Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem wybrać? Podpowiadamy!

Dodany dnia2022-08-08

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zabawki dla dzieci z autyzmem są identyczne jak dla wszystkich innych dzieci. Nie jest to jednak prawdą. W porównaniu z dziećmi bez zaburzeń neurologicznych, rozwój dzieci autystycznych ma inny przebieg. Odmienne są także wymagania wobec otoczenia. Autystycy potrzebują większej uwagi i indywidualnego podejścia. Tak więc zabawki także muszą być specjalnie dobrane do osby. Dziś podpowiadamy, jakie zabawki dla dziecka z autyzmem będą najlepsze.

Jak zabawki dla dzieci z autyzmem pomagają im się rozwijać?

Zabawki dla autystyków są bardzo istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dzieci. Po pierwsze spełniają one zadania terapeutyczne, a po drugie edukacyjne. Są wsparciem w kształtowaniu oraz w utrwalaniu nowych umiejętności. Zabawki dla dzieci z autyzmem stymulują różnego rodzaju funkcje i kompetencje – motorykę, koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Poza tym oswajają dziecko z codziennymi ludzkimi sytuacjami takimi jak robienie zakupów, wizyta u lekarza czy współpraca z innymi ludźmi przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności. Dobrze dobrane zabawki dla dzieci z autyzmem zachęcają ich do interakcji z bliskimi, stymulują zmysły i rozwój umiejętności. Bardzo ważne jest jednak, by nie pobudzały zbyt wielu zmysłów jednocześnie. Zabawka dla autystyka powinna przede wszystkim wspierać rozwijanie nowych umiejętności dziecka oraz pomagać mu w poznawaniu otaczającego świata. Celem jest przede wszystkim wzmocnienie kompetencji dziecka autystycznego i wyciszanie zachowań niepożądanych. Warto jednak mieć przy tym świadomość, że zabawka dla dziecka autystycznego powinna dostarczyć mu także rozrywki, sprawiać przyjemność i frajdę, wówczas dziecko będzie chętnie się nią bawiło.

Zabawki dla dzieci z autyzmem w zależności od wieku

Na rynku znajdziemy różnorodne zabawki edukacyjne oraz zabawki sensoryczne, jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Podobnie jak w przypadku dzieci bez zaburzeń neurologicznych, tak i kupując zabawki dla dzieci z autyzmem należy kierować się kryterium wieku. O tym, jakie zabawki będą odpowiednie dla dzieci autystycznych w konkretnych przedziałach wiekowych piszemy poniżej. Jednak wcześniej chcemy podkreślić jeszcze dwa bardzo ważne aspekty. Pierwszy: bezpieczeństwo zabawki. Kupując zabawki dla dzieci bez zaburzeń neurologicznych unikamy ostrych krawędzi. Oczywiście, ta zasada obowiązuje także w przypadku zabawek dla dzieci z autyzmem, które taką zabawką mogłyby zrobić krzywdę sobie i innym. W przypadku maluchów unikajmy także drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Drugą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, są upodobania dziecka. Nie ma takiej zabawki, która przypadłaby do gustu każdemu dziecku. I to stwierdzenie dotyczy zarówno dzieci autystycznych, jak i tych bez takiej diagnozy. Dlatego warto zawsze zwracać uwagę na preferencje dziecka. Przed wyborem zabawki dla dziecka z autyzmem dobrze jest je obserwować lub skonsultować się z rodzicami. Warto wziąć pod uwagę to, jakie kolory czy tekstury dziecko lubi. Czy lubi bawić się twardymi czy miękkimi przedmiotami. Czy nie przeszkadza mu, że przedmiot ma efekty dodatkowe, np.  błyszczy się lub wydobywają się z niego dźwięki?

Zabawki dla dzieci z autyzmem 2-3 lata

Zabawka dla dziecka z autyzmem w wieku 2-3 latka, powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jeśli maluch lubi się tulić, dobrym pomysłem będzie zakup pluszowego misia lub innego ulubionego zwierzątka. Można kupić także przytulanki, które mają różne faktury. W tym wieku dzieci dzieci zaczynają także świadomą zabawę klockami – warto wybrać np. drewniane klocki w stonowanych kolorach. Dobrym pomysłem może być też zakup zestawu do odgrywania ról – np. zabawy w gotowanie, lekarza, warsztat samochodowy czy sklep. Dzieci autystyczne w wieku 2-3 lata mają często problem z kontaktami międzyludzkimi. Taka zabawka z pewnością wesprze je w rozwoju społecznym. Zdecydowanie należy unikać zabawek stymulujących wiele zmysłów naraz – typu grające, świecące i jeżdżące zabawki interaktywne. Jedynie obciążą one i tak już bardzo wrażliwy układ nerwowy dziecka.  

Zabawki dla dzieci z autyzmem w wieku 4-6 lat

Kupując zabawkę dla dziecka z autyzmem w wieku 4-6 lat warto mieć na uwadze fakt, że dzieci zaczynają mieć już swoje zainteresowania. Dobrym pomysłem jest podążanie za nimi. Warto kupić proste, nieobciążające zbyt wielu zmysłów naraz samochody, pociągi, przyjemne w dotyku lalki, bezpieczne zestawy klocków, wykonane np. z drewna. Można też zachęcać dziecko do kontaktu z materiałami plastycznymi, takimi jak plastelina, ciastolina, farby itp.  

Zabawki dla dzieci z autyzmem w wieku 7-9 lat

W tym wieku istotne jest dalsze ćwiczenie umiejętności koncentracji i współdziałania z innymi. Dlatego wybierając zabawkę dla dzieci w wieku od 7 do 9 roku życia warto postawić na klocki, proste modele do składania czy zrozumiałe dla dziecka gry edukacyjne.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się