pociechy w jej trakcie może okazać się Twoją najlepszą decyzją. Z jakiego powodu? Przede wszystkim dlatego, że czas poświęcony dziecku wpływa na Twoje relacje z nim. Dziecko uczy się więc szacunku do Ciebie (ale i bardziej ogólnie, do dorosłych), a także po prostu lubi Cię bardziej. Dziecko w zabawie, czysto technicznie, często nie potrzebuje wsparcia. Jeśli jednak je uzyska, będzie ono zwykle mile przez nie widziane. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem pozwoli Ci także odpowiednio nakierować rozwój dziecka, a także po prostu zachęcić je do zabawy. Nie jest tajemnicą fakt, że zabawki okazują się dla najmłodszego znacznie ciekawsze w momencie, w którym korzysta z nich wspólnie z kimś innym, albo też uzyskuje wsparcie w ich właściwym użytkowaniu. Zwłaszcza młodsze dzieci uważają za atrakcyjniejsze zabawki, z których korzystają razem z rodzicami. Praktycznie każda zabawa rozwija dziecko na jakimś polu. Dzięki towarzyszeniu mu w tej zabawie, jesteś w stanie przesuwać granice możliwości wyraźnie poza strefę komfortu dziecka, a tym samym stymulować i przyspieszać jego rozwój. Dziecko samodzielnie nie podjęłoby się tak skomplikowanych lub trudnych i po prostu przekraczających jego aktualne umiejętności działań. Z Twoją pomocą staje się to możliwe. Czas poświęcony dziecku w ten sposób na pewno pomoże mu w stawianiu kolejnych kroków ku... paradoksalnie, większej samodzielności.

W jaki sposób wspierać dziecko podczas zabawy? - nasze porady

Wsparcie dziecka w zabawie nie zawsze wygląda (bo i nie musi wyglądać) tak samo - podobnie jak zabawa z rodzicem. Najwięcej w tym przypadku zależy od możliwości dziecka, jego potrzeb oraz przyzwyczajeń związanych z zabawą. Jedno dziecko chętnie angażuje rodzica w zabawę, podczas gdy inne oczekuje jedynie jego pomocy w trudnych sytuacjach, bawiąc się niemal samodzielnie. Twoim zadaniem jest właściwe podejście do tego i postawienie się w najbardziej oczekiwanej roli. Jak zatem wspierać dziecko w czasie zabawy? Poniżej - kilka naszych propozycji.

  • Wybierz odpowiednią zabawkę. Inwestowanie w zabawki do wspólnej zabawy to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić. Musisz jednak pamiętać, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią. Weź pod uwagę swoją rolę w zabawie. Jeśli będziesz "pomocnikiem", celuj w zabawkę nieco trudniejszą, zachęcającą dziecko do pozyskiwania nowych umiejętności czy też do myślenia. Pomagając mu we właściwy sposób, pchniesz je ku rozwojowi.
  • Nie przeszkadzaj, a pomagaj. Świetna zabawa to priorytet dla dziecka - i Ty powinieneś dążyć do jego zaspokojenia. Nie próbuj więc narzucać się, a swoją rolę ograniczaj do absolutnego minimum. Jeśli dziecko nie radzi sobie z jakąś zabawką lub potrzebuje pomocy w czynnościach manualnych, nie wahaj się mu pomóc.
  • Pozwól dziecku zdefiniować Twoją rolę w zabawie. Dziecko ma określone potrzeby i oczekiwania wysuwane w Twoim kierunku. To ono powinno ustalić, jaka będzie Twoja rola w czasie zabawy. Wtedy bowiem będzie ono w nią odpowiednio zaangażowane. Zadania dla rodziców różnią się w zależności od zabawki.
  • Nie skupiaj się na pasywności. Nie wszystkie zabawki do spędzania wspólnie czasu muszą być pasywne. Wspólne zabawy ruchowe są równie wartościowe, bo rozwijają nieco inne rzeczy. Warto więc zadbać o różnorodność zabaw. Zwłaszcza że w ten sposób uniknie się nudy.

Wspólna zabawa z rodzicem - nasze propozycje zabawek

Podczas gdy niegdyś wspólna zabawa z dzieckiem zmuszała rodzica do sięgania po zaledwie kilka rodzajów zabawek stworzonych z myślą o niej, dziś tych zabawek jest znacznie więcej. Rynek pęka w szwach od propozycji, które albo angażują rodzica i dziecko w zabawę, albo też umieszczają tego ostatniego w roli pomocnika i osoby ową zabawę kontrolującej. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych zabawek, które na pewno sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, a które przy okazji znacząco wpływają na rozwój najmłodszego.

Odgrywanie ról - świetne do wspólnej zabawy

Doskonałe pole do zabawy z rodzicem stwarzają zabawki służące do odgrywania ról. W tym przypadku najlepiej jest postawić na zestaw najbliższy sercu dziecka. Jeśli zatem słyszałeś, że chce ono zostać w przyszłości policjantem, albo też interesuje się handlem w sklepie, może to Ci dać podpowiedź, w którym kierunku powinieneś iść. Odgrywanie ról sprawdza się niemal wyłącznie we wspólnej zabawie. Z tego też powodu musisz być świadomy, że inwestując w tego typu zabawki będziesz musiał bardziej zaangażować się w rozgrywkę. Niewykluczone, że wystąpisz też jako osoba prowadząca zabawę. Jeśli chodzi o konkretne zestawy, jest ich mnóstwo, co daje Ci spore pole do popisu. Choć wybór musisz oprzeć przede wszystkim na zainteresowaniach własnego dziecka, my polecamy uniwersalne zestawy do zabawy w sklep - w szczególności tę interaktywną kasę fiskalną, która dodatkowo zawiera w sobie wiele akcesoriów. Sama w sobie posiada w pełni funkcjonalny kalkulator i działający terminal oraz czytnik wydający dźwięk w czasie skanowania. Lubiany przez dzieci jest też drewniany zestaw lekarza, którego dodatkową zaletą jest pozbywanie się strachu dziecka właśnie przed tego typu specjalistą. Ważna rola rodzica we wszystkich tych zabawach sprawia, że dziecko znacznie chętniej i bardziej dynamicznie się w nie angażuje. Stara się przy tym dać z siebie absolutne maksimum.

Gry planszowe - klasyczne rozwiązanie

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej typowym, znanym i kojarzonym ze wspólnym spędzaniem czasu rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju gry planszowe - idealne również wtedy, gdy w świetną zabawę chciałbyś zaangażować więcej członków rodziny. Gry tego typu bazują albo na rywalizacji, albo na współpracy, a dziecku w ich przypadku trzeba pomagać tylko na początku. Później samo pojmuje zasady i wie, jak odnaleźć się w ich środowisku. Jeśli chodzi o gry planszowe, wybór masz spory - a jeśli to pierwszy kontakt dziecka z nimi, w szczególności poleca się postawienie na ogromny zestaw magnetycznych gier planszowych. Zawiera on w sobie aż osiemnaście różnych gier, dzięki czemu jest w stanie wstrzelić się w gusta bardzo wielu odbiorców. Gry planszowe przynoszą dziecku i rodzicowi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jednak nie nudzą się, wymagają myślenia i pozwalają nauczyć najmłodszego podążania za zasadami. Ta umiejętność z całą pewnością przyda mu się w przyszłości.

Klocki konstrukcyjne a zabawa z rodzicem

Znakomitym przykładem zabawki potrafiącej wykorzystywać w pełni możliwości dziecka, a jednocześnie zapewniającej zadania dla rodziców są wszelkiego rodzaju klocki konstrukcyjne. Zwłaszcza te techniczne, w których dziecko ma za zadanie stworzyć określoną konstrukcję. Najlepsze w nich jest to, że można praktycznie dowolnie dobrać odpowiedni model do wieku i aktualnych umiejętności dziecka. Najlepiej jednak wybrać taki "nieco trudniejszy", by pchać pociechę w kierunku rozwoju, ale jednocześnie móc pomagać jej w sytuacjach kryzysowych. Na przykład przy braku umiejętności manualnych do połączenia niewielkich elementów. Uczestnicy zabawy w przypadku klocków muszą ze sobą współpracować. Możesz podzielić się z dzieckiem zadaniami, oddając mu prostsze elementy do zbudowania, a samodzielnie zajmując się tymi bardziej skomplikowanymi. W tej formie zabawy odnajdą się tak starsze, jak i młodsze dzieci. Jeśli chodzi o wybór tego typu klocków, pole do popisu masz naprawdę szerokie. Dla naprawdę początkujących i najmłodszych dzieci fantastyczny może okazać się 68-elementowy zestaw klocków konstrukcyjnych zwierzątka ZOO, który doskonale sprawdzi się jako pierwsza tego typu zabawka. Jest kolorowy, przyjazny, a jednocześnie taki, który świetnie zbuduje podstawowe umiejętności motoryczne najmłodszego. Jeśli posiada on już takowe, możesz pójść dalej i postawić na znacznie bardziej skomplikowane klocki czerwona terenówka z napędem (3117 elementów), a nawet na stojące na wysokim poziomie skomplikowania klocki wyścigowe auto Dark Knight GTR (2088 elementów). Co istotne, po złożeniu klocki te stwarzają świetne pole do dalszej zabawy. Są bowiem w pełni funkcjonalnymi pojazdami.

Podsumowanie - zabawa z rodzicem

Nie ulega wątpliwości, że wspólna zabawa jest fantastycznym sposobem na budowanie silnej relacji z dzieckiem. Na nie, ale i na to, by to rozwijało się jeszcze szybciej, lepiej, sprawniej i z pominięciem przeszkód po drodze. Aby jednak to wszystko było możliwe, w czasie zabawy powinieneś wspierać swoją pociechę, motywować ją. Przede wszystkim jednak powinieneś wybrać odpowiednią zabawkę dla niej. Taką, która umożliwi jej spędzanie czasu z rodzicem, albo też po prostu da Ci możliwość bycia jej (pozornie) biernym obserwatorem. Nasza hurtownia posiada w swojej ofercie szeroką paletę zabawek, które umilą czas spędzony z dzieckiem, a które pozwolą Ci wycisnąć z niego maksimum. Jeśli nasze powyższe propozycje nie wpasowują się w Twoje gusta, a sam nie jesteś w stanie samodzielnie znaleźć produktu idealnie wpisującego się w Twoje potrzeby, koniecznie skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy, doradzimy, a nawet przeprowadzimy przez proces zakupowy. Zadowolenie Twoje i Twojego dziecka jest dla nas absolutnym priorytetem.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się