Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Rowerek biegowy – jaki wybrać dla swojego dziecka?

Dodany dnia2019-10-22

Spacery nudzą Twoją pociechę? Maluch nie ma siły i ochoty na pokonywanie długich dystansów? A może chcesz, aby przyszła nauka jazdy na rowerze przebiegała u niego szybciej i sprawniej? Jeśli na któreś z powyższych pytań, Twoja odpowiedź brzmi TAK – postaw na rozwiązanie, jakim jest rowerek biegowy. Już dwulatek może próbować swych sił w jeździe na takim rowerku. Zapewniamy, że doskonale sobie poradzi. Co dobrze wiedzieć na temat rowerków biegowych? Jakich korzyści dostarczają dzieciom i jaki wybrać rowerek, aby okazał się najlepszy?

Co to jest rowerek biegowy?

Rowerek biegowy, określany potocznie jako „biegówka”, to w zasadzie klasyczny rowerek, pozbawiony jedynie pedałów i dedykowany najmłodszym dzieciom. Maluch, siedząc na siodełku, swobodnie sięga stopami ziemi. Przemieszcza się na rowerku, nie pedałując, a odpychając się od podłoża nogami. Dziecko, rozpędzając nieco rowerek na prostej lub lekko pochyłej trasie, może pokonywać krótkie dystanse z nogami podniesionymi do góry. Kierownica dostarcza pełnej swobody manewrowania rowerkiem i wykonywania skrętów. Biegówka stanowi fantastyczną propozycję dla młodszych dzieci, które najczęściej bardzo szybko łapią, o co chodzi w jeździe na tego typu rowerku. To mnóstwo frajdy dla naszej pociechy i doskonały wstęp do nauki jazdy na klasycznym rowerze.

Rowerek

Dlaczego warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Rowerek biegowy sprawdzi się już u dwuletniego malucha. Jeśli chcemy, aby pociacha powoli odzwyczajała się od wózka, czy też od noszenia na rękach, rowerek biegowy będzie dla nas solidnym wsparciem. Z kolei dla dziecka źródłem doskonałej zabawy i sposobem na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jakich korzyści dostarcza najmłodszym jazda na rowerku biegowym? Zakup biegówki: 

  • jest skutecznym sposobem na naukę równowagi, koordynacji i koncentracji – jazda na rowerku biegowym stanowi idealny wstęp do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze. Co więcej, w tym przypadku można najczęściej pominąć etap jazdy na rowerku z dokręcanymi, bocznymi kółkami. Ponieważ zmysł równowagi jest u dziecka już całkiem dobrze rozwinięty i odpowiednio wyćwiczony.

  • Pozwala dziecku na naukę orientacji w terenie, a także samodzielne określanie odległości i prędkości.

  • Wykształca u dziecka nawyk utrzymywania prawidłowej, wyprostowanej postawy – w tym przypadku fizjoterapeuci zgodnie przyznają, że jazda na rowerku biegowym doskonale wpływa na rozwój ruchowy dziecka.

  • Jest świetnym sposobem na poprawę dziecięcej wytrzymałości. Dzięki temu maluch bez przeszkód pokona dłuższy dystans podczas rodzinnego spaceru w parku.

  • Umożliwia trenowanie reakcji równoważnych, np. przechylanie się przy skręcie.

Jazda na rowerku biegowym to dla dziecka także wspaniała lekcja samodzielności. Decydują się na zakup, możemy więc liczyć na szereg korzyści, które pozytywnie wpłyną na rozwój psychofizyczny naszej pociechy.

Dziewczynka na rowerku

Na co zwracać uwagę kupując rowerek biegowy?

Wiele rodziców wybierając rowerek biegowy dla swojej pociechy, kieruje się głównie ceną. To oczywiście istotny czynnik, ale poza nim warto zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii. Dobry rowerek powinien przede wszystkim posiadać atest potwierdzający spełnianie wymogów bezpieczeństwa. Nie mniej istotna jest waga sprzętu. Zwróćmy uwagę, aby rowerek nie ważył więcej niż 5 kg. Dziecko będzie samodzielnie pchać, przesuwać, a nawet podnosić swój rower. Dlatego cięższych rozwiązań w zasadzie nie powinniśmy brać pod uwagę. Do lżejszych należą z pewnością rowerki biegowe drewniane. To jednak propozycja nieco droższa, mniej odporna na uszkodzenia, często pozbawiona szerokiej regulacji wysokości siodełka. Tylko trochę cięższe będą rowerki metalowe. Są za to bardziej odporne na zarysowania oraz najczęściej posiadają pełną regulację wysokości siodełka.

Pamiętajmy, że w wyborze i zakupie rowerka biegowego najważniejsze jest dopasowanie sprzętu do wzrostu dziecka. Jeśli to pierwszy rowerek, wysokość siodełka powinna wynosić od 32 do 35 cm. Tak, aby dziecko mogło wygodnie usiąść na siodełku i swobodnie dotykać nogami podłoża.

Wybierając konkretny model rowerka biegowego, warto także zwrócić uwagę na:

  • Koła – mogą być piankowe lub pompowane. Te drugie będą z pewnością solidniejszym rozwiązaniem dla jazdy w trudniejszym terenie. Pompowane koła łatwiej także naprawić lub wymienić. Wielkość kół w rowerze dla dwulatka to 10 cali. Z kolei w rowerze dla trzylatka to najczęściej 12 cali.

  • Hamulce – tutaj wiele zależy od wieku i umiejętności małego rowerzysty. Hamulce z pewnością nie będą potrzebne w rowerku dla dwulatka, a także starszego dziecka, jeśli to pierwszy rowerek malucha.

  • Blokada kierownicy przed skrętami – niektóre modele wyposażone są w taką właśnie opcję. To rozwiązanie może sprawdzić się, jeśli dziecko nie dysponuje jeszcze umiejętnościami w zakresie jazdy. Jednak jeśli już całkiem nieźle sobie radzi na rowerku, blokada może wręcz przeszkadzać.

Stawiając na ruch swojego dziecka, gwarantujesz mu wszechstronny rozwój. Już od najmłodszych lat postaw na ciekawe spędzanie czasu na dworze i wybierz rowerek biegowy dla swojego malucha!

Zobacz także jak wybrać rower dla swojego dziecka.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się