Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Poznaj wpływ muzyki na rozwój dziecka!

Dodany dnia2022-05-05

Poznaj wpływ muzyki na rozwój dziecka!

Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Pierwszy kontakt z elementami muzyki spotyka nas już w brzuchu matki. Od szóstego miesiąca życia płodu zaczyna ono wyczuwać i rozpoznawać rytm. Pierwszą muzyką człowieka jest zatem bicie serca oraz szum przepływu krwi w układzie krwionośnym matki. Odtąd rytm oraz wibracje dźwięku stają się naszą podstawą w odbiorze muzyki i towarzyszą nam już zawsze. Wpływ muzyki na rozwój człowieka jest doskonale udowodniony naukowo. Oto kilka istotnych informacji o wpływie muzyki na rozwój dziecka.

Muzyka a rozwój dziecka – jak działa?

Prekursorem badań nad wpływem muzyki a rozwojem dziecka, był francuski lekarz chorób uszu Alfred Tomatis. Jako pierwszy zwrócił uwagę, że ucho jest organem, który odpowiada nie tylko za słyszenie. Wyodrębnił kolejne funkcje tego organu: wpływ na równowagę, wpływ na wyprostowaną postawę ciała, kontrolę nad orientacją przestrzenną, kontrolę języka, głosu i mowy, pobudzenie kory mózgowej. Warto więc stymulować ucho doznaniami muzycznymi. 

Dzięki wielowymiarowości muzyka wpływa na rozwój dziecka na różnych płaszczyznach. Muzyka to rytm, metrum, melodia, harmonia, dynamika, barwa, agogika. Każdy z tych elementów oddziałuje na nas w określony sposób. Sama muzyka działa głównie na prawą półkulę mózgu. Natomiast myślenie o muzyce, analizowanie jej, rozkładanie i rozumienie jej poszczególnych czynników wpływa na półkulę lewą. Dzięki temu słuchając muzyki, tworzymy nowe połączenia nerwowe między półkulami mózgu.

Dzięki muzyce dzieci mają większą wyobraźnię przestrzenną, łatwość w nauce, czy łatwość w rozumieniu matematyki. Oprócz tego muzyka wpływa na koordynację ruchową, na poczucie estetyki, empatię i uwrażliwia młodego człowieka. Pomaga regulować stres, wpływa kojąco, uspokaja. Badania i eksperymenty dowodzą, że dzieci, które mają stały kontakt z muzyką, wykazują więcej zrozumienia dla otoczenia, są mniej konfliktowe, bardziej wyrozumiałe i empatyczne. Uczniowie szkół muzycznych wcześniej dojrzewają emocjonalnie i społecznie, osiągają lepsze wyniki w nauce oraz wykazują się samodyscypliną. Warto zatem poznać różne zabawki muzyczne dla dzieci. 

Jaka muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Dziewczynka grająca na zabawkowej gitarze

Możemy wyróżnić dwa rodzaje wpływu muzyki na organizm. Muzyka o niskich, spokojnych wibracjach, zbliżona do dźwięków natury uspokaja. Obniża poziom stresu, spowalnia bicie serca, zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje poziom stresu i pomaga w komunikacji międzyludzkiej. Natomiast muzyka o wyższych wibracjach, rytmem przypominająca bicie serca – pobudza do działania. Przyspiesza bicie serca, wywołuje radość, dodaje energii, dodaje poczucia siły i wzmacnia koordynację. 

Wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka

Większość rodziców na pewno słyszała o „efekcie Mozarta". Termin ten powstał po obserwacji wpływu spokojnej muzyki barokowej na poziom koncentracji i nauki wśród dzieci. Nie dotyczy to tylko muzyki wspomnianego geniusza Mozarta, ale także innych wielkich, barokowych twórców. Udowodniono, że muzyka klasyczna utrzymana w tempie 60 uderzeń na minutę poprawia zdolności uczenia się, koncentracji, buduje połączenia nerwowe między półkulami, pozwala zostać skupionym oraz „tu i teraz". Wiele eksperymentów i badań świadczy o doskonałym wpływie muzyki klasycznej na rozwój dziecka, dlatego warto włączać dziecku ten rodzaj muzyki od najmłodszych lat.

Co to jest muzyka dla dzieci?

Chłopiec i dziewczynka słuchający muzyki z walkmana

Jeśli zastanawiasz się, co to jest muzyka dla dzieci, podpowiemy, że to taka, którą uznasz za stosowną. Muzyka klasyczna pobudza do myślenia, pomaga się uczyć, rozwija, uspokaja. Muzyka jest również rozrywką, pobudzaczem do działania i zabawą. Piosenki dla dzieci zwykle oprócz pięknych melodii, zawierają przekaz i historyjki z wartościowym zakończeniem. Mogą mieć zatem również funkcję wychowawczą i edukacyjną. Melodie z bajek są idealne przy domowych zabawach lub na dziecięcych imprezach. Muzyka ma ogromną wartość, dlatego dobrze, byś dobrał tę o najwyższych walorach artystycznych i tę najwyższej jakości. Zbuduje to wyczucie estetyki u Twojego malucha, dzięki temu w przyszłości będzie wiedział, co jest piękne, a co tylko byle jakie. Poznaj ranking najlepszych zabawek muzycznych dla dzieci i spraw, by poprzez zabawę dziecko czerpało muzyczne doznania!

Bibliografia:

1. Barbara Wojtanowska-Janusz, „Wpływ muzyki i edukacji muzycznej na rozwój dzieci i młodzieży", [w:] Zeszyty Psychologiczno-Pedagogiczne Centrum Edukacji Artystycznej.
2. Elżbieta Topór, „Wpływ muzyki oraz rola muzykoterapii w rozwoju dziecka".
3. Elżbieta Pasteczka, Wpływ muzyki na rozwój dziecka".

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się