Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Jakie zabawki warto wybrać dla maluszka? Sprawdź!

Dodany dnia2021-11-30
Jakie zabawki warto wybrać dla maluszka? Sprawdź!

Zastanawiasz się, jakie zabawki dla niemowląt warto wybrać? Ich oferta na rynku jest ogromna. Nie wszystkie jednak są odpowiednie dla dzieci poniżej 1. roku życia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek dla niemowląt i poznaj nasze propozycje, które ucieszą każdego maluszka.

Od kiedy zabawki dla niemowląt?

Nie ma sztywno określonego momentu, kiedy można dać dziecku zabawki. Jedno jest pewne: pierwsze tygodnie życia maluszek najczęściej przesypia, w ten sposób chroni swój wrażliwy układ nerwowy przed przebodźcowaniem. Warto dać dziecku czas na oswojenie się z nowym środowiskiem – domem, zapachami i dźwiękami w nim panującymi. Po upływie kilku tygodni życia można dziecku już zaproponować pierwsze zabawki. Mogą być to grzechotki i maty dla niemowląt, kocyki-przytulanki czy szumiące zwierzątka, które wyciszą je przed snem.

Wybieraj zabawki, które nie przeciążą układu nerwowego

Kilkutygodniowy maluszek zaczyna już intensywnie interesować się otaczającym go światem. Dlatego też zabawki dla niemowląt powinny delikatnie pobudzać zmysły. W pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej unikać wielokolorowych intensywnie świecących i głośno grających zabawek, które spowodują jedynie przeciążenie układu nerwowego, co może przejawiać się rozdrażnieniem i częstym wybudzaniem ze snu. Lepiej podarować dziecku przedmioty, które go zaciekawią i zachęcą do aktywności i poznawania świata, bez ryzyka przytłoczenia nadmiarem bodźców.

Najlepsze zabawki sensoryczne dla niemowląt

Idealną propozycją są tutaj maty edukacyjne i sensoryczne dla niemowląt. Jest to rodzaj kocyka, na którym można położyć dziecko. Mata ma przypięte pałąki, a na nich zawiesza się różne przedmioty ciekawe dla maluszka: małe lusterka, grzechotki, gryzaki, szeleszczące książeczki itp. Maty stymulują różne zmysły: dotyku (poprzez różne faktury), wzroku (poprzez kontrastowe i kolorowe elementy), słuchu (poprzez elementy grające, szeleszczące, grzechoczące). Niektóre modele pobudzają także zmysł węchu przez delikatnie nasączone przyjemnym zapachem zabawki. Dodatkowo mata zachęca dziecko do aktywności: wykonywania obrotów na brzuszek i plecki, sięgania do przedmiotów, pełzania, a także wspiera koordynację ruchową i koordynację ręka-oko.

Gumowe piłki sensoryczne

Innym przykładem zabawek sensorycznych są piłeczki, które mają różne kolory, faktury, wypustki i wydają różne dźwięki. Można podawać je dziecku, aby doświadczało różnorodnych bodźców dotykowych, masować nimi po pleckach czy bawić się w turlanie i podążanie za piłeczką albo przekładanie piłeczek do pojemników.

Kontrastowe zabawki dla niemowląt

Wzrok to najsłabiej rozwinięty w momencie narodzin zmysł człowieka. W ciągu pierwszych miesięcy życia następuje bardzo intensywny jego rozwój. Na początku dziecko widzi wyraźnie jedynie z odległości ok. 20-30 cm i tylko wyraziste zestawienia (czarno-białe). Potem dochodzi umiejętność rozróżniania innych kolorów, jak czerwony, żółty, niebieski i zielony oraz kształtuje się widzenie trójwymiarowe. Aby wesprzeć rozwój zmysłu wzroku, warto wybierać zabawki kontrastowe. Są to książeczki, grzechotki, kostki sensoryczne czy maty, które możemy pokazywać dziecku lub dawać mu do zabawy.

Zabawki przynoszące ulgę podczas ząbkowania

Kolejną kategorią zabawek, które są idealne dla niemowlaków, są wszelkiego rodzaju miękkie gryzaki lub grzechotki, kocyki i inne zabawki z elastycznymi elementami do gryzienia. Gryzaki mają najczęściej wypustki, które dostarczają dziecku dodatkowych wrażeń dotykowych i pozwalają na odkrywanie nowych doznań. W czasie ząbkowania opuchniętym i swędzącym dziąsłom największą ulgę przyniosą gryzaki wodne, które można schłodzić w lodówce.

Warto wiedzieć, że gryzaki mają też funkcję uspokajającą. Dzieci w wieku od kilku do kilkunastu miesięcy bardzo chętnie wkładają różne przedmioty do ust i gryzą je. Służy to często pobudzeniu tzw. czucia głębokiego i zmysłu dotyku, a w dalszej konsekwencji samoregulacji, czyli wyciszeniu.

Drewniany wielofunkcyjny domek z

Zabawki uczące logicznego myślenia

Jakie zabawki wybrać dla starszych maluchów? W tym przypadku świetnie sprawdzą się zabawki stymulujące rozwój logicznego myślenia. Najlepszym przykładem są tutaj sortery, czyli pojemniki (w kształcie kostek, domków, pojazdów i in.) z wyciętymi różnymi kształtami, do których trzeba dopasować odpowiednie elementy. Świetnie sprawdzą się też zestaw miękkich (pluszowych lub silikonowych) klocków oraz zabawki do kąpieli, np. kubeczki w różnych kształtach, którymi maluszek może przelewać wodę lub budować z nich wieże, oraz kraniki kąpielowe z systemem rurek, młynów i kubeczków, które dają niemowlętom mnóstwo frajdy i uczą myślenia przyczyna-skutek.

Pamiętaj – zabawka odpowiednio dobrana do wieku zdecydowanie wspomaga prawidłowy i wielostronny rozwój dziecka!

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się