Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Pierwsze klocki dla dziecka – sprawdź 5 naszych propozycji!

Dodany dnia2021-07-21

Pierwsze klocki dla dziecka – sprawdź 5 naszych propozycji!

Kolejna mata sensoryczna? Grzechotka? Pluszak? Rodzice i bliscy, często zastanawiają się, co podarować maluszkowi. Z pomocą przychodzą klocki dla niemowlaka. Zabawa nimi ma mnóstwo zalet: rozwija motorykę, ćwiczy koordynację ręka-oko, rozwija wyobraźnię, wzmacnia pamięć, uczy logicznego myślenia i cierpliwości. Jakie klocki dla niemowlaka wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych klocków?

Kupując pierwsze klocki dla malucha, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zabawka, którą dajemy maluszkowi, musi być przede wszystkim bezpieczna. Co wziąć pod uwagę podczas zakupów?

1. Zabawka dostosowana do wieku dziecka

Pierwsze klocki dla niemowlaka nie mogą stanowić dla niego żadnego zagrożenia. Oznacza to, że w zestawie nie może być małych elementów, które dziecko mogłoby włożyć do ust lub nosa. W przypadku klocków tekstylnych (wykonanych z pluszu i innych rodzajów tkanin), warto dokładnie obejrzeć zabawkę przed wręczeniem jej maluszkowi. Z klocków nie mogą wystawać żadne nitki, szwy muszą być mocne. Jeśli planujesz zakup zestawu interaktywnego, koniecznie należy sprawdzić, czy wszystkie małe elementy są przymocowane na stałe i nie będzie możliwe odczepienie ich przez dziecko. Warto pamiętać, aby pierwsze klocki były lekkie i nie miały ostrych krawędzi.

2. Możliwość wymycia lub wyprania klocków

To bardzo ważny aspekt każdej zabawki przeznaczonej dla niemowląt, nie tylko klocków. Dobrze, aby była wykonana z tworzywa, które można umyć (idealnie, jeśli będzie to możliwe w zmywarce! Tak jest np. w przypadku klocków silikonowych) lub wyprać w pralce. Maluch wszystko bierze do ust, w związku z tym odświeżenie zabawek raz na jakiś czas jest koniecznością.

3. Wykonanie wyłącznie z bezpiecznych materiałów

Materiał, z którego wykonane są klocki dla niemowlaka, nie może zawierać szkodliwych substancji, jakimi są np. rakotwórcze ftalany. Oprócz tego tworzywo nie może pęknąć, gdy dziecko uderzy klockiem o podłogę.

Gwarancją bezpiecznych materiałów są odpowiednie certyfikaty, które przyznawane są zabawkom. Warto zwrócić uwagę, czy na opakowaniu jest Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Certyfikat Polskiego Zakładu Higieny. Są także zagraniczne i europejskie oznaczenia, które warto sprawdzić przed zakupem wybranego zestawu klocków. Ogólna zasada mówi, że im więcej certyfikatów, tym zabawka jest bardziej bezpieczna dla dziecka.

Od kiedy pierwsze klocki?

Nie ma sztywnej zasady, która mówiłaby, od kiedy dziecko może zacząć bawić się klockami. Pierwsze klocki możemy kupić już nawet trzy- lub czteromiesięcznemu niemowlakowi pod warunkiem, że będą to miękkie klocki pluszowe lub silikonowe i nie będą zawierały małych elementów. Dla tak małych dzieci unikajmy klocków drewnianych czy plastikowych.

Na pewno świetnym pomysłem będą klocki dla roczniaka – może być to idealny prezent na roczek, który spotka się z entuzjazmem małego solenizanta czy solenizantki. W tym wieku dziecko jest w stanie już tworzyć proste budowle, dopasowywać i łączyć ze sobą elementy, będzie więc miało dużą frajdę podczas zabawy klockami.

Które będą najlepsze?

Zastanawiasz się, które klocki dla dzieci będą odpowiednie dla Twojego malucha? Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.

Klocki dla niemowląt do 1.roku życia

Dzieciom, które nie ukończyły jeszcze roku, warto kupić klocki, które są przede wszystkim miękkie. Najlepiej wybrać te wykonane z różnych rodzajów tkanin, z szeleszczącymi elementami, lusterkami, odgłosami. Każdy bok klocka to inna tkanina (np. plusz, filc, welur, bawełna) i inne atrakcje sensoryczne dla malucha, jak faktura, dźwięk itp. Dobrym pomysłem będzie też zakup klocków silikonowych. Wybierając zestaw, warto szukać produktów typu: moje pierwsze klocki.

Kolorowe klocki drewniane dla niemowląt

Klocki dla dzieci w wieku 1-3 lata

Maluchom w tym wieku możemy kupić już klocki typu Lego Duplo czy nawet klocki drewniane. Ważne, aby zestawy były pozbawione małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Świetnie sprawdzą się także zestawy kartonowych klocków w różnych rozmiarach, z których dziecko może budować (i burzyć!) wieże. Po skończonej zabawie klocki można włożyć jeden w drugi.

Kolorowe klocki magnetyczne dla dzieci

Klocki dla dzieci powyżej 3 lat

Dzieci w tym wieku potrafią już tworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje. Warto więc podarować im klocki typu Lego, a także klocki magnetyczne, z którym mogą tworzyć mniej lub bardziej złożone budowle.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się