Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Jaki ponton rekreacyjny wybrać?

Dodany dnia2021-04-12

Jaki ponton rekreacyjny wybrać?

Lato to czas, kiedy z największą przyjemnością przebywamy w pobliżu wody. Czy to jezioro, morze, rzeka, a nawet basen – wszystkie one niosą przyjemną ochłodę podczas wakacyjnych upałów. Jak uprzyjemnić sobie te chwile wodnego relaksu? Pływając w pontonie! Jednak jaki ponton rekreacyjny wybrać, jak go używać i jak o niego dbać? Podpowiadamy!

Rodzaje pontonów

Zanim przejdziemy do opisu rodzajów pontonu, podkreślmy jedną rzecz. Dlaczego ponton, a nie łódka? Po pierwsze ponton jest znacznie lżejszy, łatwo go złożyć i nie wymaga specjalistycznych przyczep do jego transportu. Nie ma też problemu, by złożony ponton z miejsca na miejsce przeniosła jedna osoba. Jest to wygodny i bezpieczny środek transportu.

Rodzaje pontonów są różne. Te najprostsze, a co za tym idzie, atrakcyjne cenowo, są przeznaczone do odpoczynku i leniuchowania na wodzie z możliwością zwiedzania okolicznych akwenów. Nieco bardziej wytrzymałe i funkcjonalne powinny być pontony wędkarskie, które umożliwią wszystkim wielbicielom wędkarstwa bezpieczne połowy.

Czym dokładnie różnią się oba typy wymienionych pontonów? Pontony rekreacyjne, czyli te przeznaczone do zabawy i odpoczynku, wykonane są z PCV. Mają z reguły dość prostą budowę, pozbawioną dodatkowych gadżetów i wyposażenia. Pontony wędkarskie są już nieco bardziej zaawansowane – mają dodatkowe wzmocnienia i wykonane są z tworzywa o większej gramaturze. Dzięki temu są bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo wyposażone są w ułatwiające wędkowanie gadżety jak np. uchwyty na wędki. Ponton wędkarski musi wytrzymać wiele godzin na wodzie, często w zmiennych warunkach pogodowych i umożliwić transport sprzętu oraz połowu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pontonu rekreacyjnego?

Dla osób poszukujących dobrej jakości pontonów rekreacyjnych mamy kilka wskazówek. Zależy nam w końcu, aby ponton służył przez wiele sezonów i był wytrzymały. Zacznijmy więc od tworzywa, z jakiego pontony są wykonane. Z reguły jest to wielowarstwowe PVC, które jest lekkie i funkcjonalne. Bardzo ważną sprawą jest pojemność i wyporność pontonu. Przekłada się to na liczbę pasażerów, którzy mogą przebywać w pontonie i które jest on w stanie bezpiecznie pomieścić i unieść na wodzie. Nie zapominaj o tym parametrze podczas wyboru pontonu – przeładowując go, możesz bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzenia lub spowodować niebezpieczny wypadek.

Warto też sprawdzić, ile komór do pompowania posiada ponton, a także czy ma dmuchaną podłogę. Ważne są również uchwyty bezpieczeństwa, pierścień do holowania i dulki do wiosłowania – to wyposażenie czyni pływanie w pontonie znacznie łatwiejszym. Unikaj też pontonów w kolorze czarnym – zbyt szybko się nagrzewają i przyciągają promienie słoneczne.

Bardzo ważne jest, by przed każdym użytkowaniem pontonu dokładnie sprawdzić jego stan – od tego zależy w końcu bezpieczeństwo wszystkich osób, które nim płyną.

Jaki ponton kupić?

Jeśli zastanawiasz się, jaki ponton kupić na zwykły wyjazd wakacyjny czy krótki wypad nad jezioro, to nasza odpowiedź brzmi: zdecydowanie ponton rekreacyjny, no. ponton KONDOR 2000. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią błogi relaks na wodzie, a także dla rodzin z dziećmi. Tego typu ponton rekreacyjny bez problemu przewieziesz w miejsce odpoczynku. Jest lekki i łatwy w przenoszeniu.

Jeśli potrzebujesz pontonu do uprawiania sportów wodnych lub żeglugi, wybierz ponton specjalistyczny o wzmocnionych parametrach. Pamiętaj, że wybór pontonu jest podyktowany przede wszystkim przeznaczeniem i warunkami, w jakich będziesz go używać.

Jak przechowywać ponton, aby się nie zniszczył?

Na zakończenie kilka istotnych uwag na temat przechowywania pontonu. To temat mniej popularny, ale niezwykle ważny, jeśli chcesz cieszyć się długim bezawaryjnym użytkowaniem tego sprzętu. Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze po użytkowaniu pontonu, a przed jego złożeniem zawsze koniecznie wysusz go dobrze i wyczyść z wszelkich zabrudzeń. Dobrą praktyką jest pozostawienie nieco powietrza w komorach, co zapobiega odkształceniom tworzywa w sytuacjach, gdy ponton przez długi czas jest złożony. Po drugie pamiętaj o tym, by ponton przechowywać w suchym miejscu, koniecznie bez dostępu do promieni słonecznych. Ważne, aby w miejscu przechowywania panowały dodatnie temperatury – mróz może uszkodzić tworzywo, szczególnie jeśli ponton nie został dokładnie wysuszony i znajduje się w nim nawet mała ilość wody.

Jeśli będziesz stosować się do tych wskazówek, sprzęt posłuży Ci przez długie lata i zapewni niezapomniane chwile relaksu na wodzie!

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się