Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego: wskazówki i porady

Dodany dnia2023-07-05

Basen jest bez wątpienia jednym z lepszych wynalazków dla osób posiadających dom z ogrodem i przestrzeń do rekreacyjnego zagospodarowania. Podczas gdy on sam w sobie stanowi wyśmienite miejsce do uprawiania sportu, ochładzania się czy do zabawy, wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza po sezonie, kiedy to najpewniej zaprzestaniesz korzystania z niego. Na czym zatem polega  pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego? Jakie rzeczy powinieneś, a jakie musisz zrobić, by utrzymać go w odpowiednim stanie i móc cieszyć się nim w czasie kolejnych sezonów wiosenno-letnich? Zachęcamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym wpisem, w którym postaramy się to wszystko wyjaśnić.

1. Pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego - zacznij od pielęgnacji wody

Jedną z bezsprzecznie najistotniejszych rzeczy w kontekście basenu ogrodowego jest czystość znajdującej się w nim wody. O ile dbanie o nią w czasie użytkowania basenu jest czymś, o czym się nie zapomina, ludzie bardzo często przestają o niej myśleć w momencie, w którym na jakiś czas przestają z niego korzystać. W efekcie woda w basenie szybko robi się brudna i zanieczyszczona, co w konsekwencji może przynieść bardzo duże problemy. Właśnie dlatego koniecznie zadbaj o oczyszczenie wody w basenie. Również przygotowując go do przykrycia (patrz: punkt szósty) Zaopatrz się przede wszystkim w zwykły podbierak, dzięki któremu pozbędziesz się wszystkich powierzchownych zanieczyszczeń. Glony, mech i innego rodzaju narośl usuniesz chemią. Koniecznie taką przeznaczoną do basenów. Pamiętaj jednak, że w zachowywaniu czystości wody zdecydowanie najbardziej pomaga sprawna pompa z czystym filtrem. Samej chemii nie musisz (i nie powinieneś) aplikować ręcznie. Abyś nie musiał tego robić, zainwestuj w pływający dozownik chemii. Pozwoli Ci to równomiernie pokryć nią całą powierzchnię basenu i wykorzystać w pełni środki, po które sięgnąłeś.

Wskazówki dodatkowe

 • Do czyszczenia powierzchni wody możesz zastosować zwykły podbierak. Czyszczenie basenu ogrodowego powinno być kompleksowe.
 • Do innych zanieczyszczeń, korzystaj z chemii basenowej - koniecznie najwyższej jakości. Najlepiej postaw na zestaw chemii basenowej, który pozwoli Ci zadbać o wodę kompleksowo.
 • Urządzenie typu skimmer pozwoli Ci dodatkowo zadbać o czystość wody w Twoim basenie.
 • Pamiętaj o tym, jak istotne są też pompy i obecne w nich filtry. To one tak właściwie są odpowiedzialne za to, by stan wody był akceptowalny.

2. Utrzymuj właściwy poziom pH

W stojącej w basenie wodzie bez problemu namnażają się bakterie oraz glony. Te mogą być szkodliwe tak dla samego basenu, jak i korzystających z niego osób. Właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o czystość wody w kontekście estetycznym, ale i o jej jakość. Tę definiuje wskaźnik pH, który dotyczy stopnia kwasowości lub zasadowości. Odpowiedni jego poziom sprawi, że w basenie nie będzie bakterii, a woda będzie przyjazna dla skóry. Nie spowoduje więc żadnych podrażnień. Co istotne, odpowiedni poziom pH sprawi również, że większą efektywnością będą się odznaczały specyfiki do dbania o czystość basenu. Właśnie dlatego stale mierz pH i reguluj je, w zależności od potrzeb danego dnia. Zrób to również w momencie przygotowywania basenu do dłuższego nieużytkowania. Czyszczenie basenu ogrodowego będzie dzięki temu lepsze.

Wskazówki dodatkowe

 • Poziom pH jesteś w stanie sprawdzić za pośrednictwem specjalnych testów. Na rynku dostępne są takie paskowe oraz takie, w których wrzuca się do basenu tabletki.
 • Stawiaj tylko na wysokiej jakości preparaty - wyłącznie takie przeznaczone do basenu, pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów.
 • Właściwy poziom pH to jedna z tych rzeczy, dzięki którym w parze z czystą wodą idzie również jej szeroko pojęta jakość.

3. Reaguj na zmieniony wygląd wody

Każda zmiana wyglądu wody w basenie powinna wzbudzać Twój niepokój i skłaniać Cię ku zadbaniu o przywróceniu jej do stanu normalnego. Opcji, jak i przyczyn wystąpienia zmiany w kolorze masz kilka i musisz podejść adekwatnie do sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Jeśli woda w Twoim basenie jest zielona, najprawdopodobniej zaburzona jest praca filtra. Istnieje również możliwość, że występuje zbyt dużo zanieczyszczeń organicznych lub wartość pH jest źle ustawiona. Zacznij od przeczyszczenia układu filtracyjnego i odpowiedniego ustawienia pH. Koniecznie pozbądź się też glonów oraz odpadów, które opadły na dno basenu. Możesz skorzystać przy tym ze specjalnego odkurzacza lub innych akcesoriów powstałych z myślą o tym. Woda mętna, mleczna wskazuje na zbyt wysoką wartość pH. W tym przypadku środek zaradczy to odpowiednia chemia do kontrolowania pH. Po jej zastosowaniu, daj systemowi filtrującemu czas na adaptację. Ta zajmuje zwykle kilka godzin. Jeśli w Twoim basenie pojawia się brązowa woda, najprawdopodobniej znajdują się w nim osady miedzi lub żelaza. Jest to efekt korzystania z wody ze studni. Tutaj zaradzić może przepłukanie układu filtracyjnego, ustawienie odpowiedniego pH (pomiędzy 7,0 a 7,4) oraz dodanie koagulantu, żelaza lub metalu Ex. Wszystko należy wykonywać zgodnie z instrukcjami producenta, często przepłukując cały system.

Wskazówki dodatkowe

 • Ochrona basenu w czasie, gdy jest odsłonięty jest bardzo istotna. Jeśli jednak nie zamierzasz go używać, lepszą opcją może być zasłonięcie go. Wspominamy o tym w ostatnim punkcie wpisu.
 • Odpowiednia lokalizacja basenu to podstawa sukcesu. Unikaj umiejscawiania go chociażby pod drzewami.
 • Dobranie odpowiedniego zachowania do problemu jest kluczem do poradzenia sobie z nim.
 • Każda najmniejsza zmiana w kolorze wody powinna wzbudzać Twój niepokój i skłaniać Cię do działań wyjaśniających. Wskazuje na nieprawidłowości w obrębie basenu.

4. Pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego - zadbaj o odpowiednie filtrowanie

Znajdujący się w pompie filtr to podstawa działania basenu. Jak możesz się domyślić, pozbywa się on z wody mniejszych i większych zanieczyszczeń. Te jednak nie znikają całkowicie, a osadzają się właśnie na nim. Jeśli będzie ich za dużo, filtr będzie działał gorzej. Dlatego regularnie musisz sprawdzać jego stan. Choć bowiem filtr jest dołączony do każdej pompy basenowej, jest jednym z materiałów eksploatacyjnych. Posiadając więc pompę wyposażoną w filtry kartuszowe, będziesz musiał wymieniać je regularnie - obowiązkowo przed każdym sezonem. Jeśli zaś posiadasz pompę piaskową, piasek w niej będziesz musiał regularnie płukać. Rzadziej z kolei (co kilka lat) będziesz musiał go wymienić.

Wskazówki dodatkowe

 • Filtry dołączane do pomp basenowych zawsze odpowiadają ich parametrom. Po zakupie basenu nie musisz więc martwić się o ich jakość. Koniecznie jednak musisz kontrolować stan ich zużycia.
 • Wydajny filtr to taki, dzięki któremu woda zostanie “przesiana” i pozbawiona wszystkiego tego, co nie powinno się w niej znaleźć. To wymaga jego czystości.
 • Kupując nowy filtr, staraj się trzymać tego samego producenta - koniecznie zaufanego i oferującego produkty najwyższej jakości.

5. Konserwuj urządzenia odpowiedzialne za basen oraz każdy jego element

Konserwacja urządzeń, dzięki którym basen spełnia swoją funkcję jest szalenie istotna. Absolutną podstawą jest zadbanie o system dostarczający wodę, a zatem w szczególności o pompę wody. Po każdym sezonie powinieneś ocenić jej stan techniczny, wyczyścić oraz osuszyć. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, nie wahaj się sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Nie jest to jednak skomplikowana procedura, więc powinieneś sobie sam poradzić. Jedną z jej części jest wspomniany filtr - jego dobry stan musi jednak być utrzymywany na bieżąco. Pompę basenową najlepiej jest chować po sezonie w bezpiecznie miejsce. Najlepiej do garażu lub schowka ogrodowego.

Wskazówki dodatkowe

 • Podejdź do konserwacji drobiazgowo, czyszcząc każdy element systemu. To pozwoli mu działać sprawnie również w przyszłym sezonie.
 • Pamiętaj, żeby każdy element wysuszyć. Składając basen (jeśli nie jest to basen panelowy do użytku całorocznego) zadbaj o to, by wszystko było czyste i suche. Unikniesz tym samym dodatkowej pracy przed rozpoczęciem nowego sezonu.
 • Po przeprowadzeniu konserwacji, schowaj wszystkie akcesoria w bezpieczne i suche miejsce (najlepiej do garażu). Na pewno przydadzą Ci się już na początku przyszłego sezonu.

6. Pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego - przykryj basen na okres nieużytkowania

Jeśli raczej nie masz ochoty na stałe dbanie o czystość basenu wtedy, gdy z niego nie korzystasz (a tak zapewne jest), zadbaj o jego przykrycie na czas nieużytkowania. Tyczy się to każdego dłuższego okresu nieaktywności w okolicach basenu. W przykryciu mogą pomóc Ci właściwie dobrane pokrywy na basen. Produkt tego typu ochroni basen przed dostawaniem się w jego obręb jakichkolwiek zanieczyszczeń z zewnątrz. Zapobiegnie więc pogarszaniu się stanu wody.

Wskazówki dodatkowe

 • Pamiętaj, aby wybrana przez Ciebie pokrywa obejmowała całą powierzchnię basenu, była wytrzymała, ale też odporna na działanie warunków atmosferycznych.
 • Najlepiej jest tutaj postawić na model solarny - latem pomoże on Twojemu basenowi w zachowywaniu ciepłej wody wtedy, gdy nie korzystasz z basenu.
 • Upewnij się, że konkretna pokrywa będzie kompatybilna z rodzajem basenu, który posiadasz. Choć są modele uniwersalne, basen stelażowy może wymagać innego przykrycia niż basen rozporowy czy różne typy basenów drewnianych. Wpływa na to struktura basenu.

Podsumowanie - pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego

Pielęgnacja sezonowego basenu ogrodowego jest czymś, o czym z całą pewnością powinieneś pamiętać - zwłaszcza w momencie, kiedy korzystasz z niego regularnie i zależy Ci na jego stanie. Tylko zadbany basen ogrodowy będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom w kolejnym sezonie, ale też posłużyć Ci w czasie kolejnych lat. Zadbanie o pielęgnację i czyszczenie basenu ogrodowego pozwoli Ci nie tylko zachować go w świetnej formie, ale i uniknąć bardziej kosztownych działań, w tym nawet konieczności wymiany osprzętowania. Właśnie dlatego nie bagatelizuj jej, podchodząc do niej tak skrupulatnie, jak tylko się da. Tak, jak w większości innych sytuacji, tak i tutaj znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz między innymi profesjonalne akcesoria do czyszczenia basenów, dzięki którym w sposób fachowy i kompleksowy (ale niekoniecznie męczący) zadbasz o stan i właściwe czyszczenie basenu ogrodowego. Koniecznie przejrzyj nasz asortyment, a w razie potrzeby nie wahaj się skontaktować się z nami. Jesteśmy pewni, że wspólnie dobierzemy produkty i rozwiązania idealne względem Twoich potrzeb, oczekiwań i wymagań. Z nami możesz też kupić basen ogrodowy wraz z selekcją odpowiednich środków do pielęgnacji basenu. Dzięki temu wszystko będziesz miał w pakiecie, posiadając krystalicznie czystą wodę, która będzie zachęcała do kąpieli w sezonie.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się