Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Wybierz odpowiedni rowerek dla swojego dziecka

Dodany dnia2020-01-29

Rowery dziecięce dostępne są obecnie na rynku w bajecznie szerokiej ofercie. Modele, kolory, a także, co najistotniejsze, rozmiary – ich różnorodność pozwala perfekcyjnie dopasować rowerek do preferencji i zainteresowań, a także wieku, wzrostu i umiejętności malucha. Bogaty wybór to wiele możliwości, ale i czasem niemały kłopot. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszej pociechy? Czym się kierować w zakupie roweru, aby zapewnić dziecku wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru dla dziecka?

Podstawowym kryterium wyboru roweru dla dziecka będzie jego rozmiar. Kluczowe w tym przypadku jest jego dopasowanie do wieku, wzrostu (ściślej długości nogi) i umiejętności malucha. Dokładnie to wielkość kół i ramy decydować będą zarówno o wygodzie, jak i o bezpieczeństwie dziecka. W rezultacie wpływać będą także na to, czy nasza pociecha "złapie bakcyla", czy też porzuci naukę jazdy na rowerze. 

Wybierając rowerek dla dziecka, pamiętajmy, że najważniejsza jest długość nogi mierzona od strony wewnętrznej, tj. od kroku. Sam wzrost ma już drugorzędne znaczenie. Dziecko siedząc na rowerze, niezależnie od jego rodzaju, powinno mieć swobodę dotykania podłoża palcami stóp. W przypadku rowerków dla najmłodszych dobrze, aby mały rowerzysta mógł swobodnie postawić na ziemi całą stopę. Istotne jest więc, aby rowerek nie był za duży. Z kolei za mały sprawi, że dziecko będzie, np. uderzało podczas jazdy kolanami o kierownicę.

Z pewnością istotny w wyborze będzie sam design i kolorystyka roweru. Na szczęście możliwości jest tutaj tak wiele, że łatwo wybrać najlepsze rozwiązanie. Inne kluczowe elementy zależeć będą już od samego typu roweru.

Jaki rower wybrać?

Jeśli nasza pociecha właśnie rozpoczyna swoją przygodę z rowerem, zacznijmy od zakupu rowerka biegowego. Dobrą opcją dla najmłodszych będzie także rowerek trójkołowy, wielofunkcyjny – gdy maluch się zmęczy, rowerek zamieni się w praktyczny wózek, który swobodnie możemy pchać. Taki rowerek pozwala dodatkowo korygować manewry dziecka. Dlatego w przypadku najmłodszych dzieci naukę jazdy na rowerze mamy pod absolutną kontrolą. Z czasem dziecko przesiądzie się na tradycyjny rower dwukołowy, ewentualnie wspierany dodatkowymi kółkami bocznymi. 

Rower biegowy

Rowery biegowe to fantastyczna możliwość dla najmłodszych. Rowerek biegowy pozwala na naukę łapania równowagi i kontrolowania przez dziecko kierunku jazdy. Maluch nie pedałuje, a jedynie odpycha się nogami od podłoża. Rowerek pozbawiony jest całego układu napędowego. Dziecko operuje rowerkiem, odpychając się, hamując i utrzymując równowagę za pomocą pracy nóg. 

Wśród dostępnych na rynku modeli mamy do wyboru rowerki biegowe klasyczne oraz o drewnianej konstrukcji, z oponami przeznaczonymi do jazdy po asfalcie, a także w wersji "terenowej". Dodatkowo możemy wybrać rowerek z hamulcem lub bez. Rowerki biegowe wyposażona są standardowo w 10 lub 12-calowe koła. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat (odpowiednio do wzrostu 80 - 108 cm).

Rower trójkołowy

Rowery trójkołowe są idealną propozycją dla najmłodszych. To często wielofunkcyjne "pojazdy" wyposażone nie tylko w antypoślizgowe pedały, miękkie siedzisko i oparcie oraz stabilne, szerokie koła, ale także posiadające barierkę zabezpieczającą, składany podnóżek pod stopy, a nawet regulowany baldachim ochronny przed słońcem. Regulowany drążek połączony z kierownicą, jaki znajduje się z tyłu, sprawia, że rodzic może w każdej chwili skorygować manewry dziecka. A gdy maluch zmęczy się samodzielnym pedałowaniem, rowerek zamieni się w coś na kształt wózka, który można pchać.

Rowerki trójkołowe tego typu to doskonałe rozwiązanie, aby zachęcić najmłodsze dzieci do nauki jazdy na rowerze. Dodatkowo opcja ta sprawdzi się nawet podczas dłuższego spaceru. 

Rozmiar roweru

Wymienione wcześniej rowerki to propozycje dla najmłodszych dzieci. Rowerek biegowy z kołami 10" lub 12" sprawdzi się w przypadku 2, 3 i 4-latka o wzroście od 80 do 108 cm. Gdy maluch podrośnie, można będzie sięgnąć po rowerek z pedałami. Dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat i wzroście 95-122 cm przeznaczone są rowerki z kołami 16". Jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla dzieci starszych?

  • Dla dzieci w wieku 5-8 lat i o wzroście 110-120 cm przeznaczone są rowery z kołami 20" i ramą 11", 12" i 13";

  • Dla dzieci 7-12 lat i o wzroście 120-145 cm standardowo wybieramy rowery z kołami 24" oraz z ramą 11", 12", 13", 14", 15";

  • Dzieciom w wieku od 9 lat i jednocześnie o wzroście powyżej 145 cm dedykowane są rowery wyposażone w koła 26" i posiadające ramę 14", 15" lub 16".

Wybierz aktywną rozrywkę dla swojego dziecka i podaruj mu odpowiedni rowerek! 

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się