Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Malowanie po numerach: Zabawa i relaks

Dodany dnia2023-04-03

Malowanie uchodzi za jedną z najbardziej kreatywnych, a jednocześnie absorbujących form spędzania wolnego czasu. Dla wielu stanowi ona źródło zarobku, a dla większości - sposób na relaks i danie upustu swojej własnej kreatywnej stronie. Jeśli jesteś osobą początkującą lub po prostu chcesz zainteresować nim swoje dziecko, zapewne nie chciałbyś porywać się na głębokie wody właśnie w jego kontekście. Na szczęście nie musisz. Wystarczy, że zainteresujesz się czymś takim, jak malowanie po numerach. Czym ono jednak tak właściwie jest i od czego możesz rozpocząć swoją przygodę z nim? O czym musisz pamiętać, jeśli się na to zdecydujesz? To tylko niektóre z kwestii, które zamierzamy poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Na czym polega malowanie obrazów po numerach?

Malowanie po numerach nie bez powodu jest uznawane za jeden z najlepszych, najskuteczniejszych, a zarazem po prostu najprostszych środków do nauki samodzielnego malowania. Decyduje o tym jego charakterystyka. Kupując służący do niego zestaw, otrzymujesz płótno, na którym z kolei znajdują się wyraźnie nakreślone pola oznaczone numerami. Takie same numery znajdują się na farbach (wybór odpowiednich farb oznaczonych tą samą liczbą, co pole to tutaj podstawa). Twoim zadaniem jest zatem jedynie wykonanie tego, co miał na myśli producent, a zatem pokrycie każdego segmentu odpowiednim kolorem. Po pomalowaniu pól wyznaczonymi kolorami, na płótnie powinien pojawić się obraz. Ten, dla referencji, zazwyczaj jest zamieszczony również na okładce zestawu, a często i na karcie dołączanej do niego. Aby namalować obraz po numerach, nie potrzebujesz żadnego doświadczenia, ani też dodatkowych przyborów. Wszystko to, co jest w tym przypadku najważniejsze znajduje się zwykle w zestawie. Nawet jeśli nie masz talentu, malowanie tą metodą będzie dla Ciebie proste i na pewno przyniesie oczekiwany efekt. O ile oczywiście będziesz podążał za prostymi wskazówkami. Malowanie po numerach może odbywać się na wysokiej jakości płótnie - wtedy obrazy malowane na nim będą jeszcze piękniejsze. Kupując nieco tańszy zestaw, zazwyczaj będziesz musiał pójść na pewnego rodzaju kompromisy właśnie pod względem ostatecznej jakości Twojego dzieła.

Malowanie obrazów po numerach - dla dzieci czy dorosłych?

Malowanie zazwyczaj kojarzy się z zajęciem, którego podejmują się ludzie nieco starsi, których kreatywność, ale i świadomość motoryki własnego ciała (zwłaszcza rąk) stoi na odpowiednio wysokim poziomie. W przypadku malowania po numerach, wiek nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Proces jest bowiem banalnie prosty, a zasady i to, na czym polega malowanie numerami są w stanie pojąć również najmłodsi. Wystarczy, że zapoznają się z każdym kolorem farby, rysunkiem przewodnim, ale i po prostu numerkami. Ta forma spędzania wolnego czasu jest szczególnie polecana dla dzieci - nawet tych, które zmagają się z ADHD. Doskonale uspokaja, angażuje, a przy okazji zachęca do dania upustu wyobraźni i kreatywności. Poza tym wszystkim, jest też wyjątkowo nagradzająca. Jeśli bowiem malujący trzyma się instrukcji i nie szaleje z kolorami, jego dzieło niemal w każdym przypadku będzie przypominać obraz z pudełka.

Malowanie po numerach

O czym warto pamiętać przy malowaniu po numerach?

Choć malowanie po numerach z całą pewnością nie należy do najtrudniejszych zajęć, początkujący mogą mieć sporo pytań ściśle z nim związanych. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestaw wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć się w trakcie przygotowywania swojego wymarzonego obrazu.

 • Pomyłki się zdarzają - a tutaj możesz je poprawić. Jeśli przez pomyłkę pomalujesz pole innym kolorem, możesz poczekać, aż ten wyschnie. Zajmuje to zwykle niewiele czasu - zwłaszcza na wysokiej jakości płótnie. Po wyschnięciu, możesz bez problemu przemalować segment odpowiednim kolorem.
 • Farby do malowania po numerach nie wymagają rozcieńczania. Producent przygotował opakowania, które na pewno wystarczą Ci do namalowania obrazu (a z całą pewnością farby jeszcze Ci zostaną).
 • Możesz rozpocząć od dowolnego segmentu. Nie ma znaczenia, który segment wybierzesz jako pierwszy do pomalowania. Ważny jest jedynie wybór odpowiednich pól oraz farb oznaczonych tym samym numerem. Kolejność zależy od Twoich preferencji.
 • Warto pomalować od razu wszystkie pola oznaczone tym samym numerem. Jeśli Twój pędzelek jest już ubrudzony konkretnym kolorem, może być rozsądne wykorzystanie go do wszystkich pól koniecznych do pomalowania na ten właśnie kolor. Dzięki temu unikniesz nadmiernego mycia pędzla - to nie ma wpływu na jego jakość, jednak na pewno zabiera sporo czasu.
 • Przy zmianie koloru, powinieneś przemyć pędzel. Zrób to w taki sposób, by pozbyć się całej farby. Mieszanie farb może spowodować powstanie barw, które niekoniecznie pasują do konkretnego obrazu.
 • Obraz najlepiej jest malować "na raz". Choć nie jest to wymagane, zdecydowanie najlepiej jest zakończyć wszystkie prace związane z malowaniem obrazu tego samego dnia. Zwłaszcza jeśli maluje dziecko. Farby się nie zgubią i nie zaschną - podobnie, jak pędzle.
 • Przeczytaj instrukcję obsługi - zazwyczaj jest ona krótka i zwięzła, jednak dostarcza Ci mnóstwa przydatnych informacji. Nie każdy obraz da się namalować tak, jak uważa się, że będzie najlepiej.

Jak zacząć malowanie po numerach?

Największym atutem malowania po numerach jest to, że nie wymaga ono żadnego wcześniejszego przygotowania. Musisz jedynie kupić odpowiedni zestaw (taki, który będzie dopasowany do Twoich umiejętności, ale też po prostu będzie Ci się podobał) i przeczytać instrukcję. Najlepiej będzie, jeśli ułożysz farby według numeracji (od pierwszego do ostatniego) - w ten sposób będziesz mógł szybko progresować w malowaniu. Farby najlepiej jest ustawiać z dala od obrazu - zwłaszcza jeśli to dziecko maluje. Dzięki temu nie rozleje ich. Poza nieporządkiem, to mogłoby uniemożliwić dokończenie obrazu. Samo malowanie przebiegać będzie według Twojego uznania. Najlepiej jest jednak zacząć od rogu - malowanie od środka uchodzi bowiem za zdecydowanie najtrudniejsze. Pamiętaj również o tym, że poruszając ręką po płótnie, możesz rozmazywać wcześniej nałożoną farbę. Najlepiej jest więc zacząć od lewej strony, jeśli jesteś praworęczny. Prawa strona będzie najlepszym punktem startowym dla osób z mocniejszą lewą ręką. Pamiętaj, że malowanie po numerach to rozrywka pozwalająca na odstresowanie się. Nie musisz więc malować w pośpiechu. Zastanów się nad kolejnymi ruchami, a wszystko przebiegnie po Twojej myśli.

Co powinien zawierać zestaw do tego typu malowania?

Malowanie po numerach wymaga od Ciebie zakupu specjalnego zestawu, dzięki któremu będzie ono możliwe. Niezależnie od tego, czy chcesz malować na niskiej czy wysokiej jakości płótnie, musisz je kupić w zestawie. Jaka jest jednak zawartość zestawu, w który powinieneś się zaopatrzyć? Otóż powinien on w sobie zawierać:

 • płótno, na którym producent umieścił ponumerowane obszary - wybór odpowiednich pól powinien być łatwy (nawet na niskiej, ale też wysokiej jakości płótnie),
 • zestaw farb oznaczonych numerami - te muszą odpowiadać numerom na płótnie,
 • kilka pędzli - większość zestawów to trzy pędzle o różnej grubości, dzięki którym kolorowanie odpowiednich pól będzie bardziej precyzyjne,
 • podglądowy obraz, najlepiej na kartce A4, obrazujący efekt końcowy, do którego będziesz dążył,
 • zestaw haczyków, dzięki którym przymocowanie własnego obrazu do ściany będzie możliwe.

Oczywiście musisz pamiętać, że każdy sprzedawany w sklepach zestaw do malowania może się różnić zawartością. Istnieją jednak elementy, które są uniwersalne - takie, jak chociażby pędzle. Kombinować możesz również z pozostałymi po malowaniu farbami. Dlatego też po zakończonej zabawie, warto zachować niektóre z elementów - być może przydadzą się przy malowaniu wspaniałych obrazów w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę kupując tego typu zestaw?

Jeśli podjąłeś już decyzję i rzeczywiście chcesz zaopatrzyć się w zestaw do malowania po numerach, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim miej na uwadze to, że każdy zestaw cechuje się innym poziomem trudności, bardzo często wskazywanym przez producenta na pudełku. Jeśli jesteś początkujący lub kupujesz zestaw dla swojego dziecka, lepiej będzie wybrać ten nieco łatwiejszy. Zwróć uwagę na zawartość zestawu - zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza styczność z tego typu produktem. Do malowania pól wyznaczonymi kolorami powinieneś mieć co najmniej kilka pędzli. Za pomocą odpowiednich narzędzi, pomalujesz tak mniejsze, jak i większe obszary wyznaczone na płótnie. Przy wyborze powinieneś też zwrócić uwagę na wymiary obrazu. Wieczór w Japonii na przykład to wymiary 40x50 cm, ale Figlarna Panda to już 30x50 cm. Liczy się też orientacja (pionowa lub pozioma). Oba te aspekty są istotne jeśli planujesz powieszenie obrazu na ścianie. Wiele do powiedzenia ma również ilość kolorów w obrazie. Z jednej strony, im jest ona większa, tym piękniejsze dzieło powstanie. Z drugiej zaś, jeśli jest mniejsza, znacznie lepiej sprawdzi się w kontakcie z dzieckiem. Poza wspomnianymi aspektami, przy wyborze zestawu dla siebie trzeba spojrzeć na sprawy czysto "techniczne". Cena to istotna rzecz, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem. Ważne jest też to, dla kogo kupujesz obraz. Osoba dorosła doceni inny model, a dziecko - zgoła odmienny.

Podsumowanie

Malowanie po numerach to z całą pewnością jedna z najlepszych form tak zabawy, jak i relaksu. Co więcej, stanowi ona świetny pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Jako że jest ono mało wymagające pod względem umiejętności, wybaczające błędy oraz dające upust kreatywności, można je również uznać za bardzo rozwijające. Jeśli więc chcesz wykrzesać w sobie czy w swoim dziecku nutkę kreatywności, zestaw do malowania tego typu wydaje się być czymś stworzonym dla Ciebie. Od tego, byś mógł stworzyć własne dzieło sztuki dzieli Cię zaledwie jeden prosty krok. Zapoznaj się z kolorowankami dostępnymi w naszej hurtowni i wybierz taką, która sprosta Twoim oczekiwaniom wizualnym. Jesteśmy pewni, że jej jakość (a zatem i jakość własnego obrazu, który za ich pośrednictwem stworzysz) w pełni Cię usatysfakcjonuje.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się