Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Czy skakanie na trampolinie jest zdrowe? Trampolina dla dzieci w ogrodzie

Dodany dnia2023-08-01

Jednym z największych hitów wielu ostatnich sezonów wiosenno-letnich jest trampolina do skakania dla dzieci. Spotkać ją już można w wielu przydomowych ogrodach, przy czym popularnością cieszą się tak duże trampoliny dla dzieci, jak i ich mniejsze "konkurentki". Patrząc na trend kupowania trampolin zewnętrznych można zacząć się zastanawiać, jaki tak właściwie mają one wpływ na człowieka. Czy zatem ogrodowa trampolina jest zdrowa? Czy rzeczywiście warto sprawić ją swojemu dziecku? Kiedy jest gadżetem bezpiecznym i takim, którego nie trzeba się obawiać? O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy skakanie na trampolinie jest zdrowe?

Trampolina dla dzieci z siatką zewnętrzną na przestrzeni ostatnich lat stała się wręcz nieodzowną częścią każdego przydomowego ogrodu. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie odnośnie tego, czy tak właściwie jest zdrowa, warto zajrzeć gdzieś indziej, a mianowicie... na siłownie i do klubów fitness. Tam trampoliny trafiły już wiele lat temu. Na zajęciach typu jump fitness pojawia się mnóstwo osób chcących popracować nad swoją sylwetką, spalić zbędne kalorie, a przy okazji poszukujących sposobu bardziej angażującego i ciekawszego niż te standardowe (w tym bieganie na bieżni czy trening na orbitreku). Skakanie na trampolinie rzeczywiście jest w stanie działać zbawiennie na ludzkie ciało. Trenuje mięśnie, bardzo dobrze wpływa na koordynację i na szerzej pojętą kondycję fizyczną. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że nie zawsze jest w pełni zdrowe. Dla niektórych osób może być nawet szkodliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o kobietach w ciąży i w połogu, dla których skakanie nie będzie czymś korzystnym. Co więcej, skakanie na trampolinie nie jest polecane osobom borykającym się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, osteoporozą, a nawet nadwagą czy chorobami układu oddechowego i krążenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy Twoje dziecko będzie w stanie bezpiecznie korzystać z trampoliny, zawsze najlepiej jest skonsultować sprawę ze specjalistą. Jest nim lekarz pierwszego kontaktu albo też fizjoterapeuta. Musisz pamiętać, że trampolina nie powinna służyć długotrwałym i bardzo często powtarzanym treningom. Została stworzona raczej do okazjonalnej zabawy, jako jedna z form dbania o siebie (ale nie taka, która zastąpiłaby każdą inną).

Zalety skakania na trampolinie - w punktach

  • trampolina poprawia koordynację ruchową - trening na trampolinie doskonale wpływa na koordynację ruchową. Dziecko jest dzięki niemu bardziej świadome swojego ciała i tego, na co może sobie pozwolić w kontekście poruszania się. Bardziej uważa na każdy ruch i wie, jak zapanować nad nim,
  • poprawia tężyznę fizyczną - to największa zaleta skakania na trampolinie. Ogólna poprawa kondycji fizycznej dotyczy wielu mięśni, niemniej jednak najbardziej odczuwa się korzyści związane z mięśniami brzucha, pośladków i nóg. One wszystkie są istotne dla dziecka, ale i dorosłego. Jeśli postawisz na większą trampolinę, bez problemu będziesz w stanie korzystać z niej również i Ty,
  • pozwala świetnie odreagować - trampolina stanowi świetną odskocznię dla dzieci potrzebujących wyładowania emocji i wyżycia się. Potrafi wyciszyć i uspokoić, dlatego też często sięgają po nią rodzice niesfornych dzieci,
  • angażuje i bawi - dzieci uwielbiają skakać - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Kupując trampolinę możesz więc mieć pewność, że będzie ona eksploatowana i da Twojemu dziecku naprawdę dużo zabawy. Oczywiście pamiętaj, że w większości przypadków wskazana jest Twoja kontrola skakania. Tak, aby wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach - adekwatnych do możliwości Twojej pociechy.

Bezpieczeństwo dzieci na trampolinie

Podstawą jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jest zakup odpowiedniego sprzętu. Obecnie praktycznie każda trampolina dla dzieci z siatką zewnętrzną występuje w nierozłącznym zestawie. Aby odpowiedni poziom bezpieczeństwa został zaachowany, do samego skakania trzeba się należycie przygotować. Podstawą jest oczywiście zdjęcie butów oraz biżuterii. Jako dorosły, powinieneś sprawdzić również stan techniczny trampoliny dla małych dzieci. Zwłaszcza po wyjęciu jej z garażu i złożeniu (ale też rutynowo, co jakiś czas). Dzieci przed skakaniem powinny się odpowiednio rozgrzać. Istotne jest też to, aby w obrębie trampoliny nie znalazło się nic poza skaczącym. Powinno się zabraniać wnoszenia na matę czy to jedzenia i napojów, czy też jakichkolwiek zabawek i elektroniki. Unikaj również jakichkolwiek ostrych przedmiotów. Koniecznie upewnij się, że najmłodszy zna zasady bezpiecznego skakania. Trampoliny dziecięce nie są skomplikowane w użytkowaniu - to jednak prowokuje nieprawidłowości na tym polu. Dobrze dobrana trampolina zapewnia bezpieczeństwo dzieciom samą swoją konstrukcją. Bezpieczeństwo trampolin zapewniane jest przez kilka elementów. Każda trampolina posiada siatkę zabezpieczającą, która stanowi dodatkowy poziom zabezpieczenia. Musisz jednak pamiętać, że zabawy na trampolinie dla dzieci i ich bezpieczeństwo nie są warunkowane wyłącznie samym sprzętem, a zachowaniem jego użytkownika. Jeśli jednak ten będzie sobie zdawał sprawę z wszelkich zagrożeń, ale też odpowiednio przygotuje się do użytkowania trampoliny, z całą pewnością będzie w stanie wycisnąć z niej dużo. Bez narażania siebie i swojego zdrowia na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Trampolina dla dzieci - kiedy kupić?

Trampolina dziecięca jest jednym z tych sprzętów, które rodzice często kupują dla swoich dzieci. Chcą w końcu zapewnić swoim pociechom zabawę, odciągnąć je od komputerów i zainteresować je aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Należy jednak mieć na uwadze, że skoki na trampolinie są czymś wyjątkowo angażującym i obciążającym układ kostno-stawowy. Z tej przyczyny często poleca się poczekać na to, aż ten odpowiednio się rozwinie. Trampolina do ogrodu dla dzieci, jak polecają specjaliści w dziedzinie fizjoterapii, sprawdzi się najlepiej w przypadku maluchów w wieku od pięciu lat wzwyż. Musisz jednak pamiętać, że i w tym przypadku bardzo zalecany jest rozsądek. Tak mały człowiek nie może forsować swojego organizmu - na przykład przez codzienne kilkugodzinne skakanie. Warto zawsze pomyśleć o indywidualnych możliwościach, umiejętnościach i predyspozycjach. Nawet najlepsza trampolina ogrodowa dla dzieci nie będzie odpowiednia, jeśli nie będzie się z niej korzystało z głową.

Ile osób jednocześnie może korzystać z trampoliny dla dzieci?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie odznaczają małe i duże trampoliny dla dzieci jest maksymalne obciążenie. Jako że wszyscy kupujący zwracają na nie uwagę, warto wspomnieć, że nie definiuje ono liczby osób, które w tym samym momencie mogą korzystać z trampoliny. Nawet jeśli ich wspólna waga nie będzie go przekraczała. Bezpieczeństwo dzieci na trampolinie zależy od jej właściwego użytkowania. Trampoliny dla starszych dzieci oraz dorosłych producenci przystosowali do większych obciążeń. Musisz jednak pamiętać, że bezpieczna trampolina dla dzieci to taka, w obrębie której nie dojdzie do urazu. Te zaś, przy większej liczbie osób korzystających z tego typu sprzętu, są znacznie łatwiejsze do wystąpienia. Zwłaszcza że wiele osób to również wpadanie na siebie, ale też brak kontroli nad upadkami (oraz asekuracji w ich przypadku).

Podsumowanie - czy trampolina dla dzieci jest warta zakupu?

Kupno trampoliny może być świetnym sposobem na to, żeby zapewnić tak dziecku, jak i sobie samemu mnóstwo rozrywki, ale i dodatkowej aktywności fizycznej. Wiele w tym wszystkim ma do powiedzenia wybór trampoliny. W jego trakcie musisz zwrócić uwagę nie tylko na montaż trampoliny (którego, nota bene, prawie zawsze można dokonać na własną rękę), ale i na jej stabilność (choć tutaj liczy się też podłoże), jej kształt oraz oczywiście koszt. Dobrze wybrana ogrodowa trampolina będzie służyła Ci przez wiele sezonów. Właśnie dlatego na tym polu nie możesz chodzić na kompromisy. Niezależnie jednak od tego, jaką decyzję podejmiesz, z całą pewnością odczujesz mnóstwo korzyści, jakie przyniesie ona Twojemu dziecku. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy pasywne spędzanie wolnego czasu jest w modzie, a jakikolwiek wysiłek fizyczny wydaje się być na wagę złota. Najwyższej jakości trampoliny ogrodowe znajdziesz w odpowiedniej kategorii naszego sklepu internetowego. Sprzedajemy wyłącznie produkty zaufanych producentów, zapewniając najwyższą ich jakość, pełnię bezpieczeństwa oraz pełne wsparcie. Tak jeśli chodzi o proces zakupowy, jak i wszelkie działania posprzedażowe. Nie wiesz, czy dana trampolina posiada siatkę zabezpieczającą? Zastanawiasz się, który model sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Skontaktuj się z nami, a z radością Ci doradzimy.

Produkty powiązane

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się