Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Jaki rowerek dla 3 latków? Sprawdź, jaki wybrać!

Dodany dnia2021-08-04

Jaki rowerek dla 3 latków? Sprawdź, jaki wybrać!

Zakup rowerka to zawsze wyjątkowa chwila, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Pierwsze samodzielne wyprawy to wielkie przeżycie i wydarzenie. Jaki rower dla 3 latka wybrać: biegowy, trójkołowy czy standardowy? Na rynku jest wiele produktów, a ich szeroka oferta może wprawić w zakłopotanie. Jak wybrać rower idealny dla naszego dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wyjaśniamy i odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców o rowerek dla trzylatka.

Rowerek dla dzieci trzyletnich: dlaczego warto?

Na początek zacznijmy jednak od zasadniczej kwestii, nad którą zastanawia się wielu rodziców: czy 3 lata to jeszcze nie za wcześnie na rowerek dziecięcy? Absolutnie nie! Przyzwyczajanie do jazdy na rowerze zaczynamy jak najwcześniej, wożąc dzieci w przyczepkach lub fotelikach rowerowych, aby oswajać je z tym sposobem poruszania się i zarażać przyjemnością płynącą ze wspólnych wycieczek. Opanowanie jazdy na rowerze wcale nie jest łatwe i wymaga wielu umiejętności: koordynacji, utrzymania równowagi i skupienia. Ćwiczy się je stopniowo, oswajając dziecko z jazdą i zwykle zajmuje to kilkanaście miesięcy. Stąd pierwsze próby samodzielnej jazdy warto przeprowadzać pojazdach takich jak rowerki biegowe czy rowerek trójkołowy dla dziecka. Gdy dziecko będzie gotowe, przyjdzie czas na prawdziwy rowerek dwukołowy na pedały. Po kolei omówimy różne rodzaje rowerków, na jakich śmiało mogą poruszać się 3 latki i z powodzeniem doskonalić swoje umiejętności.

Rowerek biegowy dla trzylatka

Biegówka to idealny rowerek dla dziecka, który świetnie przygotuje go do jazdy na rowerze dwukołowym na pedały. Dlaczego warto ją kupić? Po pierwsze na biegówce maluch najlepiej wyćwiczy zmysł równowagi i wzmocni mięśnie. Dodatkowo dziecko trenuje koordynację ruchową, a także skupienie i koncentrację na jeździe. Maluch uczy się planowania jazdy, zmiany kierunku oraz przewidywania, co może się wydarzyć. To idealny wstęp do nauki jazdy na prawdziwym rowerze.

Rowerek dla trzylatka na dwóch kołach


Jednak, aby jazda na biegówce była tak efektywna, a przede wszystkim była dla dziecka przyjemnością zachęcającą do dalszego rozwoju, rowerek musi być dobrze dobrany. Zwracamy uwagę na parametry takie jak wielkość oraz waga rowerka.

Jeśli chodzi o wielkość, dobry będzie rowerek biegowy, w którym w pozycji obniżonego siodełka dziecko jest w stanie oprzeć całe stopy na ziemi. Zbyt duży rower będzie prowadził do tego, że dziecko będzie się na nim chwiało – grozi to asymetryczną jazdą i rozwojem wad postawy. Dodatkowo dziecko nie będzie czuło się na takim rowerku pewnie i bezpiecznie. Większość modeli ma możliwość regulacji siodełka, najczęściej w zakresie 10 cm, dlatego też zwykle rowerek dla 3 latka posłuży jeszcze na kolejny sezon.

Waga rowerka powinna mieścić się w przedziale 3-4 kg, cięższy będzie powodował trudności z utrzymaniem równowagi, nie będzie tak zwrotny, jak lżejsze modele i może też skutkować zniechęceniem dziecka do korzystania z niego.

Rowerek dziecięcy trójkołowy dla trzylatka i trzylatki

W rowerek trójkołowy warto zainwestować w kilku przypadkach. Gdy chcemy zachęcić dziecko do aktywności, a widzimy, że nie jest jeszcze gotowe do jazdy na biegówce lub dwukołówce. Rowerek przyda się także, gdy chcemy oswoić dziecko z samodzielną jazdą na rowerze lub po prostu urozmaicić spacery z maluchem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie ma konkretnych zaleceń dotyczących tego, do jakiego wieku dziecko powinno używać rowerka trójkołowego, a od kiedy zacząć jeździć na biegówce czy dwukołowym. Każdy maluch jest inny, rozwija się według własnego wzorca i w indywidualnym momencie będzie gotowy na kolejny etap nauki na rowerze, czyli przesiadkę na dwa kółka.

Rowerek kolorowy, trójkołowy dla trzylatka


Jak dobrać rowerek trójkołowy? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się wieloma aspektami. Po pierwsze rodzaj napędu. Są rowerki z korbą umieszczoną na przednim kole oraz ze standardowym napędem łańcuchowym. Od tego zależy pozycja dziecka i siła potrzebna do poruszania się. Są także rowerki trójkołowe, które pełnią także funkcję wózka spacerowego. Mają daszek, uchwyt do sterowania dla rodziców, koszyki, zabawki i gadżety dla dziecka. Dostępne są na ogół w wersjach dla chłopczyka i dla dziewczynki.

Rowerek dwukołowy dla 3 latka

Dla części dzieci wiek 3 lat będzie idealny do rozpoczęcia przygody z prawdziwym dwukołowym rowerem. Jeśli chcemy, aby na początku nauki dziecko czuło się pewniej, możemy dokupić boczne koła.

Warto mieć na uwadze, że rower dwukołowy co jakiś czas trzeba będzie zmieniać na większy. Nawet 3 latki różnią się wzrostem, więc nasza pociecha niekoniecznie będzie mogła jeździć na takim samym rowerku co rówieśnik. Dla trzylatków najczęściej wybieramy rowery o wielkości kół 12-14 cali.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury artykułu Jak dobrać rowerek dla dziecka?, a także do naszej strony z ofertą rowerki i gokarty dla dziecka.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się