Jak wybrać trampolinę dla dziecka?
Jak wybrać trampolinę dla dziecka?

Trampolina to świetny sposób na beztroską zabawę, rozładowanie energii, która drzemie w dzieciach, a także znakomita forma aktywności fizycznej. Jeszcze lepiej, gdy dzieci bawią się w ten sposób na świeżym powietrzu. Dlatego chyba nikogo nie dziwi fakt, że trampoliny coraz częściej goszczą w naszych przydomowych ogrodach. Jaką trampolinę kupić, aby zapewnić dziecku wielką frajdę, a zarazem bezpieczeństwo? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje trampolin dla dzieci?

Aby trampolina spełniała oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych, stanowiła gwarancję fantastycznej, a przy tym w pełni bezpiecznej zabawy, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Zanim je wskażemy, zatrzymamy się jednak na rodzajach trampolin. Zaczynając w ten sposób, określimy, o jakie rozwiązanie nam chodzi i za jaką trampoliną warto rozglądać się w sklepach. Jeden z podziałów wyróżnia trampoliny do użytkowania w pomieszczeniach i na zewnątrz, tj.:

  • Trampoliny domowe – tego rodzaju sprzęt jest nieco mniejszy, dlatego z powodzeniem zmieści się w pokoju dziecięcym. Trampolina domowa pozwala na zabawę i wykonywania ćwiczeń. Jednak ze względu na rozmiar jednocześnie nie może skakać na niej więcej osób, a możliwości wykonywania akrobacji są ograniczone.

  • Trampoliny ogrodowe – tutaj mamy zdecydowanie większy wybór rozwiązań oraz wymiary i dopuszczalne obciążenia, które pozwalają na jednoczesną zabawę większej liczby dzieci, czy też dzieci wraz z rodzicami. Trampoliny ogrodowe przeznaczone do użytkowania na zewnątrz są odporne na działanie czynników atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, opady deszczu) i wyposażone dodatkowo w siatkę ochronną (bezpieczeństwa).

Wyposażenie w siatkę ochronną to kolejne kryterium podziału. Jak już wspomnieliśmy, posiadają je najczęściej trampoliny ogrodowe, modele domowe rzadziej. W tym przypadku wyróżniamy:

  • Trampoliny z siatką – siatka ma za zadanie przede wszystkim chronić osoby skaczące przed wypadnięciem za trampolinę, a także otarciem się o elementy zewnętrzne trampoliny. To idealna opcja dla dzieci, a także dla osób, które nie posiadają wystarczającego doświadczenia i umiejętności w skakaniu na trampolinie.

  • Trampoliny bez siatki – sprawdzą się, jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami w zakresie skakania na trampolinie. To dobra opcja, jeśli zależy nam na wykonywaniu akrobacji oraz swobodnym zeskakiwaniu z trampoliny.

Poza wymienionymi rodzajami trampolin popularnym rozwiązaniem jest trampolina fit&jump, czyli trampolina do fitnessu. Tego typu sprzęt wykorzystywany jest do ćwiczeń, także w profesjonalnych studiach i salach fitness.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaka trampolinę kupić dla naszych pociech? Wybrane rozwiązanie powinno być przede wszystkim bezpieczne, stabilne, odporne na działanie warunków atmosferycznych, jeśli interesuje nas trampolina ogrodowa, a także solidnie wykonane, aby z powodzeniem posłużyło przez długi czas. Dlatego dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  1. Maksymalne obciążenie – wartość ta powie nam, jakie jest dopuszczalne, bezpieczne obciążenie trampoliny (chodzi tutaj o łączną wagę bawiących się w danym momencie osób) i w związku z tym, ile osób jednocześnie może korzystać z wybranego sprzętu. Jeśli chętnych do skakania jest w domu więcej, warto wybrać trampolinę o wysokiej wartości maksymalnego obciążenia. Taki wybór zapewni bezpieczną zabawę, eliminując ryzyko np. złamania stelażu, czy rozerwania maty.

  2. Stelaż – najlepiej, gdyby był z galwanizowanej stali hartowanej, a rurki masztów dodatkowo osłonięte gąbką EPE, co zwiększy bezpieczeństwo użytkowania trampoliny.

  3. Mata – mata do skakania powinna być wykonana z polipropylenu o wysokiej gramaturze (np. 270g/m2). Gwarantuje to wysoką wytrzymałość maty i jej odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie warunków pogodowych. Wybierając trampolinę, sprawdźmy także, jaka jest średnica maty oraz ilość sprężyn, jakie ją mocują.

  4. Sprężyny – powinny być przede wszystkim solidne, a ich mocowanie (zaczepy) mocne i stabilne.

  5. Kołnierz ochronny – najlepiej, aby był dodatkowo wypełniony miękką pianką / gąbką.

  6. Siatka ochronna – powinna być wykonana z materiału o podwyższonej wytrzymałości, spełniać normy bezpieczeństwa i, jak np. trampolina ogrodowa Ramiz posiadać dwustronny kolorowy zamek, zapewniający lepszą widoczność suwaka i pełne bezpieczeństwo.

Wymiary i bezpieczeństwo – jakie trampoliny są najlepsze dla dzieci?

Wybierając trampolinę dla naszych pociech, warto sięgnąć po te posiadające okrągły kształt, które pozwalają na skoki do 2-3 m. Trampoliny prostokątne umożliwiają wyższe skoki i dedykowane są raczej osobom posiadającym już doświadczenie w tym zakresie. Bezpiecznym wymiarem trampoliny przeznaczonej dla jednego dziecka będzie średnica maty wynosząca ok. 200 cm. Jeśli jednak na trampolinie bawić ma się więcej maluchów, warto sięgnąć po sprzęt z matą o średnicy 300-400 cm.

Jeśli zależy Ci na świetnej zabawie dla Twojego dziecka lub dla całej rodziny, wybierz trampolinę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl