Filtracja

×
1
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów. Zamknij
Nie znaleziono produktów.

Zobacz produkty

Ostatnie Artykuły

Jakie zabawki dla 5-latka warto kupić?

Dodany dnia2022-08-08

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka wcale nie jest taki łatwy. I choć na rynku znajdziemy mnóstwo puzzli, klocków czy gier, nie wszystkie będą odpowiadały potrzebom rozwojowym pięciolatka. Jaka zabawka dla 5-latka będzie najlepsza? Wyjaśniamy i podajemy przykłady najlepszych zabawek, które zapewnią rozrywkę, ale jednocześnie będą uczyć, bawić i wspierać budowanie relacji.

Rozwój dziecka a odpowiednie zabawki dla pięciolatka

Dzieci w wieku 5 lat mają już wiele umiejętności, zadają mnóstwo (często trudnych!) pytań, żywo interesują się otaczającym je światem oraz uwielbiają się ruszać. Ich wyobraźnia jest w zasadzie nieograniczona, a emocjonalność bywa wciąż bardzo impulsywna. Czasem 5-latki reagują nieadekwatnie do sytuacji, co wynika z niedojrzałości układu nerwowego. Dlatego też warto z nimi rozmawiać o emocjach i uczyć ich nazywania. W tym obszarze także pomocne będą dobrze dobrane edukacyjne zabawki. Jest prawdą, że 5-latki nie potrafią jeszcze przewidywać konsekwencji swojego postępowania i zjawisk zachodzących w rzeczywistym świecie, ale jednocześnie wiele potrafią zrozumieć. Dlatego np. wybierając grę dla dziecka, warto postawić na taką, której zasady będą jasne i zrozumiałe dla dziecka. Jeśli coś będzie zbyt zawiłe, dziecko pięcioletnie nie będzie miało cierpliwości, by skoncentrować się na trudnościach i raczej zniechęci się do zabawy. Ze względu na to, że 5-latki mają ogromną potrzebę ruchu, doskonałe będą różnego rodzaju zabawy ruchowe, podczas których maluch będzie mógł rozładować energię. Plusem aktywności fizycznej jest także to, że wspiera ona regulację emocjonalną dziecka. W tym wieku warto jednak unikać zabaw opartych na konkurowaniu z innymi. Lepiej postawić na zabawy opierające się na nauce współpracy czy czerpaniu przyjemności z ruchu.

Najlepsze zabawki dla 5-latka

W tej grupie wiekowej występuje dość wyraźny podział na zabawki przeznaczone dla chłopców i dla dziewczynek. W przypadku wielu dzieci to rozróżnienie rzeczywiście się sprawdza. Jednak by zabawka była naprawdę fajna dla naszego pięcioletniego dziecka najlepiej kierować się jego faktycznymi zainteresowaniami. Oto najlepsze zabawki dla 5-latków.

Zabawki edukacyjne dla 5-latka

Zastanawiasz się, jakie zabawki edukacyjne dla 5-latka będą najlepsze? Przydadzą się do tego wszelkiego rodzaju zabawki, które uczą dziecko funkcjonowania w świecie i w społeczeństwie, rozumienia samego siebie, a także przygotowują do nauki pisania i czytania. Tu doskonale sprawdzi się zabawkowy zegar, zestawy magnetycznych liter, z których nasza pociecha będzie mogła układać i czytać pierwsze słowa czy liczydło, które pomoże rozwinąć umiejętności matematyczne. Osobną kategorią zabawek edukacyjnych są wspomniane wyżej zabawki wspierające naukę nazywania i rozumienia emocji. To zabawka edukacyjna dla dziecka w wieku 5 lat, która w lekkiej i przyjemnej formie oswajają dziecko ze światem swoich przeżyć wewnętrznych.

Zabawki interaktywne dla 5-latka

Najlepsze zabawki interaktywne dla 5-latków pozwalają dziecku poznawać działanie przedmiotów, jednocześnie uatrakcyjniając zabawę. Do tego grona zaliczyć można interaktywne tablety lub smartfony dla dzieci, które z powodzeniem mogą zastąpić dorosłe urządzenia tego typu. Dziecko lubi naśladować rodziców i często chce się bawić ich telefonami. Jednak w tym wieku korzystanie z ekranów nie powinno przekraczać 30 minut dziennie. Dlatego też interaktywny smartfon to najlepsza zabawka interaktywna dla 5 latka spragnionego kontaktu z technologią. Dzieci w tym wieku mogą ucieszyć się także z interaktywnych zwierzątek lub projektorów światła, które uprzyjemnią wieczorny czas wyciszania przed snem.

Zabawki kreatywne dla 5-latków

Motoryka mała 5-letniego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Właśnie dlatego powinno ono często ćwiczyć dłonie i palce, ponieważ stanowi to doskonały wstęp do nauki pisania. Pomogą w tym zabawki kreatywne i plastyczne jak: zestawy plasteliny, ciastoliny, kredki, farby, koraliki do nawlekania, zestawy do robienia biżuterii czy malowania paznokci. W tym wieku świetnie sprawdzają się także znikopisy oraz maty wodne.

Zabawki muzyczne dla 5-latków

Zabawki muzyczne to doskonały sposób na świetną angażującą zabawę i odkrywanie fascynującego świata dźwięków. W tym wieku najczęściej można już przewidzieć, czy dziecko ma uzdolnienia muzyczne. Dobrym pomysłem będzie zakup keyboardu lub zestawu do perkusji dla dzieci.

Klocki dla 5-latka

Zestawienie zamyka zabawka uniwersalna, którą w zasadzie każde dziecko może się bawić przez długie godziny. Klocki rozwijają motorykę małą, uczą cierpliwości, współpracy i myślenia przyczynowo-skutkowego. Wśród klocków dla 5-latka idealne będą tradycyjne klocki drewniane lub ich bardziej nowoczesne alternatywy takie jak klocki konstrukcyjne (np. typu słomki), magnetyczne oraz klocki typu jeżyki lub wafle. Klocki to super zabawki dla każdego 5-latka.

Moje konto

WróćWróć

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się