Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Zabawki sensoryczne dla dzieci z ADHD: jakie warto wybrać i jak pomagają w terapii?

Dodany dnia2023-05-23

Żyjemy w ciągłym biegu - w świecie, który wykazuje się coraz mniejszą cierpliwością i tolerancją powolnego działania. Dzięki Internetowi mamy dostęp praktycznie do każdego rodzaju informacji, a smartfony pozwalają nam mieć je pod ręką. To wszystko potrafi rozproszyć - zwłaszcza że świat staje się coraz bardziej zróżnicowany, a rzeczy rozpraszających również tylko przybywa. W tych właśnie okolicznościach nie może dziwić to, że coraz więcej dzieci ma problem z koncentracją i pobudzeniem. ADHD stało się codziennością i czymś, co diagnozuje się praktycznie na porządku dziennym. Nie jest jednak problemem. Zwłaszcza patrząc na to, jak bogata selekcja specjalnych zabawek i pomocy edukacyjnych jest obecnie dostępna na polskim rynku. Jakie jednak zabawki sensoryczne dla dzieci z ADHD pomogą w terapii najbardziej? Co tak właściwie są w stanie dać ich nabywcom? O tym - poniżej.

Co tak właściwie dają zabawki sensoryczne dla dzieci z ADHD?

Zabawki sensoryczne dla dzieci z ADHD są tymi pozwalającymi na rozwój zmysłów dziecka - nie tylko zmagającego z tą właśnie chorobą. Rozwój ten jest osiągany poprzez aktywne angażowanie każdego z nich (lub wybranych - zależnie od konkretnej zabawki) w zabawę. Dlaczego to właśnie na sensoryczne zabawki powinieneś postawić w przypadku dziecka zmagającego się z ADHD? Przede wszystkim dlatego, że:

  • doskonale skupiają uwagę dziecka - zabawki typu DIY i inne tego typu potrafią przyciągać uwagę dzieci na dłuższy czas. Ćwiczą koncentrację i zachęcają do doprowadzenia zabawy do końca - idealnie spisują się więc w przypadku nadpobudliwych dzieci; zabawa zajmie dzieci na naprawdę długi czas,
  • pozwalają rozwijać percepcję sensoryczną - świadomość co do każdego ze zmysłów to podstawa ich umiejętnego wykorzystania,
  • zapewniają stymulację zmysłów dziecka, dzięki której uczy się ono skupiania się na wykorzystywaniu, tego, który jest w danym czasie i momencie najbardziej potrzebny,
  • likwidują najbardziej irytujące objawy ADHD - zabawki sensoryczne pozytywnie wpływają na zachowanie dziecka. Jest ono dzięki nim spokojniejsze i znacznie bardziej opanowane. W wielu przypadkach pomagają likwidować stany lękowe, ale też opanować agresywność,
  • pchają ku prawidłowemu rozwojowi - dzieci cierpiące na ADHD mogą (z uwagi na objawy ich choroby) mieć problem z właściwym rozwojem. W jego trakcie często pomijają rzeczy oczywiste dla dziecka zdrowego - właśnie ze względu na brak umiejętności skupienia się na konkretach. Odpowiednio dobrane do ADHD zabawki pozwalają to zmienić.

Dlaczego to właśnie zabawki sensoryczne powinny Cię zainteresować? Przede wszystkim z uwagi na to, że zostały one opracowane właśnie z myślą o dzieciach wymagających pobudzenia sensorycznego oraz bardziej angażującej zabawy. Są dla nich ciekawe, a przy tym umiejętnie celują w radzenie sobie z ewentualnymi problemami - czy to tymi związanymi z koncentracją, czy też nadmierną pobudliwością. W zabawny i niezauważalny przez dziecko sposób.

Fidget spinner, pop it - na jakie zabawki ADHD warto postawić?

Rynek zabawek dziecięcych jest aktualnie na tyle rozbudowany, że w jego ramach bez problemu jesteś w stanie znaleźć ciekawe zabawki również dla dzieci znacznie bardziej wymagających - takich, które zmagają się z zaburzeniami integracji sensorycznej, ale też po prostu z szerzej pojętym ADHD. Na które z tych zabawek zdecydowanie warto postawić? Które okażą się bezpieczne, ale też po prostu skuteczne w terapii ADHD? Zabawki sensoryczne szczególnie polecane dla dzieci zmagających się z ADHD można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich stanowią zabawki wymagające ruchu i doskonale spisujące się w pożytkowaniu przez dziecko nadmiaru posiadanej przez nie energii. Druga z kolei skupia w sobie zabawki pozwalające na poprawę koncentracji oraz rozwój umiejętności społecznych. W swoim domu warto posiadać oba te rodzaje. Po oba można bowiem sięgać w zgoła odmiennych sytuacjach, często definiowanych przez aktualne samopoczucie dziecka. Warto jednak pamiętać, że wybrane zabawki jednocześnie angażują dziecko do poruszania się, jak i rozwijają jego koncentrację. W wyborze którejś z nich wiele do powiedzenia ma zatem Twoje podejście do terapii i to, w jakim kierunku chciałbyś ją pchnąć.

Zabawki angażujące ruchowo

W radzeniu sobie z dziećmi odznaczającymi się nadpobudliwością ruchową z całą pewnością są w stanie pomóc zabawki, w przypadku których dziecko musi się poruszać i być aktywne fizycznie. Dzięki nim może ono wyszaleć się w czasie zabawy i zrozumieć, że to właśnie w tej sytuacji może sobie na to pozwolić (a w innych - niekoniecznie). W tym przypadku idealnymi opcjami mogą się okazać różnego rodzaju zabawki sportowe. W tym przypadku masz bardzo dużą swobodę wyboru - starszemu dziecku możesz kupić świetny łuk dla dzieci, natomiast młodszemu - bogaty zestaw sportowy, zawierający w sobie między innymi fidget spinner, procę czy bumerang. Bardziej klasyczne opcje zakładają zakup bramki do piłki nożnej (wraz z piłką), czy świetnego zestawu pozwalającego uprawianie boksu, dartsów i koszykówki. Ten ostatni w szczególności pozwoli dziecku spożytkować nadmiar posiadanej przez siebie energii. To zaś przyniesie ze sobą całe mnóstwo dalej idących konsekwencji. Zabawki sportowe są zabawkami sensorycznymi, pozwalającymi rozwijać nie tylko zmysł dotyku, wzroku czy słuchu, ale też refleks, umiejętności czysto motoryczne, ale też nową pasję. Do ruchu dziecko mogą jednak zachęcić również bardziej "pasywne" zabawki. W tym przypadku świetnie sprawdzą się maskotki sensoryczne, posiadające specjalne kolce czy włoski. Podobne zastosowanie może też mieć specjalna deskorolka.

Zabawki poprawiające koncentrację

Propozycją numer jeden w przypadku zabawek skupiających się na pracy nad koncentracją dziecka są różnego rodzaju klocki. Faktem jest to, że w niektórych klockach sensorycznych można odnaleźć naprawdę wiele dobrego. Nie tylko więc pobudzają one zmysły, ale też potrafią całkowicie zniwelować zaburzenia koncentracji uwagi. Wszystko przez to, że ich układanie angażuje i odciąga od wszystkiego innego, a dziecko stale widzi swoje postępy w zabawie. To tylko zachęca je do dalszych działań. Koncentrację warto jednak ćwiczyć nie tylko u starszych dzieci. Można to robić już na wczesnych etapach ich rozwoju - nawet niedługo po ich narodzinach. Sensoryczna kula smart na przykład zachęca do stałego manipulowania nią i szukania sposobu na dostanie się do jej środka. Wesołe kolory oraz odgłosy grzechotki dodatkowo skupiają uwagę najmłodszego właśnie na niej. Ciekawie wygląda również drewniana multikostka edukacyjna, pozwalająca na naprawdę wiele i będąca w stanie pobudzić mnóstwo zmysłów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawki sensorycznej?

Musisz pamiętać, że nie każda zabawka sensoryczna sprawdzi się w kontakcie z Twoim dzieckiem. Wybierając więc tę idealną, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wiek. Aby zabawka była ciekawa, a jednocześnie angażowała uwagę dziecka, musi być adekwatna do posiadanych przez nie umiejętności, a często i zainteresowań. Jeśli będzie dla niego za łatwa, szybko się nią znudzi. Jeśli zaś okaże się zbyt trudna, może zniechęcić się do zabawy nią. Bardzo istotne jest to, z jakich elementów składa się dana zabawka. Im jest ich więcej, tym większe możliwości ona oferuje. Mniejsza ich liczba nie jest jednak wadą. W jej przypadku zabawka lepiej sprawdzi się u cierpiących na ADHD dzieci w nieco mniejszym wieku. Wybierając zabawkę sensoryczną warto też położyć nacisk na jej dodatkowe walory edukacyjne. Zabawka wcale nie musi dbać jedynie o pobudzenie zmysłów. Wiele najlepszych propozycji na rynku przy okazji pozwala uczyć dziecko cyfr, kształtów, a nawet języka angielskiego. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść. Przy wyborze zabawki sensorycznej możesz też kierować się jej... kolorem. Jeśli dziecko ma problemy ze skupieniem uwagi, znacznie lepszą opcją dla niego będzie zabawka o wyrazistych, przykuwających oko kolorach. Pamiętaj: w wyborze każdej zabawki jest w stanie pomóc sam jej producent. Wielu spośród nich określa rekomendowany wiek dla własnego produktu. My na łamach naszego sklepu oczywiście go publikujemy, chcąc ułatwić Ci trafny wybór.

Podsumowanie

Sensoryczne zabawki ADHD doskonale radzą sobie z angażowaniem w zabawę dzieci nadpobudliwych - również tych kompletnie nie potrafiących skupić się na jakiejkolwiek formie zabawy. Powstały w taki sposób, by zainteresować dziecko zabawą, ale i pomóc dziecku skoncentrować się na niej. Tak, aby mogło skupić się właśnie na zabawie - często przepełnionej walorami edukacyjnymi. Pamiętaj jednak, by wybierając zabawkę odpowiednio dopasować ją do potrzeb, możliwości, oczekiwań i preferencji własnego dziecka. Dopiero wtedy będziesz miał pewność, że rzeczywiście ono na nich skorzysta. Wysokiej jakości zabawki sensoryczne stymulujące rozwój dziecka problematycznego znajdziesz na łamach naszej hurtowni. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i zaufania nam. Jesteśmy pewni, że będziemy w stanie sprostać pokładanym w naszych zabawkach oczekiwaniom. Przekonaj się o tym sam.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się