Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Jak wyczyścić wodę w basenie?

Dodany dnia2021-04-16

Jak wyczyścić wodę w basenie?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, czas więc pomyśleć o przydomowej strefie relaksu. Basen ogrodowy to jedna z większych atrakcji i to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – dzięki niemu możemy orzeźwić się w gorące dni i poczuć przyjemne odprężenie. Właściciele basenów często jednak zgłaszają takie niedogodności jak zielona czy żółta woda w basenie. Problemem bywa też mleczna woda w basenie. Istnieją jednak sposoby na to, by woda była czysta i miała błękitną barwę. Jak wyklarować wodę w basenie? Zapraszamy do lektury!

Mętna woda w basenie – powody

Nie ma skutku bez przyczyny. Nieestetyczny kolor wody nie bierze się znikąd. Najczęściej przyczyną problemu, jakim jest żółta, mętna lub zielona w basenie, jest zbyt duża ilość odpadów organicznych w wodzie, takich jak: liście, kawałki gałęzi, owady, pyłki, trawy. W sprzyjających warunkach, a takim jest wysoka temperatura w ciągu dnia latem i duże nasłonecznienie, glony, bakterie i inny mikroorganizmy namnażają w tempie ekspresowym. Powoduje to brzydkie zabarwienie wody oraz skutkuje powstaniem zawiesin i osadu. Bardzo często źle dobrany środek dezynfekcyjny, zamiast przeciwdziałać, tak naprawdę nasila i przyśpiesza to zjawisko.

Nawet jeśli nasz detergent jest odpowiednio dobrany, i tak musimy uważać z jego dawkowaniem. Drugą przyczyną mętnej wody w basenie jest przedawkowanie środków do dezynfekcji. Zbyt duża ilość chloru, floku czy środków zakwaszających daje ten sam efekt.

Ile chloru do basenu?

Ile więc chloru do basenu użyć, by nie „przedobrzyć”? Zawartość tego środka w wodzie basenowej powinna wynosić 0,3-06, mg/litr wody basenowej. Maksymalna zawartość nie powinna przekraczać wartości 1 mg/litr. To ilość, przy której dobry chlor nie będzie wydzielał charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu i nie będzie prowadził do podrażnienia skóry i oczu, jak również nie doprowadzi do przebarwień elementów metalowych i foliowych basenu. A jak już powiedzieliśmy, zbyt niski poziom spowoduje mętnienie wody i śliski osad na dnie.

Aby zatem odmierzyć odpowiednią ilość, musimy wiedzieć dokładnie, ile wody jest aktualnie w basenie. A dokładną informację dotyczącą dawkowania znajdziemy na opakowaniu produktu.

Jeśli zastanawiasz się, czym oczyścić wodę w basenie, świetnie sprawdzi się zestaw chemii do basenów, w którym oprócz chloru, dostępny jest również tzw. flok. To środek koagulujący odpowiadający za klarowność wody. Efektem jest czysta woda w basenie i wsparcie dla filtracji. Pamiętajmy, że przedozowanie może skutkować chwilowym powstaniem efektu mlecznej wody.

Zielona woda w basenie – co zrobić?

Właściciele basenów często zastanawiają się, jak czyścić basen ogrodowy i jaki jest idealny sposób na zieloną wodę w basenie. Odpowiedź brzmi: nie ma jednego. Wszystko zależy od przyczyny. Jeśli jest nią przedawkowanie środka do dezynfekcji, niestety woda nadaje się już tylko do wylania. Jeśli natomiast przyczyną są pływające liście, owady, trawy czy pyłki roślin, warto zaopatrzyć się w siatkę do czyszczenia na kiju i regularnie wyjmować zanieczyszczenia. Innym sposobem jest użycie odkurzacza basenowego, który tę żmudną pracę wykona sprawnie za nas.

Gdy już usunęliśmy zanieczyszczenia, używamy środków do dezynfekcji: chloru i floku i możemy cieszyć się czystym i higienicznym basenem w ciągu całego sezonu.

Sposobem na ułatwienie sobie zadania i zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń, nieestetycznych zawiesin i śliskiego osadu jest również używanie pokrywy basenowej. Taka plandeka świetnie zabezpiecza wodę przed wpadającymi odpadami organicznymi. Należy jednak dbać o odpowiedni poziom twardości wody, aby pokrywa nie uległa uszkodzeniu. Dobrą praktyką jest znalezienie dla basenu odpowiedniego miejsca – niestawianie go w pobliżu drzew czy innych wysokich roślin ogrodowych. Warto zwrócić też uwagę na liczbę osób korzystających z basenu i częstotliwość korzystania. Zasada jest następująca: im częściej się kąpiemy, tym częściej czyścimy basen. 

To już wszystkie nasze wskazówki, dzięki którym nie będziesz codziennie martwić się o kolor wody w basenie. Po ich zastosowaniu będziesz móc w pełni korzystać z uroków lata, a przede wszystkim z orzeźwiających i kojących zmysły kąpieli w swoim basenie ogrodowym!

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się